Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 20.02.2018

oblačno
Ponoči bo oblačno, v vzhodni polovici Slovenije bo znova pričelo rahlo snežiti. Najnižje jutranje temperature bodo od -5 do -1, na Primorskem, kjer bo pihala šibka do zmerna burja, okoli 3 °C.
-2°C | 3°C
sreda, 21.02.2018
0°C | 3°C
četrtek, 22.02.2018
-1°C | 1°C
petek, 23.02.2018
-2°C | 1°C
Opozorila
Ponedeljek, 19.2.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
-2°C
3°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Svizci po Vertovčevih poteh - drugi del


ŠPORT, DRUŠTVA

| |
26.01.2018      8:22
A A

Svizci po Vertovčevih poteh - drugi delSvizci, zbrani pod spomenikom Matiji Vertovcu v Šmarjah
Svizci, zbrani pod spomenikom Matiji Vertovcu v Šmarjah
Deli:

Septembra 2017 smo Svizci prehodili prvi del tematske poti Po Vertovčevih poteh v Vipavskih Brdih, drugi del pa smo prihranili za naslednje mesece. Tretji četrtek v januarju  se je kot nalašč napovedovalo lepo sončno vreme, zelo primerno za obisk Vipavskih Brd.

 

Pohod smo začeli tam, kjer smo septembra končali, v vasi Šmarje, kamor smo se z avtobusom pripeljali po dolini Branice. Sredi vasi smo naredili obvezen skupinski posnetek pod obeležjem Matiji Vertovcu (1784-1851), posvečenem duhovniku, vinogradniku in strokovnemu piscu v slovenskem jeziku. Po njem je poimenovana pot, po kateri smo hodili. Šmarje so naselje s hišami, ki so tipične za ta predel Slovenije. Žal se kaže tudi tu, da ga ljudje zapuščajo, kajti le redkokatera hiša je dajala videz obljudenosti. A na obnovljeni hiši sredi vasi smo zagledali gank s cvetočimi nageljni in to januarja! Pripomniti velja, da so Šmarje zaradi svoje arhitektonske privlačnosti razglašene za urbanistični spomenik.

 

Pot nas je vodila deloma skozi gozd, deloma skozi lepo obdelane vinograde. Sestava tal, ugodni vplivi sredozemskega podnebja in manjša izpostavljenost burji omogočajo sadjarstvo in vinogradništvo. Tu uspevajo predvsem sorte primerne za belo vino, kot so zelen, rebula in malvazija. Skozi vas Vrtovče smo po treh urah hoje prišli do reke Vipave in vasi Ustje. Tu pa je že čakal avtobus, ki nas je peljal skozi Ajdovščino, Vipavo in Vrhpolje, v bližini katerega se je leta 394 n. š. odvijala bitka med rimskima rivaloma, cesarjema Teodozijem in Evgenijem. Zmagal je Teodozij, ki mu je menda izdatno pomagala močna burja. Po tej bitki se je rimsko cesarstvo dokončno razdelilo na vzhodno pravoslavno in zahodno katoliško cesarstvo. V spomin na ta dogodek so vaščani Vrhpolja na skalo nad vasjo postavili 3,5 m visok kamniti križ.

 

Vožnja čez Col in Godovič nas je pripeljala do Hotedršice, kjer smo se ustavili za kosilo in nato odbrzeli domov.

 

Napisala: Rada Pišler

 

Fotografije: Sonja Zalar Bizjak
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 455
Izšla: 18.12.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Februar 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
19.02.2018
Danes ni dogodkov.
21.02.201 | Umetnost
Počitniške Likovne Ustvarjalnice
23.02.2018 | Kino
Kino Vrhnika: ČRNI PANTER 3D
25.02.2018 | Kino
Kino Vrhnika: FANT Z OBLAKI
25.02.2018 | Kino
Kino Vrhnika: OBLIKA VODE
27.02.2018 | Kultura
Dajmo priložnost slovenščini
27.02.2018 | Umetnost
MEDVED IN PODOBICE

Bodite prvi pri oddaji mnenja.