Logo MojaObčina.si

Žužemberk

JUTRI
26°C
10°C
ČE.
24°C
14°C
Deli
4559

Največji krščanski praznik

 

Velika noč je največji krščanski praznik. Z večernim bogoslužjem velikega četrtka se je tudi v žužemberški fari začelo velikonočno tridnevje. Na veliki petek je bil po obredih prenos Najsvetejšega v božji grob, kar simbolizira Jezusov pogreb. Na veliko soboto zgodaj zjutraj  je sledil  blagoslov velikonočnega ognja in vode, s katerim verniki pokadijo in pokropijo domove. Sobota je dan celodnevnega čaščenja Jezusa v Božjem grobu, kamor je bil prenesen na veliki petek. Velikonočni blagoslov jedil je obred ljudske pobožnosti in ima posebno simboliko. Blagoslov jedi  in češčenje je bilo v farni cerkvi sv. Mohorja in Fortunata po posameznih  podružnicah, opravil pa ga je častni kanonik in žužemberški dekan Franc Vidmar. Blagoslov se začne z besednim bogoslužjem, ki mu sledi nagovor in prošnje za vse potrebe. Nato je na vrsti blagoslov jedil, ki so hkrati znamenja z globljo vsebino in simboliko. Jutri, v nedeljo, 1.aprila pa bo  ob   7. uri pri božjem grobu vstajenje, nato velikonočna procesija s sveto mašo.

 

Foto: Maruša Škufca

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Oglejte si tudi