Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 22.06.2017

delno oblačno
Popoldne bo sončno, nastalo bo nekaj vročinskih neviht, ki bodo na Primorskem manj verjetne. Ponekod bo pihal južni do zahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 29 do 34 stopinj C.
19°C | 35°C
petek, 23.06.2017
20°C | 34°C
sobota, 24.06.2017
19°C | 35°C
nedelja, 25.06.2017
20°C | 31°C
ponedeljek, 26.06.2017
17°C | 31°C
Opozorila
Četrtek, 22.6.2017 ob 14h
Sredi dneva in popoldne bo v večjem delu Slovenije velika toplotna obremenitev.
19°C
35°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Sončki in Konjiška gora


ŠPORT, DRUŠTVA

| |
14.05.2015      18:35
A A

Sončki in Konjiška goraRazvaline enega najstarejših gradov v Sloveniji, Konjiškega gradu, zgrajenega v 12. stoletju (foto Tatjana Rodošek)
Razvaline enega najstarejših gradov v Sloveniji, Konjiškega gradu, zgrajenega v 12. stoletju (foto Tatjana Rodošek)
Deli:

Avtocesto smo zapustili na izvozu za Slovenske Konjice, izstopili v mestu ter se sprehodili čez Mestni trg mimo skulpture ženske na konju, čez Stari trg do cerkve Sv. Jurija, vmes pa poslušali legendi o nastanku trga in imena Slovenske Konjice. Mesto je ostalo pod nami, mi pa smo se po lesenih stopnicah povzpeli do Starega gradu, kjer je cvetel grobeljnik, pod zidovi pa se je okoli Zlatega griča razprostirala pokrajina z vasmi in vinogradi.

 

V križišču, s smernimi tablami na zajetni hruški, smo izbrali pot na Stolpnik (1012 m), najvišji vrh Konjiške gore. Pod Krniškim robom in Jelenovim vrhom smo se dvigali skozi listnate gozdove, prekrite s cvetovi srebrnika in čemaža, nato pa se spustili do sedla Kotle (Grofov  štant), prečili gozdno pot in se pod bukvami spopadli z zadnjo strmino. Bil je vroč dan, pomešan z vonjem po cvetju in poletju, ki ga je  hladil  južni veter vse do vrha s kovinskim stolpom in zavetiščem, za katerim so se pozibavali cvetovi kranjske bunike.

 

Nazaj grede smo se na Kotlah obrnili desno (proti Kartuziji) in hodili skozi mešan gozd pod Ribežljevim vrhom do treh križev, odetih v cvetje, nato pa se je pot  kmalu obrnila mimo raztresenih kmetij Kamne gore po kolovozih ter strmih pobočjih navzdol. Zaradi podrtih dreves in nevarnosti zdrsa, smo pazili na svoje korake in varno prišli do Žičke kartuzije v dolini Sv. Janeza.

 

Po ogledu zeliščnega vrta, smo z vodičko Kartuzije stopili med zidove v stolp z muzejem o zgodovini in življenju menihov ter kopijami nekaj rokopisov nekoč velike knjižnice. Po ogledu kapele brez strehe, lončarske delavnice z galerijo in najstarejše lekarne s pokušino zdravilnih kapljic po receptih Žičkega samostana, smo zapustili skrivnostno dolino pod Konjiško goro, ter se mimo označenega rastišča žičkega grobeljnika ob kamnolomu, odpeljali na Tolsti vrh, kjer so nas čakale  dobrote domače kuhinje.

 

Toliko lepega  v enem dnevu ! Kljub 14,6 km dolgi poti in 878 m skupnega vzpona, utrujenosti ni bilo, ali pa se je nanjo pozabilo med raznolikimi utrinki te poti. Nenazadnje, med sproščenim klepetom in veselim razpoloženjem pohodnikov za utrujenost ni bilo nobenega časa.

 

Besedilo:     Marija Dolinar

Fotografije: Tatjana Rodošek, Sonja Repnik, Sonja Zalar Bizjak
Povezave:Sončki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 449
Izšla: 29.05.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 22 23 24 25 26 27 28 29 30 1
24.06.2017 | Kino
Kino Vrhnika: AVTOMOBILI 3, 3D
29.06.2017 | Kino
Kino Vrhnika: CHURCHILL
30.06.2017 | Družabni dogodki
Urbani vrt #6

Bodite prvi pri oddaji mnenja.