Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.10.2017

jasno
Danes bo v zahodni Sloveniji zmerno do pretežno oblačno. Drugod bo sončno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo zjutraj in dopoldne megla. Pihal bo jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 16 do 24 stopinj C.
8°C | 23°C
sobota, 21.10.2017
9°C | 20°C
nedelja, 22.10.2017
10°C | 16°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 13°C
torek, 24.10.2017
5°C | 15°C
Opozorila
Petek, 20.10.2017 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
23°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Bela nedelja in praznik mesta Pregrada


OBČINSKE

| |
06.05.2015      8:25
A A

Bela nedelja in praznik mesta Pregrada


Mednarodno povezovanje med Občino Pregrada iz Hrvaške in Občino Žužemberk se iz leta v leto bolj krepi, še posebno po letošnjem obisku delegacije Občine Žužemberk z županom Francem Škufco na tradicionalnem praznovanju Bele nedelje in praznika mesta Pregrada v nedeljo 12. aprila 2015.


Premiera g. Milanovića smo povabili na Trške dneve
Premiera g. Milanovića smo povabili na Trške dneve
Deli:

Na Belo nedeljo se v Pregradi tradicionalno slavi Dan mesta, ki se je začelo s sveto mašo v Cerkvi Blažene device Marije in katere so se ob delegacijah prijateljskih občin, vernikov in meščanov udeležili tudi zgodovinski ustroji društev, ki negujejo izročilo streljanja z možnarji ali prijateljskih viteških redov. Po maši je na Trgu gospe Kunagorske sledil slavnostni mimohod vseh sodelujočih skupin, ki so ga vodili člani Kostelske pištole – Kegljevičeve straže Kostel v čast mesta Pregrada. V slavnostnem ustroju in mimohodu sta bili ob mnogih domačih skupinah še dve skupini iz soseščine, in sicer Hajdučka družina Mijata Tomiča iz Tomislavgrada iz BiH in Viteški red Jurija in Volka Engelberta Turjaškega iz žužemberškega gradu iz Slovenije. Na glavnem trgu je po mimohodu skupin sledil nastop Jazz skupine glasbene šole, lovci domače lovske družine pa so obiskovalce postregli z odličnim lovskim golažem.

Slavnostne seje se je v sejni sobi mestne skupščine ob zbranih gostih med katerimi je bil tudi Krapinsko-zagorski župan Željko Kolar udeležil tudi žužemberški župan Franc Škufca. Na slavnostni seji je zbrane pozdravil župan Občine Pregrada Marko Vešligaj, podeljena so bila priznanja najzaslužnejšim meščanom, podpisali pa so tudi listina o sodelovanju med Občino Pregrada in Občino Ilok.

Popoldne se je dogajanje z glavnega mestnega trga preselilo na Kostelske Brege, kjer so organizatorji iz Kostelske pištole za zaključek tradicionalnega praznovanja Velike noči pripravili pravi praznik streljanja iz možnarjev in pištol. V mimohodu skupin je bil letos tudi predsednik Vlade Republike Hrvaške Zoran Milanović in minister pomorstva, prometa in infrastrukture Siniša Hajdaš Dončić. Po mimohodu je sledilo streljanje iz pištol, v katerem se je preizkusil tudi premier Milanović, pa tudi člani viteškega reda, ter župan Škufca in podžupan Jože Šteingel.

Izjemno gostoljubje domačinov - Zagorcev, zanimiva prireditev, odlično vreme ter uspešni medsebojni dogovori so zagotovilo, da bo kmalu prišlo tudi med Pregrado in Žužemberkom do podpisa pisma o nameri o prijateljskem sodelovanju in odnosih na vseh področjih družbenega, kmetijskega, turističnega in gospodarskega sodelovanja.   VladiMir

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Žužemberk!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!