Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 24.10.2017

pretežno jasno
Ponoči se bo od zahod zjasnilo in zjutraj bo povsod pretežno jasno. Predvsem v severni in vzhodni Sloveniji bo pihal okrepljen severni veter. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 8, v zatišnih legah okoli 0 stopinj C.
4°C | 17°C
sreda, 25.10.2017
3°C | 14°C
četrtek, 26.10.2017
3°C | 19°C
petek, 27.10.2017
6°C | 19°C
sobota, 28.10.2017
8°C | 15°C
Opozorila
Ponedeljek, 23.10.2017 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
17°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Zdravje in lepota

Gozdno učilišče


ZDRAVJE IN LEPOTA

| |
21.04.2017      8:54
A A

Gozdno učilišče


Prvobitni človekov učitelj in negovalec zdrave misli


Deli:

 

Gozd in njegove jase so otrokov prvobiten bivalni in življenjski prostor. Njegov utrip in prebivalci so njegovi prvi učitelji, ki govorijo s pretanjeno vedenjsko govorico življenja. Kadar je otrok že od majhnega veliko v gozdu,  bo samodejno navezal stik z njim in ostal duhovno prožen in živ, kakršen je vsak živ sistem. Ne da bi temu sploh posvečal kako pozornost, bo tak otrok telesno razvit in spreten,  poznal bo svoje telo in mu lahko zaupal, saj je leta in leta tekal po živih, spreminjajočih se in zaraščenih poteh gozda.

 

Nobena telesna vadba  na plastificiranih tleh telovadnice otroku ne more dati te žive odzivnosti, prilagodljivosti in trpežnosti v gibanju. Otrok, ki preživi kako uro na dan na košarkaškem betoniranem igrišču, bo ob rahlem vzponu čisto ob sapo. Po hoji skozi gozd bo nepreviden, bezljal, popraskan in godrnjav.  Pozornost bo usmerjal nase in na to kako ubogi je in kaj mu je tega treba. Svoje pozornosti nima osvobojene, ves je okupiran sam s seboj in ne opazi ničesar okoli sebe, s tem pa ostaja neodziven na živost okolja.

 

Otrok mora telesno doživeti uk, ki ga prejema. Kadar otrok le sedi in posluša, njegovo telo ne poveže tega znanja z doživetjem povedanega. Je zgolj napametno ponavljanje in zasipavanje otrok z mrtvim nedoživetim znanjem. Kadar pa otrok telesno doživi pouk, bo v njem ostal kot kinestetičen spomin in del njegove nadaljnje odzivnosti na življenjske situacije. Postane trajna značilnost njegovega vedenja. Tega ni mogoče doseči sede, za zaprtimi stenami in zgolj s poslušanjem. Na ta način zadušimo otrokovo samoniklost in vse kar zna je le še... a smem to in ali smem ono.

 

Najbolj prepoznavna značilnost samostojnih  ljudi je sposobnost presojanja in modrega odločanja. Ta zahteva duhovno stabilnost v njem in ne odvisnost od navodil in prepovedi od zunaj. To je nekdo, ki zna reči ne stvarem, ki mu škodijo in da stvarem, ki ga gradijo. To je nekdo, ki je povezan z lastnimi občutji in pozna svoje zmožnosti in se zanese nase. To je nekdo, ki je veliko v stiku z živim okoljem, ki nanj prenese svojo živost, gibkost in prilagodljivost, pa tudi samo-stoječnost in sigurnost v to, kar čuti in ljubi. Povsem nemogoče je te vrednote prenesti na drugega z govorjenjem o njih. Te vrednote so samo-rasle, kadar imajo pravšnje pogoje za to. Življenje je vrhunska inteligenca, ki v otroku neguje to isto kakovost. Z gozdom domač otrok bo zrasel v prvega gozdnega bojevnika, ki so mu jasne stvari, saj je svojo pozornost usmerjal v opazovanje življenja in ne na neke negibne črke in besede za betonskimi stenami, povsem odrezan od utripa in diha okolja, v katerem živi.

 

Peljite otroke v gozd, pustite jim svobodo, ne opozarjajte jih kar naprej in jim ne vplivajte strahu pred naravo... pazi na klope, pazi slepec, pazi trnje, pazi visoko, pazi da ne padeš...  Samo bdite iz daljave in zaupajte naravi, ki je vselej negovalna in vzgojna brez ene same besede. Da bi otrok zrasel in prerasel svoje omejitve in strahove, se mora soočiti z njimi. Ni druge. Da bi otrok potešil svojo radovednost in raziskovalno in ustvarjalno potrebo, mu ne smemo postavljati mej, niti mu dajati odgovorov. Starši postanite ljubeči varuhi svojih otrok in jim privoščite veliko svobodnih uric v gozdu, med katerimi ni nikogar, ki mu diha za vrat. Sprostite se in tudi sami užijte tisti trenutek osvobojeni skrbi in pritiskov vsakdana. To je naj popolnejše zdravilo za vsakršno tegobo in zagotovilo rastočih in ustvarjalnih odnosov med vami in vašim otrokom.

 

Za HOSTO Marjetka Oblak
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 24 25 26 27 28 29 30 31 1 2
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
PLESNA ŠOLA URŠKA VRHNIKA - PLESNI TEČAJ SALSE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
PLESNA ŠOLA URŠKA VRHNIKA - PLESNI TEČAJ SALSE
27.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: TRD OREH 2
27.10.2017 | Kultura
Kojk je u Beukah fejst
27.10.2017 | Šole in vrtci
Kino Vrhnika: THOR: RAGNAROK
28.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: MOJ MALI PONI
28.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: ŽAGA 8
29.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: MOJ MALI PONI
29.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: MILICE 2
02.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: MOJ MALI PONI
02.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: BORG/McENROE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
PLESNA ŠOLA URŠKA VRHNIKA - PLESNI TEČAJ SALSE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
PLESNA ŠOLA URŠKA VRHNIKA - PLESNI TEČAJ SALSE
26.10.2017 | Kino
FILMSKO DOPOLDNE: LEDENA BABICA
26.10.2017 | Kino
FILMSKO DOPOLDNE: LEDENA BABICA
26.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: ŽAGA 8

Bodite prvi pri oddaji mnenja.