Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 18.10.2017

pretežno jasno
Ponoči bo pretežno jasno, marsikje bo po nižinah nastala megla. Tudi ob morju bo lahko megleno, proti jutru se bo zgostila nizka oblačnost, ki se bo razširila tudi proti Notranjski. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 9, ob morju okoli 12 stopinj C.
8°C | 22°C
četrtek, 19.10.2017
6°C | 22°C
petek, 20.10.2017
6°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
9°C | 20°C
nedelja, 22.10.2017
10°C | 18°C
Opozorila
Torek, 17.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
22°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Zdravje in lepota

Drago iz Janezove vasi ima pol stoletja stare ......


ZDRAVJE IN LEPOTA

| |
01.02.2016      11:19
A A

Drago iz Janezove vasi ima pol stoletja stare kaktuse


Vrhnika, 1. februar – Na Cesti krimskega odreda živi Drago Mrgole, ki v svojem zimskem vrtu že desetletja skrbi za svoje bodeče ljubljence. Najbolj mu je pri srcu perujska kakteja, stara okoli 50 let, ki bi na trgu dosegala zneske v več deset tisočih evrih.


Stebričasti kaktus sega do špirovcev.
Stebričasti kaktus sega do špirovcev.
Deli:

Za hišo je pred leti izdelal zimski vrt, kajti nekateri kaktusi so postali preveliki in prenarodni za notranje prostore. Danes tam obiskovalcu padejo v oči predvsem trije, ki izstopajo po svoji velikosti. Prva dva sta stebričasta kaktusa, od katerih najvišji sega dobrih pet metrov v višino in bo čez nekaj let začel Dragu beliti lase, saj mu bo zimski vrt po višini postal prenizek. »Mislim, da je star okoli 28 let, h nam pa je prišel tako, da sem ga videl pri nekomu v naši ulici. Lepo sem ga prosil za podtaknjenca in iz njega je sedaj zrasel večmetrski kaktus,« je povedal naš sogovornik, ki pa mu je še najbolj pri srcu druga impozantna bodičasta gmota: perujska kakteja. Ta ima daljšo brado kot predhodnik: že leta 1968 sta ga imela Dragova starša. »Ker pa je zanju postal prevelik, sem se ponudil, da ga sprejmem jaz. Ko sem ga pripeljal domov, je bil visok okoli 80 cm, danes meri skoraj tri metre.« Do take višine je potreboval okoli petdeset let, kar bi, če bi ga recimo prodal, naneslo od 20 do 30 tisoč evrov. »Gre za kaktus, ki raste v perujski puščavi, med našimi gojitelji pa ga ne srečamo ravno pogosto. Ne zahteva veliko: poleti ga zalijem na vsakih štirinajst dni, pozimi pa na mesec. Cvetel naj bi po 30 letu, vendar pri meni še ni.« Če mogoče gojenje samo po sebi ni tako zahtevno, pa je toliko bolj zahtevno opravilo njegova presaditev, ki jo ovirata velikost kaktusa in njegovo trnovo steblo. »Ko smo v preteklosti presajali, smo morali narediti nekakšen oder, postaviti škripce, kaktus pa oviti v debelo blago, da smo ga spravili iz posode.« Predvidoma letos naj bi jih presajal, a priznava, da mu nekako ne diši, ker gre za tako velik projekt. »A kaj moreš, če želiš, da bodo lepo uspevali, se je potrebno potruditi.«

Sicer pa je v Dragovem zimske vrtu mogoče zaslediti še druge kaktuse, agave, aloje, ježevce… med drugim tudi strupeni kaktus, katerega imena ne pozna natančno. Ve pa povedati, da ga je pred desetletji zaradi njegove redkosti moral »prešvercati« iz Švice. Mleček naj bi bil strupen – baje bi naj ga uporabljali domorodci za izdelovanje strupenih puščic. A ne glede na pestrost kaktusov, ki jih ima Drago, njegovo srce še vedno ostaja pri perujski kakteji. Kako tudi ne, ko pa gre že skoraj za družinsko zapuščino, ki se prenaša z roda v rod…

 

Gašper Tominc, foto: GT
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.