V soboto, 4. oktobra 2025, je na območju Občine Tabor potekala obsežna operativna vaja Gasilske zveze Žalec. Na vaji je sodelovalo kar 291 operativk in operativcev iz 32 prostovoljnih gasilskih društev, ki so združena v Gasilski zvezi Žalec, z 58 gasilskimi vozili.
Pred uradnim začetkom vaje je goste, poleg predsednika GZ Žalec Milana Pustoslemška, nagovoril tudi župan Občine Tabor, gospod Marko Semprimožnik, ki je poudaril velik pomen takšnih vaj za celotno lokalno skupnost. Izpostavil je, da je pravočasno in usklajeno delovanje v primeru naravnih nesreč ključno za varnost ljudi in premoženja, ter se zahvalil vsem gasilcem za njihovo pripravljenost in požrtvovalnost.
Kot je povedal načrtovalec vaje, poveljnik Gasilskega poveljstva Občine Tabor Peter Jezernik, je bila vaja zasnovana na realnem scenariju naravne nesreče, ki temelji na dogodkih iz 8. maja 2023, ko je območje zajelo močno neurje z udarom strel. Cilj vaje je bil preveriti pripravljenost, usklajenost med enotami ter učinkovitost vodenja intervencij večjega obsega.
Operativna vaja se je pričela ob 8.36 z aktivacijo prvih enot, ko je bil javljeno, da je strela udarila v hlev. V naslednjih minutah so sledili novi klici na pomoč – požar agregata in udar strele v gospodarsko poslopje. V nadaljevanju dopoldneva se je situacija na terenu začela hitro zaostrovati, saj je hkrati potekalo več zahtevnih intervencij:
- udar strele v hlev na kmetiji Miklavžič v Taboru,
- požar na pomožnem agregatu v Perutninarstvu Fišar,
- udar strele v gospodarsko poslopje na kmetiji Peter Cestnik (Črni Vrh),
- udar strele na območju Zajčeve koče v Lokah, kjer je bilo poškodovanih 13 otrok, 6 pa jih je bilo pogrešanih,
- poplavljanje reke Bolske in ogrožena kmetija Stiplovšek (Kapla),
- udar strele v objekt na kmetiji Šmon (Loke),
- ter razkrita hmeljska sušilnica.
Zaradi razgibanega terena so imeli operativci večkrat težave s komunikacijo preko radijskih postaj, kar je predstavljalo dodatni izziv v realnih razmerah. Posebno zahtevna je bila intervencija na Zajčevi koči, kjer je vaja vključevala iskanje in reševanje poškodovanih otrok ter iskanje pogrešanih oseb.
Za dodatno podporo so bile aktivirane tudi:
- dve specializirani ekipi za upravljanje z droni,
- enota za reševanje iz vode,
- ter služba nujne medicinske pomoči iz Žalca.
Vaja je v celoti uspela in pokazala, da so operativci Gasilske zveze Žalec odlično usposobljeni, dobro organizirani in pripravljeni na najzahtevnejše situacije. Pokazali so visoko stopnjo predanosti, znanja in medsebojnega sodelovanja.




