Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 18.02.2018

oblačno
Danes bo oblačno, čez dan bodo padavine od severa postopno oslabele in večinoma ponehale. Na Primorskem bo deževalo, drugod večinoma snežilo. Zapihal bo severovzhodni veter, na Primorskem zmerna do močna burja. Najvišje temperature bodo od 0 do 4, na Primorskem okoli 8 °C.
2°C | 4°C
ponedeljek, 19.02.2018
0°C | 3°C
torek, 20.02.2018
-3°C | 2°C
sreda, 21.02.2018
-1°C | 4°C
četrtek, 22.02.2018
-1°C | 1°C
Opozorila
Nedelja, 18.2.2018 ob 8h
Od nedelje sredi dneva do ponedeljka dopoldne bodo na Primorskem na izpostavljenih mestih najmočnejši sunki burje okoli 100 km/h.
2°C
4°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Vandrovke po delu Steklasove poti


ŠPORT, DRUŠTVA

| |
21.01.2018      19:23
A A

Vandrovke po delu Steklasove potiDeli:

Prvi naš pohod v novem letu je bil načrtovan na primorski konec, a je muhasto   vreme pripomoglo k spremembi smeri na dolenjske griče.  Le kaj bo spet novega, je bilo pogosto vprašanje.

V torek, 16. januarja, smo naš pohod začeli v Šentrupertu, gručastem naselju na robu Mirnske doline. Vreme je bilo primerno in tudi sonce je sijalo. Usmerili smo se na pohodniško pot  Ivana Steklasa. Ta pot je dolga 20 km in je primerna za pohodnike vseh starosti. Začne se na trgu pred mogočno  gotsko cerkvijo sv. Ruperta iz leta 1497, katero je opisal tudi prof. Steklasa, zato ime po njem.

Pot vodi med  vinogradi, po makadamskih in gozdnih poteh ter združuje vse tamkajšnje naravne lepote in zgodovinske znamenitosti. Mi smo prehodili le slabih 5 km z veliko postanki, saj smo si ogledovali znamenitosti in naravo, kar  nam je vodnik Milan z veseljem razkazoval.

Tudi naša skupina pohodnikov si je ogledala nekaj najbolj zanimivih znamenitosti teh krajev. Ozka pot je speljana čez travnik in takoj smo v daljavi zagledali kapelo Žalostne Matere božje  in 11 manjših kapelic Križevega pota. Povzpeli smo se na razgledno Veselo goro ali Brinje, kjer stoji Barbova graščina iz leta 1768, v kateri je muzejska in spominska zbirka duhovnika in gospodarstvenika Pavla Petra Glavarja, ki je živel in umrl v bližnjem dvorcu Lanšprež. Asfaltna pot nas je vodila mimo domačij do cerkve sv. Frančiška Ksaverija, kjer smo imeli kratek postanek.

Usmerili smo se proti gradu Škrljevo, ki je omenjen leta 1044, a nikoli kot grad. Okolica je precej zaraščena in tudi grad je zapuščen.  Za gradom  izstopajo  vinske gorice Zadrage.

Na vrhu vasi Ravnik stoji zidanica in kapelica. Še bi lahko naštevala, saj je Šentrupert z okolico zelo raznolik. Velja pa še omeniti prvi muzej v naravi s kozolci v Sloveniji- Deželo kozolcev v Šetrupertu.

 Mi smo se podali po asfaltni poti  do cerkve sv. Ruperta in se tam nekaj časa zadržali na  zelo prijetnem trgu z vaškimi gostilnami in hišami. Sonce je obsijalo bližnje zidanice  na razpotegnjenih gričih, kjer je doma cviček.

Še nekaj korakov in že smo bili v gostilni, kjer nas je čakalo okusno kosilo in kozarček domačega cvička. Preživeli smo lepo torkovo dopoldne na Dolenjskem. Fotografije bodo spomin na ta nepozabni dan.

V imenu pohodniške skupine Vandrovke se zahvaljujem vodniku Milanu, da  nam je odkrival zgodovinske in naravne znamenitosti   dolenjskih gričev v prijaznem vremenu.

Zapisala:  Fani Šurca

Foto: Fani Šurca,  Milan  Jerman
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 455
Izšla: 18.12.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Februar 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
21.02.201 | Umetnost
Počitniške Likovne Ustvarjalnice
23.02.2018 | Kino
Kino Vrhnika: ČRNI PANTER 3D
25.02.2018 | Kino
Kino Vrhnika: FANT Z OBLAKI
25.02.2018 | Kino
Kino Vrhnika: OBLIKA VODE
27.02.2018 | Kultura
Dajmo priložnost slovenščini
27.02.2018 | Umetnost
MEDVED IN PODOBICE

Bodite prvi pri oddaji mnenja.