Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 25.06.2017

oblačno
Danes bo spremenljivo do pretežno oblačno. Krajevne padavine, deloma plohe in nevihte, ki so že zajele severozahodne kraje, se bodo razširile na vso Slovenijo ter od severa ponehale v večernem ali nočnem času. Nekatere nevihte bodo spremljali močnejši nalivi, sunki vetra, krajevno bo možna toča. Najvišje dnevne temperature bodo od 23 do 30, v Beli krajini in Posavju še do 33 stopinj C.
20°C | 27°C
ponedeljek, 26.06.2017
16°C | 30°C
torek, 27.06.2017
17°C | 32°C
sreda, 28.06.2017
18°C | 30°C
četrtek, 29.06.2017
19°C | 25°C
Opozorila
Nedelja, 25.6.2017 ob 6h
Danes bodo ob prehodu vremenske fronte nevihte z močnejšimi nalivi, sunki vetra, krajevno bo možna toča.
20°C
27°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Pohod Zimzelenčkov po stezah graničarjev


ŠPORT, DRUŠTVA

| |
02.02.2013      13:41
A A

Pohod Zimzelenčkov po stezah graničarjevPod staro murvo v Kolombanu smo se razšli z našim vodnikom Francem Malečkarjem
Pod staro murvo v Kolombanu smo se razšli z našim vodnikom Francem Malečkarjem
Deli:

Zimzelenčki smo se peti torek v mesecu januarju odpravili na Primorsko in sicer na Miljske hribe na polotoku med Miljskim in Koprskim zalivom. Podali smo se na pot po stezah graničarjev in skozi kamnolome Miljskih hribov.

Na postanku za jutranjo kavico se nam je pridružil  Franc Malečkar, domačin iz vasi Premančan, ki je pot načrtoval in o njej napisal Vodnik po učno-rekreacijski poti Ivana Juga od Škofij do Debelega rtiča. Skupaj z vodnico Sonjo nas je spremljal na našem pohodu in pojasnjeval lokalne zanimivosti. Za dodatno varnost je skrbel še Milan, za dobro voljo in vzpodbudo pa se je trudilo vseh 34 pohodnikov.

Pot smo pričeli pri mejnem prehodu v Škofijah. Mimo ostankov železniške proge Porečanka smo nadaljevali po makadamski poti proti kamnolomu, katerega posebnost so preko enega metra debeli bloki iz peščenjaka. Prečkali smo blatno cesto, ki vodi v kamnolom in prišli  na nekdanjo graničarsko stezo, po kateri smo se povzpeli na najvišjo točko Miljskega polotoka – na 244 metrov visoki Kaštelir z ostanki prazgodovinskega gradišča. Tu smo imeli postanek za malico in lep razgled. Potem smo se spustili proti nekdanji obmejni stražnici, v kateri se sedaj nahaja Center Sonček. Ob poti smo si ogledali še oljčni nasad, vaško »špino«, vodovodno pipo iz časov po 2. svetovni vojni in ruševine vaške pralnice iz istega časa, ki pa ni zaživela. V območju, imenovanem »Cave«, smo videli več opuščenih in z gozdom poraščenih kamnolomov peščenjaka. Eden izmed njih se imenuje Šuštarjev kamnolom, v katerem so domačini kopali kamnite klade vse do ukinitve svobodnega tržaškega ozemlja leta 1954. Na kolovoznih poteh smo videli še ostanke kolesnic volovskih vpreg, ki so vlekle nalomljeno kamenje do pristanišča v Miljah. Ogledali smo si tudi šališ, tlakovan strm kolovoz, ki je narejen iz pokonci postavljenih tanjših plasti peščenjaka.

Posebno doživetje je bil vzpon po strugi hudournika Pišolon, po katerem je tekla voda. Dno struge tvorijo naravno položene plošče peščenjaka in vodiča sta nam razložila nastanek t.i. »tlakovane« struge. Na poti smo videli tudi dva metra visok slap, ki smo ga vsi varno prečili.

Nadaljevali smo pot in si v Kolombanu pri stari murvi privoščili krajši postanek in naredili tudi skupinsko sliko. Kmalu nas je tabla ob poti opozorila, da smo prišli do Resslovega gaja.

To je gozd z urejenimi učnimi potmi in oznakami osnovnih avtohtonih drevesnih vrst. Poimenovan je po izumitelju ladijskega vijaka in gozdarju, ki je izdelal načrte za pogozditev Istre. Do mejnega prehoda Lazaret smo se spustili skozi oljčnike in vinograde.

Ob morju smo napravili še eno skupinsko sliko, si v  travi in vodi sprali blato s čevljev ter se naužili malo sonca in morske klime. Na mestu nekdanjega mejnega prehoda smo se zgražali nad zapuščenim objektom bivše restavracije in brezcarinske prodajalne.

Izlet smo zaključili s krajšim postankom v Ankaranu ter prijetno vožnjo z avtobusom proti Vrhniki. Izlet nam bo ostal v spominu kot eden najbolj blatnih, a zato nič manj prijetnih. 

Zapisala: Jerneja  

Fotografije: Joža Miklavčič, Franc Malečkar

Besedilo k fotografijam: Sonja Zalar Bizjak
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 449
Izšla: 29.05.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 25 26 27 28 29 30 1 2 3 4
25.06.2017
Danes ni dogodkov.
29.06.2017 | Kino
Kino Vrhnika: CHURCHILL
30.06.2017 | Družabni dogodki
Urbani vrt #6

Bodite prvi pri oddaji mnenja.