Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.01.2017

jasno
Danes bo na Primorskem pretežno jasno, burja bo počasi slabela. Drugod po Sloveniji bo sprva pretežno oblačno, sredi dneva in popoldne pa se bo večinoma delno zjasnilo, le na jugu bo ostalo bolj oblačno. Ponekod bo še pihal severovzhodni veter, ki pa bo slabel. Najvišje dnevne temperature bodo od -3 do 1, na Primorskem okoli 5 stopinj.
-8°C | -1°C
sobota, 21.01.2017
-9°C | -1°C
nedelja, 22.01.2017
-9°C | 0°C
ponedeljek, 23.01.2017
-10°C | -1°C
Opozorila
Četrtek, 19.1.2017 ob 9h
Burja na Primorskem bo počasi slabela, a bodo danes do večera njeni najmočnejši sunki še lahko dosegali hitrost okoli 100 km/h.

Ig

-8°C
-1°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

Dvojni vezani kozolec - TOPLAR v Vrbljenu


TURIZEM

| |
27.05.2013      17:57
A A

Dvojni vezani kozolec - TOPLAR v Vrbljenu


Kozolec predstavlja svojevrstno slovensko posebnost, saj je prav pri nas najbolj razširjen, razvejan in razvit ter prisoten skorajda povsod na podeželju. Ljudje so ga uporabljali predvsem za spravilo in sušenje sena ter drugih poljskih pridelkov. Pod kozolcem so spravljali še posamezna orodja, velja pa omeniti tudi njegov simbolni pomen. Veljal je namreč za simbol trdnosti kmetije.


Kozolec z jaslicami
Kozolec z jaslicami
Deli:

Poznamo jih na dobršnem delu Slovenije, z izjemo severovzhodnega dela in Primorske. Preprostejše oblike kozolcev najdemo tudi drugod po Evropi, še zlasti na območju vzhodnih in osrednjih Alp, dvojni vezani kozolec ali „toplarji“ pa so prav gotovo naša posebnost.

Člani Turističnega društva Krim smo ga v letu 2006 postavili v Vrbljenu in sicer na vaški gmajni, poleg gasilskega doma in hipodroma, kot kulturno zgodovinski in turistični objekt. Pri tem se moramo zahvaliti lastnikom, ki imajo deleže v vaški gmajni, ki so dovolili postavitev objekta na omenjenem prostoru.

Zahvala gre tudi Občini Ig in njenemu županu g. Janezu Cimpermanu za posluh in pomoč, tako materialno kot finančno, saj nam je prispevala sredstva za nakup kritine in hrastovega lesa za stebre in povezavo ter  nam pridobila potrebno dovoljenje za postavitev objekta. Prav tako je prispevala preostali les, okrog 40 kubičnih metrov, katerega pa smo posekali in spravili iz gozda člani društva sami. Ves les je obrezal tudi naš član, Anton Susman ml., glavni „mojster“, po domače „cimprman“ pa je bil Anton Susman st., ki je bil hkrati tudi načrtovalec objekta.

Kozolec je pokrit s strešno kritino Bramac, izvajalec oziroma krovec je bil Jože Purkat iz Strahomerja.

Posebna pohvala je namenjena tudi pokojni ga. Angelci Štangelj, ki je vsak dan skrbela za kuhano hrano in hladno pijačo za delavce, ki so  delali pri postavitvi kozolca.

Poleg omejenih članov, pa smo ogromno dela opravili tudi ostali člani in članice društva, saj smo v dobrem letu dni opravili več kot 6.000 ur prostovoljnih delovnih ur.

Kot zanimivost naj omenim, da nam je tri dni pomagal tudi francoski študent, ki je bil na pohodu iz Francije v Turčijo in ni znal niti besedice slovenskega jezika, tako da smo se sporazumevali v angleškem jeziku. Po krajšem razgovoru je izrazil željo, da bi ostal in naslednji dan nadaljeval pot, ostal pa je kar tri dni in pomagal pri lažjih delih, nam kaj zanimivega povedal in zaigral na orglice.

Kozolci likovno in kulturno bogatijo slovensko pokrajino in nas vedno znova presenečajo s svojo ustvarjalno govorico in kažejo našo ljudsko ustvarjalnost. Objekt je namenjen raznim prireditvam, ki jih pri  nas ne manjka. Predvsem pa nameravamo v kozolcu postaviti muzej starega kmečkega orodja, opreme, pripomočkov in podobno.

Pridite na naše prireditve in si pobliže oglejte ta zanimivi objekt – našo TRIBO.

                                                                            

 
Povezave:www.td-krim.si/
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ig!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


OBČINA IG
Številka: 8/2016
Izšla: 17.11.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
19.01.2017
Danes ni dogodkov.

Bodite prvi pri oddaji mnenja.