Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 18.11.2017

delno oblačno
V notranjosti Slovenije bo oblačno. Občasno bo rosilo ali rahlo deževalo, nad okoli 700 m nad morjem pa rahlo snežilo. Ponoči se bodo rahle padavine umikale proti jugu, od severozahoda se bo pričelo jasniti. Na Primorskem bo delno jasno, pihala bo šibka do zmerna burja. Najnižje jutranje temperature bodo od 1 do 5, v alpskih dolinah do -3, ob morju okoli 8 °C..
4°C | 9°C
nedelja, 19.11.2017
0°C | 9°C
ponedeljek, 20.11.2017
-1°C | 10°C
torek, 21.11.2017
2°C | 11°C
sreda, 22.11.2017
7°C | 13°C
Opozorila
Sobota, 18.11.2017 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
9°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Verske

Obnovili kapelico v Verdu


VERSKE

| |
01.12.2014      11:02
A A

Obnovili kapelico v Verdu


Januar 2013, seja krajevne skupnosti Verd. »Kapelico na Verdu moramo obnoviti, počasi nam propada,« so se strinjali krajani in sestanek zapustili z odločno željo, da obnovijo enega izmed svojih objektov kulturne dediščine, ki že vrsto let vztrajno kljubuje času, na poti proti Bistri in jugozahodnemu robu barja.


Deli:

Pot je prizadevne krajane sprva pripeljala do vrhniškega župana, ki je njihova prizadevanja podprl in projekt je pod nadzorom Zavoda za kulturno dediščino Slovenije stekel. »Najprej se bomo prijavili na razpis, ki nam lahko omogoči pridobitev sredstev za sakralne objekte.« Rečeno, storjeno! Prve aktivnosti za pridobitev dokumentov in soglasij so stekle in tako je bilo zadnje soglasje v sredini novembra že na mizi. » Zdaj pa lahko začnemo!« So si rekli in tako so v mrzlih decembrskih dneh nemudoma stekla dela, ki so iz neopazne in slabotne kapelice streljaj od Cankarjevega rojstnega kraja naredila pravo presenečenje, ki zdaj razveseli prav vsake oči, še posebej tiste, ki se ustavijo, se povzpnejo po kamnitih stopničkah in si kapelico dobro ogledajo. Med obnovo je kapelico ogrozil tudi žledolom, ki je takrat pustošil po pokrajinah Notranjske, a pridne roke krajanov so najhuje preprečile in poleg  del, ki so jih deloma opravili izbrani izvajalci in tudi krajani sami, projekt pripeljali do slavnostne otvoritve, ki je bila v zadnjih dneh letošnjega oktobra. » Poglej, poglej, koliko ljudi prihaja na otvoritev,« je bilo slišati med množico, ki pa se je še kar krepila. Kmalu je pred kapelico stopil tudi predsednik Krajevne skupnosti Verd; Tomaž Gorišek, ki je slavnostni del otvoritve tudi povezoval in poleg Antona Dobrovoljca-Mežnarjevega z Verda ter kaplana Golob Martina, ki sta opravila blagoslov, pred kapelico gostil tudi vrhniškega župana Stojana Jakina, ki je projekt dobrodušno pozdravil. Oglasili so se tudi vrhniški pritrkovalci-pinkači, ki so množici stopetdesetih ljudi pričarali pravo nepozabno doživetje. Po koncu slavnostnega dela je sledilo še nepozabno brbotanje divjačinskega golaža, katerega so skuhale pridne roke vrhniških lovcev. Tudi iz pečic gospodinj je zadišalo, saj so na mize na dvorišču enega izmed krajanov postavile številne dobrote, ki so poleg okrepčilnih pijač po brbončicah pobožale številne obiskovalce, ki so otvoritev izkoristili tudi za druženje in klepet s sokrajani, katerega dandanes v hitrem življenjskem tempu nismo več vajeni. »Veš, kapelica je bila postavljena ob petsto letnici Bistriške kartuzije in naj bi imela okoli 250-300 let «, zaslišim enega izmed obiskovalcev otvoritve. »Točnega datuma izgradnje sicer naj ne bi bilo «, mu doda sogovornik, »a naj bi po ustnem izročilu bila v njej  pušča v katero so ljudje dajali božji denar za prašiče in njihovo dobro vzrejo.« Pri sosednji mizi se starejša krajana pogovarjata o članku, ki je bil objavljen v Našem časopisu med obnovo kapelice in s ponosom dodata. »A vidiš, kaj bo lahko pisalo zdaj, ko je obnovljena «! Tudi sam se pridružim skupini  krajanov med pogovorom in s ponosom mi povedo, da je številna udeležba na otvoritvi pravzaprav le dober pokazatelj, da ljudje take projekte podpirajo in spoštujejo. »Povedo mi tudi, da je v oltarju črn marmor in da na razpelo ter podobo Jezusa Kristusa še čakajo, da pa je tik pred tem, da zapusti pridne roke restavratorja in pride na svoje mesto; torej v kapelico. »Veš, v kapelico smo vložili več kot štiristo ur prostovoljnega dela «, mi povedo krajani pri sosednji mizi a na koncu s ponosom zaključijo »ampak se je resnično izplačalo.« Tako je druženje ob toplem čaju ter prigrizku trajalo še dolgo v sobotni večer, kapelica pa bo zdaj še uspešneje kljubovala času in s ponosom kazala na narod, ki ni pozabil na kulturno dediščino in njene vrednote, ki so v današnjih časih vse prevečkrat pozabljene.

 

 

 

Besedilo Blaž Uršič, fotografije: Blaž Uršič in Barbara Zadravec
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 453
Izšla: 30.10.2017

Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
November 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
19.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: MALI BIGFOOT
19.11.2017 | Kino
Ledena babica
19.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: UMOR NA ORIENT EKSPRESU
25.11.2017 | Kultura
DVA NOVČIČA
26.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: KOKO IN VELIKA SKRIVNOST
26.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: ČUDO
27.11.2017 | Družabni dogodki
NEPRILAGOJENI

Bodite prvi pri oddaji mnenja.