Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 24.10.2018

delno oblačno
Ponoči bo delno jasno z občasno povečano oblačnostjo, ki jo bo več v vzhodnih krajih. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 9, ob morju okoli 11 °C.
6°C | 20°C
četrtek, 23.10.2018
2°C | 17°C
petek, 25.10.2018
6°C | 21°C
sobota, 26.10.2018
6°C | 20°C
nedelja, 27.10.2018
11°C | 19°C
Opozorila
Torek, 23.10.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
6°C
20°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

ISLANDCI V SLOVENIJO-SLOVENCI NA ISLANDIJO


TURIZEM

| |
02.11.2017      8:47
A A

ISLANDCI V SLOVENIJO-SLOVENCI NA ISLANDIJODeli:

Priznam,da o Islandiji nisem bila seznanjena vse do odhoda na sever,ker me ni zanimalo preveč in ker sem si mislila,da tja tako ali tako ne bom nikoli potovala.Pa se včasih v življenju tudi kaj obrne v smer,ki si jo nisi začrtal.Po štiri in pol urni letalski vožnji iz Ljubljane smo prispeli v Reykjevik-glavno mesto Islandije za katero sem si najbolj zapomnila iz naslova  časopisa:«Islandci so »nagnali« v zapor svoje koruptivne bančnike in prevzeli denarne posle v svoje roke.T o mi je bilo všeč.Kaj več pa že nisem vedela.Morda bi kaj več vedela,če bi gledala Jems Boond filme,  ( Umri kdaj drugič) pa nisem kaj preveč navdušena.Torej nepripravljena sem odšla na potovanje,ki se je zame končalo in tudi za celotno skupino,kajti KOMPAS- ima še vedno nekaj super vodnikov in tudi ta želja se mi je izpolnila,kajti bila sem v skupini TINE MUŠIČ,ki ima Islandijo v malem prstu,kot cel severni del in trenutno tudi Afriko.To je zelo dobro,kajti marsikaj ti postane  prijaznejše,zanimivejše,ko veš zakaj so stvari drugačne,kot doma.Vikingi,ki so se naselili na čudnem otoku polnem ledenikov,lave –a brez drevja in z mahom poraščenem hribovju,ki so ponekod visoka tudi kot naša Rogla,otok,ki je vsako leto večje za 2 cm in je petkrat večje,kot Slovenija a s 310.000 prebivalci.Otok,kjer so dnevno rahli potresi-neopazni,otok,ki je bil navadno oktobra prazen je danes poln turistov iz celega sveta,kjer prodajo za spominek tudi čist zrak zaprt v pločevinki,kar stane 10 eur.Že prvi dan smo skoraj pet ur namenili ogledom starega in novega dela mesta Reykjevik,Hallgrimurjevo cerkev,ki je zaščitni znak za glavno mesto,muzej skulptur in hišo,kjer sta se sestala Gorbačov in Regan,saj je Reykjevik takorekoč  le 3000 km oddaljen od Amerike in menda prav toliko do Rusije.1986 je bilo leto,ko sta mogočneža prekinila s hladno vojno med Rusijo in Ameriko.

Ne bom pisala podrobnosti.Morda le to,da Islandija vse uvaža in bogati le s prodajo Aluminija,kjer je zaposleno največ Poljakov,na jugu je nekaj rastlinjakov za proizvodnjo zelenjave in cvetja,kar pa ni dovolj za oskrbo.Bogati so tisti Islandci,ki imajo  vikend s  3-5  drevesi,saj je to res zaklad.(uvoz zemlje,drevja.)Na nekaj m2 je nasajeno  nekaj smrek in že se imenuje kraj  GOZD.Se spomnite pred leti,ko je izbruhnil vulkan EYJALLAJOKULL-ko je aviacija povsod obstala,kajti nihče ni mogel nekaj dni nikamor,pod vulkanom pa kmetija,ki jo je zasul pepel.Islandci so vsega vajeni in nad vsem navdušeni,radovedni in brez strahu.Popotovanje po otoku je res zanimivo,kjer srečaš mnoge ovce (tam je volne na pretek,pletenih stvari pa tudi ne manjka in veliko ponijev-le te pa ne smeš omeniti Islandcem,da so poniji,ker za njih so to konji.Slapovi in gezirji so za nas res nekaj posebnega in vendar sem stvari primerjala z našim Zreškim Pohorjem in krajani.Rogla brez lesa?Nemogoče.In zanimivo kam vse ne zaidejo Slovenci.Na hribčku na jugu otoka v bližini morja stoji cerkvica,kjer sta se poročila Nataša-TIČ Relijan in pokojni mož.Nisem še dobila povratne informacije,kako se počutijo Islandci v Sloveniji.Bi pa priporočila to potovanje vsakomur,saj,ko se boste vrnili boste morda na svoj kraj gledali bolj zadovoljno in spoštljivo.V to sem pa prepričana.Še bolj bi pa bila vesela,če bi nekdo snemal njihovo izgovorjavo naših krajev,kajti v Reykjeviku so se dolgo smejali našim TV- napovedovalcem,kot tudi iz drugih Evropskih TV-hiš,ko so napovedovali kateri vulkan je izbruhnil:EYJAFJALLAJOKULL.Mnoge besede so dolge in težko izgovorljive,kar pa za TINO  Mušič vodnico, ne predstavlja težav.To državo moraš videti,spoznati,kajti vse dane informacije si človek ne more predstavljati.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Zreče!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!