Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 24.11.2017

pretežno oblačno
Danes se bo predvsem na Primorskem in Notranjskem oblačnost čez dan spet povečala. Drugod bo precej jasno. Popoldne bo ponekod spet zapihal jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 9 do 16°C.
3°C | 13°C
sobota, 25.11.2017
6°C | 12°C
nedelja, 26.11.2017
3°C | 4°C
ponedeljek, 27.11.2017
-4°C | 5°C
torek, 28.11.2017
-4°C | 6°C
Opozorila
Petek, 24.11.2017 ob 9h
Dodatnega opozorila ni.
3°C
13°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Sončki na Pohorju od Osankarice do Peska


ŠPORT, DRUŠTVA

| |
16.10.2015      19:34
A A

Sončki na Pohorju od Osankarice do PeskaPrevidno smo "vijugali" po zamočvirjenem travniku (foto Tatjana Rodošek)
Previdno smo "vijugali" po zamočvirjenem travniku (foto Tatjana Rodošek)
Deli:

Odločili smo se, da po etapah osvojimo Pohorje - prehodili smo že zahodni in del osrednjega, letos v začetku oktobra pa smo se v oblačnem jutru odpeljali proti Slovenski Bistrici ter skozi Veliko Tinje vedno više čez slikovite pohorske zaselke do Treh kraljev in se ob občudovanju ravnin in mest pod nami  pripeljali do Doma na Osankarici.

Mimo oznak rezervata ekosistema na Črnem jezeru smo šli po poteh do prizorišča poslednjega boja Pohorskega bataljona v januarju 1943, kjer pod visokimi bukvami in smrekami strmijo iz listja granitni kvadri s spomenikom v sredini in napisi zemljank ter položaji borcev v času boja. Zajela nas je tišina in zdelo se je, da je v krošnjah nad nami še ujeto grozeče vzdušje tega trenutka zgodovine. Pod nogami je ječalo listje, ko smo se spuščali v močvirje enega od pritokov Lobnice ter se dvigali ob oznakah za slovensko planinsko pot ter občudovali drevesa in zelene mahove. Pri treh žebljih smo prečili Lobnico in krenili desno skozi šumeče pohorske gozdove. Le pet minut je do Tihega jezera  in ravno toliko do izvira Lobnice, a bosta počakala, saj oblačnost nad nami ni pojenjala. Čez čas smo se po makadamski poti mimo ostankov nedavne kope povzpeli do Koče na Klopnem vrhu. Dež je rosil, v ogradi pa sta konja dvigovala glavi. Pobočje pod kočo kmalu spet preide v gozd in v daljavi so se v mokrem dnevu risali obrisi Maribora.

Ob smerni tabli za Pesek smo na stezi v pesku opazili drobno svetlikajočo sljudo (mačje srebro) in se povzpeli na Klopni vrh 1340 m. Nadaljevali smo  čez borovje po položnih in mehkih podlagah, ki so  dajale občutek pravljičnosti in prostranosti Pohorja. Ob Brvnem vrhu smo po dobri uri prišli do Zgornje brvi. Pohodnica je v veselje vseh našla krepkega jurčka, prav kmalu pa so se še nekatere vrnile iz visoke praproti z jurčkom v roki. Preostali del poti je rosilo in dežniki so se odpirali in zapirali, mi pa  smo se spuščali ob manjšem vrhu in kmalu ugledali avtobus ter Kočo na Pesku, kamor smo se umaknili pred dežjem in se pogreli s pohorskim loncem.

Vračali smo se čez Roglo in Zreče, mene pa so utrinki s sedemnajst kilometrske poti uspavali vse do Gorjanca. Preostalo nam je še Mariborsko Pohorje, sem ugotavljala. Ja, mogoče pride na vrsto drugo leto v času, ko bodo zorele junijske trave. Mogoče, pravzaprav kadarkoli, sem zaključila in zaokrožila spomine in današnji izlet v novo celoto.

Besedilo:      Marija Dolinar

Fotografije: Tatjana Rodošek, Sonja Zalar Bizjak, Sonja Repnik
Povezave:Sončki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 453
Izšla: 30.10.2017

Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
November 24 25 26 27 28 29 30 1 2 3
25.11.2017 | Kultura
DVA NOVČIČA
26.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: KOKO IN VELIKA SKRIVNOST
26.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: ČUDO
27.11.2017 | Družabni dogodki
NEPRILAGOJENI
29.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: VINO IN VETER
03.12.2017 | Kino
Kino Vrhnika: IVAN
24.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: KOKO IN VELIKA SKRIVNOST
24.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: LIGA PRAVIČNIH
25.11.2017 | Kultura
DVA NOVČIČA
26.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: KOKO IN VELIKA SKRIVNOST
26.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: ČUDO
Pokaži več
Skrij

Bodite prvi pri oddaji mnenja.