Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 24.06.2017

delno oblačno
Danes bo deloma sončno s popoldansko spremenljivo oblačnostjo. Sredi dneva in popoldne bodo nastale krajevne nevihte. Pihal bo jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 29 do 34 stopinj C.
21°C | 33°C
nedelja, 25.06.2017
20°C | 29°C
ponedeljek, 26.06.2017
18°C | 30°C
torek, 27.06.2017
18°C | 31°C
sreda, 28.06.2017
18°C | 32°C
Opozorila
Sobota, 24.6.2017 ob 9h
V večjem delu Slovenije bo danes toplotna obremenitev še visoka.
21°C
33°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Sončki na pohodu po robu Krasa od Cerja do ......


ŠPORT, DRUŠTVA

| |
11.11.2012      12:11
A A

Sončki na pohodu po robu Krasa od Cerja do TrsteljaNa planotastem Cerju stoji veličasten spomenik braniteljem slovenske zemlje
Na planotastem Cerju stoji veličasten spomenik braniteljem slovenske zemlje
Deli:

Sončki na pohodu po robu Krasa od Cerja do Trstelja

 

Na Krasu je krasno -  zlasti jeseni, ko ruj v gmajnah in listi trte v vinogradih popestrijo pokrajino z množico barv in kombinacijami od zelene pa vse do temno škrlatne. Če je vreme ugodno, so tudi razgledi lepi. Z vrhov planote segajo čez Kras do morja, pa v Furlansko nižino, Vipavsko dolino, na rob Trnovskega gozda in Nanosa in vse tja do Snežnika. Vse to smo Sončki doživeli na pohodu v začetku novembra. Saj razgledi so lahko tudi obsežnejši, ampak glede na vremensko napoved smo bili več kot zadovoljni. Vse kar smo videli, spoznali in doživeli nam je bilo v zadovoljstvo.

Prijazni voznik avtobusa Ivan nas je pripeljal po makadamski poti skoraj do Cerja  in nam prihranil nekaj pešačenja. Cerje je vrh na severozahodnem robu Krasa, kjer je zgrajen  veličasten spomenik, posvečen  branilcem zahodne meje slovenskega ozemlja, predvsem v 1. in 2. svetovni vojni. Spomenik je hkrati tudi muzej, za katerega si je vredno vzeti čas. Nas pa je čas priganjal, saj smo morali prepešačiti  deset vrhov (imena vrhov so na zemljevidu)! Poti po ravnem je bilo prav malo, kar naprej je šlo gor, pa spet dol. Kljub nizkim nadmorskim višinam vrhov smo po Srečkovem  GPS naredili preko 700 višinskih metrov vzpona. Po moje jih je bilo vsaj 1700, če pomislim, koliko sem moral dvigovati noge, da sem prestopil vse kamne na stezi.

Tod je kljub zaraščenosti površja z gozdom še vedno videti sledi grozot  prve svetovne vojne – povsod jame od eksplozij topovskih granat, strelni in povezovalni jarki, okopi in votline v živi skali, imenovane kaverne, kjer so se branilci skrivali pred topniškim obstreljevanjem. Najbolj oblegan vrh je bil Fajti hrib (ta dan zagotovo - naskočilo ga je kar 39 Sončkov!). Na vrhu nam je Sonja prebrala nekaj spominov na boje na Krasu pisateljev Ivana Matičiča in Franceta Habeta. Spomnili smo se še Prežihovega Voranca in njegovega romana Doberdob. Tam gori smo imeli tudi prijetnejše opravilo - nazdravili smo Irmi za njeno sedemdesetletnico in ji zaželeli, naj bo še naprej tako »sončna«. Malica, ki nam jo je pripravila, nam že dolgo ni tako teknila.

S Fajtega hriba smo nadaljevali gori-doli do Trstelja, kjer smo bili za konec deležni obsežnega  razgleda. Malo pod vrhom nas je sprejela prijazna ekipa Stjenkove koče in nas pogostila. Po dobri joti in kozarcu terana smo se zadovoljni spustili po strmi stezi v kraško vasico Lipa k avtobusu. Bili smo vedri in klepetavi in sem si mislil »Žabe regljajo, dež bo«.

Ko smo pripeljali na Vrhniko je zabliskalo in zagrmelo in padal je dež. Pa kaj, mi smo imeli lep dan in smo se imeli »fajn«!

Besedilo: Sonček Vojko

Fotografije: Sonja Repnik, Sonja Zalar Bizjak, Danica Kos

Zemljevid: Srečko Kenk
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 449
Izšla: 29.05.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 24 25 26 27 28 29 30 1 2 3
29.06.2017 | Kino
Kino Vrhnika: CHURCHILL
30.06.2017 | Družabni dogodki
Urbani vrt #6
24.06.2017 | Kino
Kino Vrhnika: AVTOMOBILI 3, 3D
24.06.2017 | Kino
Kino Vrhnika: TRANSFORMERJI: ZADNJI VITEZ 3D
29.06.2017 | Kino
Kino Vrhnika: CHURCHILL
30.06.2017 | Družabni dogodki
Urbani vrt #6
01.07.2017 | Kino
Kino Vrhnika: AVTOMOBILI 3

Bodite prvi pri oddaji mnenja.