Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 23.10.2017

pretežno oblačno
Zvečer bo oblačno s padavinami, tudi posameznimi nevihtami, ki bodo ponoči od zahoda slabele in do jutra že večinoma ponehale. Ponekod bo pihal severni veter, na Primorskem sprva močna burja, ki bo postopno slabela in do jutra ponehala. Najnižje jutranje temperature bodo od 1 do 8, ob morju okoli 11 stopinj C.
7°C | 14°C
torek, 24.10.2017
4°C | 17°C
sreda, 25.10.2017
3°C | 14°C
četrtek, 26.10.2017
4°C | 19°C
Opozorila
Nedelja, 22.10.2017 ob 17h
Zvečer bo na Primorskem pihala zmerna do močna burja. Na izpostavljenih mestih bodo najmočnejši sunki vetra dosegali hitrost od 100 do 120 km/h. Že v drugi polovici noči na ponedeljek bo hitro slabela.
7°C
14°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Zdravje in lepota

PREBUJEN IN PREDIHAN V DAN - VRELEC MLADOSTI ......


ZDRAVJE IN LEPOTA, VSEŽIVLJENJSKO UČENJE

| |
30.11.2015      11:43
A A

PREBUJEN IN PREDIHAN V DAN - VRELEC MLADOSTI (2/6)


Osnove dihanja, kako z dihom primemo gib ali kako moč napolnjuje dejanja


Vrelec mladosti . 2. obred
Vrelec mladosti . 2. obred
Deli:

PRIZIV MOČI

Začeti dan prebujen in prisoten, z mirom in z močjo je neizogibno za priklic zdravja. Tibetanski menihi to vedo že tisočletja, to vedo tudi sibirski in tolteški bojevniki in bojevnice, nekateri duhovniki in redovnice in drugi močni posamezniki. Ni vsaka jutranja aktivnost tudi priziv moči, pravzaprav niso aktivnosti tiste, ki o tem odločajo, pač pa pristop človeka. Za prizivanje moči veljajo vsa tista dela, ki pozornost usmerjajo na moč, ki te oživlja, obnavlja in hote vzdržuje... dela, pri katerih izkazuješ ponižnost do te moči, ki te lahko v hipu spusti in s tem usmrti. Samoumevnost dihanja je enaka razmišljanju, da ti je življenje dano samoumevno, ne glede na to, kako z njim delaš... da tvoja dejanja nimajo posledic na tvojo moč ali nemoč, na tvoje zdravje ali bolezen. Za priklic moči v svoje življenje moramo zavzeti ravno nasprotno držo in v sebi začeti negovati hvaležnost za vsak podarjeni dih. Ta hvaležnost lahko izkoristi podarjeni dih le na hvaležen način, človeka pa pripravi do razmisleka, kako in za kaj ga bo porabil.

 

DIHANJE ZBIRA POZORNOST SEDANJEGA TRENUTKA

Tibetanski menihi vedo, da smo ljudje bitja pozornosti. Vedo tudi, da pozornost ne more biti deljena, naenkrat smo lahko pozorni le na eno stvar. Kadar svoji misli dovolimo, da nas odmakne od tega trenutka, takrat izgubimo stik z močjo, ki je lahko le v tem kar je tukaj in sedaj, izgubimo povezanost s tem kar je in z močjo, ki nas ohranja in ki vse poganja. Dejstvo pozornosti je, da o tem, kar se sedaj dogaja, ni mogoče misliti. Misliti je mogoče samo o stvareh, ki jih tukaj in sedaj ni. Kadar torej mislimo, nismo... vsaj ne tukaj in zdaj in ne doživljamo trenutka, ki je pravkar zbežal mimo nas. Za prizivanje moči je torej nujno, da začenjamo doživljati svoje življenje, ne pa o njem misliti in govoriti. Pot do tega pa je zaustavljanje notranjega dvogovora, zaustavljanje razlaganja tega, kar se nam dogaja – je torej notranja tišina, ki jo, ob pravem vodstvu, izgrajuje Tibetanski obred.


KAKO IN NA KAKŠEN NAČIN DIHAMO?

Tibetanski obred zahteva enakomerno in opazovano dihanje. Načeloma dihamo skozi nos v obe smeri. Vendar sam obred in omejitve telesa zahtevajo prilagoditve,. Več o dihanju za vsako vajo obreda najdete pod zavihkom Tečaji in delavnice Vrelec mladosti.


Dihanje valuje enakomerno, obenem pa na vrhu in dnu diha poskrbimo, da nismo mlačni in površni pri napolnjevanju in izpraznjevanju pljuč. Brez teh dveh potiskov polnega vdiha in končnega izdiha ne ustvarjamo 'prevetritve' in dihamo prepovršno; docela ne iztisnemo zraka niti se ne dotaknemo vršičkov pljuč tik pod ključnico. Pljuča so mišica, če jo ne raztegujemo, nas pritiski vsakdana vedno bolj stiskajo in ne dovolijo odpiranja za dih, za moč. Zato moramo biti pozorni, da pri vsakem polnem vdihu odprtost pljuč zadržujemo z neprekinjenim vlekom zraka navznoter in ne z zadrževanjem diha, pri katerem se zračno zapremo. Enako pozorni moramo biti pri iztiskanju zraka iz sebe in na koncu iztisniti preostali zrak s trebušno predpono in premagati navajenost telesa na površinsko dihanje, ki nas sili v preplitko dihanje in v prehiter zajem zraka. Paziti moramo, da se tok zraka nikoli ne zaustavi npr. tako... kot če bi skočili v vodo in zadrževali dih, ampak se na konceh mehko obrne in zatem prosto nadaljuje pot brez stokanja ali kakšne druge zvočne indikacije, ki spremlja krčenje sapnika ali predpone.


KAKO Z DIHOM PRIMEMO GIB

Kadar zavestno docela izdihnemo, telo sảmo vdihne na najbolj pravi način, z neko stopnjo intenzivnosti, ki samodejno potegne za seboj gib telesa. Takrat z dihom 'primemo' gibanje, pri čemer je dih vodilo oz. točka pozornosti, gib pa zrcaljenje oz. učinek dihanja. Naša pozornost ni več razpršena na razne dele telesa in obremenjena s tem, kako mora gibati telo. Dihanje vse poveže v eno samo stičišče, ki je natančno na sredini telesa, približno tri prste pod popkom - v središču volje. Dihanje se tako začne v trebuhu in šele nato se dvigne v prsni koš prav do ključnice in se v trebuhu tudi konča.

Vrelec mladosti dovaja moč (dih) med naporom telesa in izdihuje med popuščanjem in končno izdihne v položaju najmanjše telesne obremenitve. En dih mora zadostiti potrebi po energiji, ki jo potrebujemo za izvedbo ene ponovitve. Če dihamo preplitko ali sploh ne vemo kako dihamo, nam bo po nekaj ponovitvah zmanjkalo sape. Zato je najbolje, da pozornost usmerjamo na dihanje že od samega začetka in telesu dovolimo, da sledi kakovosti dihanja. Dihanje se iz hipa v hip krepi in širi, zato ne smemo zaspati niti za hip, ampak v vsakem trenutku opaziti, kje smo z dihom... da telesa ne dvigujemo 'na suho' oz. da ne gibamo brez podpore diha.


DEJANJA MOČI

Enako kot dih podpira in vodi gib, tako moč prežema našo misel in dela. Z pozornostjo usmerjeno na dihanje kopičimo notranjo tišino – več kot jo je, večja je osebna moč. Več osebne moči občutimo kot zvišanje praga zloma. Zunanji pritiski ostajajo nespremenjeni, zvišan je naš prag tolerance. Človek z veliko osebne moči se izliva skozi meje svojega telesa navzven in s svojo močjo, mirom in razumevanjem zaliva vse prisotno. Ne glede na informacije, ki jih njegovo telo prejema, on razliva svojo kvaliteto, nevezano na šibkost drugih. Kadar je tak človek napaden s sovraštvom, jezo, ljubosumjem, zavistjo, tatinskostjo in drugimi lastnostmi šibkosti, ga le-te ne potegnejo navzdol in se ne odziva nanje z enakim t.j. z napadanjem nazaj. Moč v njem je nepremakljiva in ne sloni na človeku. Moč ni od človeka... je zanj, vendar ni od njega... in ni je človeške sile, ki bi jo lahko pripravila do tega, da bi sovražila, zamerila, sodila ali na kakršen koli način iz sebe razlivala lastnosti šibkosti... 


*************************************************************************************************************

 2. DRUGI OBRED (Glej sliko) –  ZAPIRANJE KNJIGE Ležimo na hrbtu, roki plosko ležita ob telesu, glava sproščeno počiva. Pri tem obredu zapiramo telo spredaj, odpiramo pa tilnik, hrbtno-ledveni del in zadnjo stran nog do stopal. Najprej dvignemo glavo in brado pritisnemo ob prsni koš, takoj nato dvigujemo nogi do polnega raztega in zaključimo gib s privlekom stopal k sebi. To gibanje vleče vdih, nato začnemo izdihovati in v obrnjenem redu najprej spuščamo nogi do dotika s tlemi... in šele nato spustimo glavo in končno izdihnemo. Privlek glave in brade k prsnemu košu pritisne križni del hrbtenice k tlom in šele zdaj pripravi telo na pravilen dvig nog. To držo moramo ohraniti, dokler telesa ne razbremenimo teže nog.


DIHANJE DRUGEGA OBREDA

Ležimo sproščeno... a razpotegnjeno na tleh. V mirovanju enkrat pred-vdihnemo na polno in se leže raztegnemo tako, kot bi nas neka sila vlekla za glavo in nam raztegovala vrat, ušesa pa oddaljevala od ramen. Nato počasi, nadzorovano in temeljito izdihnemo. Pred vnovičnim vdihom pazimo, da s trebuhom izstisnemo preostali zrak in za hip obmirujemo, da začutimo potrebo po vdihu. Zdaj začnemo vleči vdih in z njim takoj primemo glavo in nato nogi... vdihujemo in zapiramo telo dokler ne dosežemo polnega vdiha... z njim pa polnega raztega telesa... in v točki polnega vdiha še malo pritegnemo stopala k sebi, glavo pa še bolj pritisnemo na prsi...ter zaključimo vdihovanje in gibanje. Brez hrkanja, zapiranja in zadrževanja diha nemudoma začnemo izdihovati (ne zaletavo) in spuščati nogi, medtem pa glava še vedno pritiska na prsi s pogledom usmerjenim v sredo telesa na popek. Ko preidemo v drugi del izdihovanja, sta nogi že v stiku s tlemi, glavo pa v tem hipu spustimo, da skupaj z nogami za hip sproščeno obmiruje in pripravi telo na končni izdih.

******************************************************************************************************************
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
22.10.2017
Danes ni dogodkov.
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
PLESNA ŠOLA URŠKA VRHNIKA - PLESNI TEČAJ SALSE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
PLESNA ŠOLA URŠKA VRHNIKA - PLESNI TEČAJ SALSE
27.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: TRD OREH 2
27.10.2017 | Šole in vrtci
Kino Vrhnika: THOR: RAGNAROK
28.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: MOJ MALI PONI
28.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: ŽAGA 8
29.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: MOJ MALI PONI
29.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: MILICE 2
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
PLESNA ŠOLA URŠKA VRHNIKA - PLESNI TEČAJ SALSE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
PLESNA ŠOLA URŠKA VRHNIKA - PLESNI TEČAJ SALSE
26.10.2017 | Kino
FILMSKO DOPOLDNE: LEDENA BABICA
26.10.2017 | Kino
FILMSKO DOPOLDNE: LEDENA BABICA
26.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: ŽAGA 8

Bodite prvi pri oddaji mnenja.