Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 22.07.2018

pretežno oblačno
Ponoči bo pretežno oblačno, zjutraj se bo dež od vzhoda razširil nad osrednji del države, vmes bo tudi kakšna nevihta. Na zahodu bo ostalo večinoma suho. Zjutraj bo zapihal veter severnih smeri, na Primorskem povečini šibka burja. Najnižje jutranje temperature bodo od 13 do 17, ob morju okoli 19 °C.
17°C | 26°C
ponedeljek, 23.07.2018
18°C | 28°C
torek, 24.07.2018
17°C | 29°C
sreda, 25.07.2018
17°C | 31°C
četrtek, 26.07.2018
18°C | 29°C
Opozorila
Nedelja, 22.7.2018 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
17°C
26°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Zdravje in lepota

Gozdno učilišče


ZDRAVJE IN LEPOTA

| |
21.04.2017      8:54
A A

Gozdno učilišče


Prvobitni človekov učitelj in negovalec zdrave misli


Deli:

 

Gozd in njegove jase so otrokov prvobiten bivalni in življenjski prostor. Njegov utrip in prebivalci so njegovi prvi učitelji, ki govorijo s pretanjeno vedenjsko govorico življenja. Kadar je otrok že od majhnega veliko v gozdu,  bo samodejno navezal stik z njim in ostal duhovno prožen in živ, kakršen je vsak živ sistem. Ne da bi temu sploh posvečal kako pozornost, bo tak otrok telesno razvit in spreten,  poznal bo svoje telo in mu lahko zaupal, saj je leta in leta tekal po živih, spreminjajočih se in zaraščenih poteh gozda.

 

Nobena telesna vadba  na plastificiranih tleh telovadnice otroku ne more dati te žive odzivnosti, prilagodljivosti in trpežnosti v gibanju. Otrok, ki preživi kako uro na dan na košarkaškem betoniranem igrišču, bo ob rahlem vzponu čisto ob sapo. Po hoji skozi gozd bo nepreviden, bezljal, popraskan in godrnjav.  Pozornost bo usmerjal nase in na to kako ubogi je in kaj mu je tega treba. Svoje pozornosti nima osvobojene, ves je okupiran sam s seboj in ne opazi ničesar okoli sebe, s tem pa ostaja neodziven na živost okolja.

 

Otrok mora telesno doživeti uk, ki ga prejema. Kadar otrok le sedi in posluša, njegovo telo ne poveže tega znanja z doživetjem povedanega. Je zgolj napametno ponavljanje in zasipavanje otrok z mrtvim nedoživetim znanjem. Kadar pa otrok telesno doživi pouk, bo v njem ostal kot kinestetičen spomin in del njegove nadaljnje odzivnosti na življenjske situacije. Postane trajna značilnost njegovega vedenja. Tega ni mogoče doseči sede, za zaprtimi stenami in zgolj s poslušanjem. Na ta način zadušimo otrokovo samoniklost in vse kar zna je le še... a smem to in ali smem ono.

 

Najbolj prepoznavna značilnost samostojnih  ljudi je sposobnost presojanja in modrega odločanja. Ta zahteva duhovno stabilnost v njem in ne odvisnost od navodil in prepovedi od zunaj. To je nekdo, ki zna reči ne stvarem, ki mu škodijo in da stvarem, ki ga gradijo. To je nekdo, ki je povezan z lastnimi občutji in pozna svoje zmožnosti in se zanese nase. To je nekdo, ki je veliko v stiku z živim okoljem, ki nanj prenese svojo živost, gibkost in prilagodljivost, pa tudi samo-stoječnost in sigurnost v to, kar čuti in ljubi. Povsem nemogoče je te vrednote prenesti na drugega z govorjenjem o njih. Te vrednote so samo-rasle, kadar imajo pravšnje pogoje za to. Življenje je vrhunska inteligenca, ki v otroku neguje to isto kakovost. Z gozdom domač otrok bo zrasel v prvega gozdnega bojevnika, ki so mu jasne stvari, saj je svojo pozornost usmerjal v opazovanje življenja in ne na neke negibne črke in besede za betonskimi stenami, povsem odrezan od utripa in diha okolja, v katerem živi.

 

Peljite otroke v gozd, pustite jim svobodo, ne opozarjajte jih kar naprej in jim ne vplivajte strahu pred naravo... pazi na klope, pazi slepec, pazi trnje, pazi visoko, pazi da ne padeš...  Samo bdite iz daljave in zaupajte naravi, ki je vselej negovalna in vzgojna brez ene same besede. Da bi otrok zrasel in prerasel svoje omejitve in strahove, se mora soočiti z njimi. Ni druge. Da bi otrok potešil svojo radovednost in raziskovalno in ustvarjalno potrebo, mu ne smemo postavljati mej, niti mu dajati odgovorov. Starši postanite ljubeči varuhi svojih otrok in jim privoščite veliko svobodnih uric v gozdu, med katerimi ni nikogar, ki mu diha za vrat. Sprostite se in tudi sami užijte tisti trenutek osvobojeni skrbi in pritiskov vsakdana. To je naj popolnejše zdravilo za vsakršno tegobo in zagotovilo rastočih in ustvarjalnih odnosov med vami in vašim otrokom.

 

Za HOSTO Marjetka Oblak
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 461
Izšla: 02.07.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Julij 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
22.07.2018
Danes ni dogodkov.
23.07.201 | Tečaji in delavnice
Počitniške Likovne Ustvarjalnice
23.07.201 | Tečaji in delavnice
Počitniške Likovne Ustvarjalnice

Bodite prvi pri oddaji mnenja.