Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 22.01.2017

jasno
Ponoči bo jasno, le v Beli Krajini in ponekod na Kočevskem bo pretežno oblačno. Po nekaterih nižinah bo nastala megla ali nizka oblačnost. Na Primorskem bo pihala šibka burja. Najnižje jutranje temperature bodo od -16 do -7, na Primorskem od -6 do 0 stopinj C.
-4°C | 11°C
ponedeljek, 23.01.2017
-4°C | 10°C
torek, 24.01.2017
-3°C | 8°C
sreda, 25.01.2017
-1°C | 7°C
četrtek, 26.01.2017
-5°C | 10°C
Opozorila
Sobota, 21.1.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
-4°C
11°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Evropski projekti

Kotlovnica na biomaso v Lokavcu poskusno že ......


GOSPODARSTVO, OBČINSKE, EVROPSKI PROJEKTI

| |
18.11.2015      9:35
A A

Kotlovnica na biomaso v Lokavcu poskusno že obratuje


Od začetka novembra se uporabniki Dvorane Edmunda Čibeja v Lokavcu grejejo ceneje – na sekance. Kotlovnica na biomaso, ki je preko poletja zrasla tik ob dvorani, je prvi tovrstni objekt, namenjen energetsko varčnemu ogrevanju javnih stavb v ajdovski občini. Gre za pilotno aktivnost evropskega projekta Holistic.


Deli:

Občina Ajdovščina je eden od 20 partnerjev v projektu Holistic, ki je sofinanciran iz Jadranskega čezmejnega programa IPA. Cilj projekta je hitrejše ukrepanje v primerih požarov v naravi, bolj učinkovite intervencije, zmanjšanje števila požarov v naravi ter omilitev njihovih posledic. Prav slednja dva cilja pa zasleduje projekt kotlovnice na sekance. Redno čiščenje gozdov in odstranjevanje odpadnega lesa, ki je primeren samo za predelavo v sekance, zmanjša količino lahko in hitro gorljivih snovi v naravi ter bistveno pripomore k zmanjšanju tveganja izbruha in hitrega širjenja požara. Ker našo občino pokriva kar 70 % gozdov, je pomembnost projekta kotlovnice očitna. Zato projekt Holistic ob ostalih aktivnostih obsega tudi izgradnjo kotlovnice na sekance, pred časom pa je občina že pridobila nadzorni sistem z najnovejšo tehnologijo za zgodnje odkrivanje požarov.

Prizidek ob Dvorani Edmunda Čibeja v Lokavcu je gradbeno zaključen, oprema kotlovnice nameščena in že poskusno obratuje. Vrednost izgradnje objekta in nakupa opreme je okroglih 100 tisočakov in davek. Gradbena dela je poravnala občina iz proračuna, medtem ko je kar 95% vrednosti opreme nove kotlovnice (okoli 73.000 evrov) prispevala Evropa. Dva poskusna meseca obratovanja bo kurivo – sekance – zagotavljal dobavitelj opreme, podjetje Biomasa d.o.o. Za natančni izračun prihranka bo potrebnih nekaj dodatnih mesecev, glede na študijo izvedljivosti pa računajo na 82 % letnega prihranka pri kurivu. V prihodnjem letu bo na nov ekonomsko varčnejši sistem ogrevanja z lesnimi sekanci priključena tudi bližnja podružnična šola v Lokavcu. 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 180
Izšla: 28.10.2016
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
22.01.2017
Danes ni dogodkov.
28.01.2017 | Družabni dogodki
Koncert skupine: Ottone Pesante (ITA)

Bodite prvi pri oddaji mnenja.