Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 23.10.2017

oblačno
Zvečer bo oblačno s padavinami, tudi posameznimi nevihtami, ki bodo ponoči od zahoda slabele in do jutra že večinoma ponehale. Ponekod bo pihal severni veter, na Primorskem sprva močna burja, ki bo postopno slabela in do jutra ponehala. Najnižje jutranje temperature bodo od 1 do 8, ob morju okoli 11 stopinj C.
7°C | 13°C
torek, 24.10.2017
5°C | 15°C
sreda, 25.10.2017
4°C | 15°C
četrtek, 26.10.2017
6°C | 21°C
Opozorila
Nedelja, 22.10.2017 ob 17h
Zvečer bo na Primorskem pihala zmerna do močna burja. Na izpostavljenih mestih bodo najmočnejši sunki vetra dosegali hitrost od 100 do 120 km/h. Že v drugi polovici noči na ponedeljek bo hitro slabela.
7°C
13°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

PARK ZNANIH SUHOKRANJCEV – PROJEKT ......


OBČINSKE

| |
10.05.2015      22:19
A A

PARK ZNANIH SUHOKRANJCEV – PROJEKT ZGODOVINSKEGA SPOMINA IN NAŠE SUHOKRANJSKE IDENTITETE


Suha krajina, dolgo pozabljena, zamolčana in odrinjena dežela neodkrite lepote si zasluži, da se razišče njena bogata preteklost.Poleti 2014 je dozorela ideja, da bi se na trgu v Žužemberku uredilo Park znanih Suhokranjcev.


Deli:

 Poslanstvo odkrivanja in prenašanja spoznanj, kulture in vrednot je začela l. 1994 OŠ Žužemberk s podružnicami Ajdovec, Dvor Šmihel in z Vrtcem. Tako so nastali: etnološki muzej, naravoslovne in botanične zbirke, zbirka starih tiskov ter najbolj poznan Muzej znanih Suhokranjcev.

Z načrtnim preučevanjem je do leta 2014 nastalo 32 raziskovalnih nalog o Suhokranjcih, ki so se s svojimi deli na različnih področjih zapisali ne le v zgodovino Slovenije, ampak tudi v evropski, celo svetovni prostor. Vsi so v šolskem muzeju dobili spominsko ploščico, nekateri najvidnejši pa: kip (Leon Štukelj), bronasti relief (dr. Fran Bradač, dr. Anton Kuhelj, dr. Janez Gnidovec) in spominsko ploščo (L. Štukelj v Zafari).

 Projekt se nadaljuje. V š.l. 2014/15 bo razglašen za znanega Suhokranjca grof Andrej Turjaški, zmagovalec bitke pri Sisku, rojen v gradu Žužemberk.

Poleti 2014 je dozorela ideja, da bi se na trgu v Žužemberku uredilo Park znanih Suhokranjcev. Občina Žužemberk je za ta projekt imenovala strokovno skupino. Mag. Alenka Vidergar, znana akademska kiparka, avtorica vseh kiparskih upodobitev znanih Suhokranjcev v OŠ Žužemberk, se je z veseljem odzvala povabilu za sodelovanje.

Po preučitvi možnih lokacij in različnih variant je bila sprejeta odločitev, da se spominska obeležja postavi na zelenici ob paviljonu EASA, in sicer najprej kamnit steber s ploščo, na kateri bodo zapisani vsi doslej odkriti znani Suhokranjci, vključno s 4 iz KS Hinje.

Sledita še dva spomenika, sestavljena iz treh kamnitih stebrov, na katere se bodo postopoma nameščali bronasti reliefi najbolj zaslužnih Suhokranjcev. Načrtujemo, da bi Park z 12 reliefi dobil končno podobo l. 2018. Oglejte si spodnjo skic parka in seznam znanih Suhokranjcev.

Vrednost projekta za l. 2015 (postavitev napisne plošče, enega spomenika in treh bronastih reliefov) je približno 16 000 €.

Le manjši delež bo lahko prispevala Občina Žužemberk,zato se s prošnjo za donacijo obračamo tudi na bralce Suhokranjskih poti. Vsak dar bo dragocen. Vsi, ki bi želeli prispevati za to kulturno in duhovno dobrino, nakažite svoj dar na TRR SI56 0139 3010 0015 568, sklic: SI00 730100 – Občina Žužemberk – z namenom »Za Park znanih Suhokranjcev«, in sicer do 15. maja 2015. Že izpolnjen plačilni nalog brez zneska donacije lahko dobite tudi na Občini Žužemberk v sprejemni pisarni. Imena vseh darovalcev bomo javno objavili. Hvala za vašo podporo.  Avtorica Projekta »Znani Suhokranjci« mag. Jelka Mrvar

                                                                                 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Žužemberk!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!