Sneguljčica, Trnuljčica, Pepelka, Rdeča kapica in Pika Nogavička so le nekatere izmed pravljičnih junakinj, ki jih varovanci VDC Žalec dobro poznajo. Nekoliko manj pa poznajo resnične ženske, ki so s svojim znanjem, pogumom in vztrajnostjo pomembno zaznamovale našo zgodovino in svet. V četrtek, 19. marca 2026, smo v Občinski knjižnici Žalec skupaj z varovanci VDC Saša, OE Maksi Žalec, odkrivali tako izjemne ženske kot tudi zanimive pravljične junakinje.
Varovanci so z zanimanjem prisluhnili zgodbam in bili presenečeni, da so prav ženske pogosto izstopale tudi v poklicih, ki so veljali za »moške«. Med njimi najdemo vrhunske športnice, znanstvenice, umetnice in tudi dobitnice Nobelove nagrade za mir, priznanja, ki je simbol boljšega in pravičnejšega sveta. Knjižničarka sem jim predstavila zgodbo o naši znani pisateljici, popotnici in poliglotki Almi M. Karlin, ki je s svojo neustrašnostjo in radovednostjo prepotovala velik del sveta ter za seboj pustila dragoceno literarno dediščino.
Druženje smo zaokrožili s prebiranjem pravljice o zajčku, ki je želel svojo mamico presenetiti z darilom. Iskal je nekaj posebnega, nekaj, česar ni mogoče kupiti. Želel ji je podariti srečo. Mu je uspelo? Seveda, saj se največja sreča skriva v času, pozornosti in ljubezni, ki si jih lahko podarimo.
Nataša Koren




