V ponedeljek, 16. septembra 2024, smo v Občinski knjižnici Žalec predstavljali knjigo Vrt ljubezni avtorice Andreje Cepuš, ki je komunikologinja ter deluje na področju tržnih komunikacij in odnosov z javnostmi.
Z rodovnimi posestvi se je srečala v času, ko smo kot družba na razpotju in iščemo poti, ki bi nas vodile k bolj trajnostnemu načinu življenja ter sožitju s seboj in drugimi. V knjigi predstavlja 11 posestev, ki jih je obiskala in zapisala njihove zgodbe. Z rodovnim posestvom naj bi si vsaka družina zagotovila hektar zemlje in pri ustvarjanju sledila načelom, zapisanim v knjigi Zveneče cedre Tajge ruskega avtorja Vladimirja Megreja. Na tem hektarju naj bi človek ujel naravno ravnovesje in na njem zaživel samozadostno ter usklajeno z izvornim načinom bivanja.
Posestva se obdelujejo po načelu permakulture, ne uporabljajo se fitofarmacevtska sredstva, umetna gnojila. Težijo k temu, da bi bila samooskrbna. Velik pomen dajejo tudi povezovanju, deljenju plodov in ponovni blagovni menjavi. Takšen način življenja zagotovo zahteva spremembo življenjskih navad, vzorcev, miselnosti, saj ne gre le za menjavo bivališča in preskok na novo, gre za celostno spremembo v življenju.
Na koncu je gostja opozorila še, kako prevečkrat pozabljamo, da se največje spremembe lahko naredijo v preprostem načinu življenja, največja duhovna spoznanja pa se skrivajo v preprostem stiku z rodno grudo. Pogovor je usmerjala Tanja Pilih.
Besedilo: Tanja Pilih
Fotografije: Bojan Uranjek