Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 22.07.2018

pretežno oblačno
Ponoči bo pretežno oblačno, zjutraj se bo dež od vzhoda razširil nad osrednji del države, vmes bo tudi kakšna nevihta. Na zahodu bo ostalo večinoma suho. Zjutraj bo zapihal veter severnih smeri, na Primorskem povečini šibka burja. Najnižje jutranje temperature bodo od 13 do 17, ob morju okoli 19 °C.
17°C | 26°C
ponedeljek, 23.07.2018
18°C | 28°C
torek, 24.07.2018
17°C | 29°C
sreda, 25.07.2018
17°C | 31°C
četrtek, 26.07.2018
18°C | 29°C
Opozorila
Nedelja, 22.7.2018 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
17°C
26°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Svizci na Kriško – Polževski planoti


ŠPORT, DRUŠTVA

| |
27.04.2017      14:00
A A

Svizci na Kriško – Polževski planotiZ roba planote smo se spustili na zahodno pobočje pod Kriško vasjo
Z roba planote smo se spustili na zahodno pobočje pod Kriško vasjo
Deli:

Tretji četrtek v aprilu smo se odpravljali na pohod na Lašček na Banjšicah, a nam je to namero preprečilo vreme, napoved močnega vetra. Na ta 1071 m visoki vrh smo se namreč hoteli povzpeti že jeseni, takrat je pa deževalo.

Namesto tega smo se odpeljali proti vzhodu in spet enkrat obiskali Višnjo goro, Polževo in Muljavo. O Višnji gori vemo že veliko, a najbrž je to staro mesto najbolj znano po svojem polžu. Legenda pripoveduje, da je po bitki pri Sisku, kjer je krščanska vojska leta 1593 dosegla eno najpomembnejših zmag nad Turki, ranjenega doževega sina negovala višnjegorska grofična tako uspešno, da je ozdravel. Za nagrado ji je hvaležna mati podarila polža, okrašenega z dragocenimi kamni. Polž je - seveda - neznano kam izginil, a so ga Višnjegorci nadomestili z repliko, ki jo je mogoče videti pri železniški postaji in pred cerkvijo sv. Ane.

Nad mestom, ki si je svoje mestne pravice pridobilo leta 1478, smo si ogledali razvaline gradu, ki je pripadal plemiški družini Višnjegorskih, nekdaj eni najpomembnejših plemiških družin na Slovenskem. Nato pa smo nadaljevali pot proti Pristavi, malem zaselku na 550 m visoki planoti in dalje proti nekaj višjem Polževem. Tu smo si privoščili počitek in malico, nato pa se pričeli vračati  nazaj proti Višnji gori. Pot z vrha smučišča nas je pripeljala skozi gozd do Nove vasi, nato smo nadaljevali po kolovozih med travniki Kriške planote nazaj do Pristave. Pred nami se je razprostiral prelep razgled na sveže pobeljeno verigo Julijskih Alp s Triglavom, na Karavanke in Kamniško-Savinjske Alpe. Za nami pa se je prikazal Snežnik v vsej svoji veličini. Ni čudno, da so si na pobočjih nad travniki zgradili hiše mnogi “prebežniki” iz Ljubljane. Spotoma smo pod veščim Sonjinim vodstvom spoznavali razne rastline in se čudili, kako je narava poskrbela za njihovo razmnoževanje.

V Višnji gori nas je že čakal avtobus s šoferko Matejo in nas odpeljal na kosilo k Obrščaku na Muljavi.

 

Napisala: Rada Pišler

 

Fotografije: Sonja Zalar Bizjak
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 461
Izšla: 02.07.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Julij 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
22.07.2018
Danes ni dogodkov.
23.07.201 | Tečaji in delavnice
Počitniške Likovne Ustvarjalnice
23.07.201 | Tečaji in delavnice
Počitniške Likovne Ustvarjalnice

Bodite prvi pri oddaji mnenja.