Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 19.11.2017

delno oblačno
Ponoči bo precej jasno, po nekaterih nižinah bo megla ali nizka oblačnost. Najnižje jutranje temperature bodo od -3 do 2, v alpskih dolinah do -7, ob morju okoli 5 °C.
1°C | 8°C
torek, 20.11.2017
-1°C | 9°C
sreda, 21.11.2017
1°C | 11°C
četrtek, 22.11.2017
7°C | 12°C
Opozorila
Sobota, 18.11.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
1°C
8°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Sončki od Osankarice do Ruške koče na Pohorju...


ŠPORT, DRUŠTVA

| |
12.09.2017      12:45
A A

Sončki od Osankarice do Ruške koče na PohorjuSončki ob Črnem jezeru na Pohorju (foto Tatjana Rodošek)
Sončki ob Črnem jezeru na Pohorju (foto Tatjana Rodošek)
Deli:

Sončki smo se odpeljali proti Pohorju skozi Slovensko Bistrico, do hribovske vasi Veliko Tinje. Ob občudovanju zelenih pobočij s samotnimi vasmi in kmetijami pod nami, smo prispeli do zaselka Trije kralji in na Osankarici  začeli  s hojo v želji, da prehodimo našo četrto "pohorsko etapo."

 

Kako samosvoji so pohorski gozdovi, sem se spomnila takoj, ko smo stopili na lesene podeste v smeri Črnega jezera, naravnega rezervata, obdanega z značilnimi travami visokega barja. Obstali smo ob njegovem robu, pod smrekami, ki so se zrcalile na mirni površini temnega jezera. Za trenutek nas je objela tišina, kot, da je vsem zastal dih, nato pa se je kolona razpotegnila naprej v gozd. Vse je dišalo po vlagi in smrekah, ki so se v dolgem vročem poletju naužile toplote in oddajale to dopoldne  v okolico svoj vonj, ki smo ga dihali s polnimi pljuči. Spustili smo se do potoka Lobnica in ga prečili na področju Bajgot, kjer se odcepi strma pot k slapovoma Lobnice v pragozdu Šumik, 57 ha velikemu gozdnemu naravnem rezervatu. Krenili smo desno mimo oznake za pragozd, se rahlo dvigali čez poseke naprej pod visoke smreke in se le ponekod umikali nizkemu vejevju bukev. Oči pohodnikov so bile nemalokrat uprte v tla, v želji, da bi med številnimi gobami našli tisto pravo…

 

Urejene planinske poti slovenske planinske transverzale so dajale občutek varnosti, sama bi se sicer prav lahko izgubila v prostranosti teh gozdov, večinoma poraslih s travo, ki je obsijana s soncem trepetala v hladnem vetru in dajala navdih pravljičnosti, da sem si zlahka predstavljala hudobne in dobre vile ter škrate iz Tomažičevih Pohorskih legend, priljubljenega branja  v času mojega otroštva, a cerkev sv. Areha s kapelo sv.Lovrenca je bila resnična pravljica sredi travnika na Arehu na Ruškem Pohorju. Tam  nas je čakal tudi avtobus, v Ruški koči, najstarejši pohorski planinski postojanki, pa okusen pohorski pisker.

 

Nazaj grede so pogovori potihnili. Sanjala sem v odtenkih zelene 13,6 km dolgo pot in ko je nekdo omenil Kačurjevo, menda pelje naravnost, mimo enajste šole nekam levo, sem se v trenutku zbudila, saj bi skoraj pozabila izstopiti.  Hvala planinski vodnici za skrbno načrtovani prvi pohod v novi sezoni in tudi šoferju, ki nas je spretno in varno pripeljal domov - če bi jaz vozila pohorske ovinke z avtobusom, ne bi šlo tako gladko…

 

Besedilo:     Marija Dolinar

Fotografije: Tatjana Rodošek, Sonja Zalar Bizjak

 

 
Povezave:Sončki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 453
Izšla: 30.10.2017

Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
November 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
19.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: MALI BIGFOOT
19.11.2017 | Kino
Ledena babica
19.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: UMOR NA ORIENT EKSPRESU
25.11.2017 | Kultura
DVA NOVČIČA
26.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: KOKO IN VELIKA SKRIVNOST
26.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: ČUDO
27.11.2017 | Družabni dogodki
NEPRILAGOJENI

Bodite prvi pri oddaji mnenja.