Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 25.06.2017

oblačno
Danes bo spremenljivo do pretežno oblačno. Krajevne padavine, predvsem plohe in nevihte, se bodo od zahoda razširile na vso Slovenijo ter ponehale v večernem ali nočnem času. Nekatere nevihte bodo spremljali močnejši nalivi, sunki vetra, krajevno bo možna toča. Najvišje dnevne temperature bodo od 23 do 30, v Beli krajini in Posavju ob jugozahodnem vetru še do 33 stopinj C.
20°C | 28°C
ponedeljek, 26.06.2017
18°C | 31°C
torek, 27.06.2017
18°C | 31°C
sreda, 28.06.2017
18°C | 30°C
četrtek, 29.06.2017
17°C | 24°C
Opozorila
Nedelja, 25.6.2017 ob 8h
Danes bodo ob prehodu vremenske fronte nevihte z močnejšimi nalivi, sunki vetra, krajevno bo možna toča.
20°C
28°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Pohod Svizcev na Šentviško planoto


ŠPORT, DRUŠTVA

| |
10.10.2016      17:28
A A

Pohod Svizcev na Šentviško planotoDeli:

Bil je lep sončen dan, ko smo obiskali Šentviško planoto. Pot nas je vodila po dolini Zale do Idrije in naprej ob reki Idrijci do vasi Slap ob Idrijci. Tu smo zavili desno na Šentviško planoto, ki se razprostira med dolinama Idrijce in Bače. Med vožnjo na planoto smo se peljali skozi vas Roče, kjer je pokopan pisatelj  Ciril Kosmač, rojak iz vasi Slap ob Idrijci.

Po ovinkasti cesti smo prispeli do vasi Šentviška gora, ki je bila nekdaj središče Šentviške planote in sodi med tri najstarejše fare na Tolminskem, saj se cerkev sv. Vida omenja že leta 1192. Iz avtobusa smo izstopili pred najstarejšo hišo v vasi, ki ima na pročelju sončno  uro s tremi freskami. Odpravili smo se na pohod in prav kmalu prispeli do hiše, kjer nas je domačinka Darinka, poznavalka Planote, presenetila z ocvirkovko.

Zadovoljni smo nadaljevali pot, ki se je počasi dvigala skozi gozd. Nedaleč od tod je stala domačija Mirka Bičiča, učitelja likovnega pouka, katerega zadnje službeno mesto je bilo na  Vrhniki. V mislih nanj smo prišli do prve razgledne točke Podkremenk, od koder smo imeli lep razgled na vasi Šebrelje in Dolenje Ravne nad Cerknem ter  na pobočje z jamo Divje babe pod Šebreljsko planoto.

Navdušeni nad pokrajino smo se počasi dvignili na rob Šentviške planote. Presenetile so nas Kojca z edinstveno obliko in Spodnje Bohinjske gore s Črno prstjo. Tukajšnji  prebivalci  pravijo tem  goram kar Peči. Tu smo pomalicali in uživali lepote gora. Zakojce, rojstnega kraja Franceta Bevka  nismo videli, pač pa Bukovo na južni strani Kojce, kamor je Bevk hodil v šolo.

Na poti proti končnemu cilju smo se ustavili še pred poslopjem bivše šole v Bukovskem vrhu, ki jo je že načel zob časa. Pot smo nadaljevali na Črvov vrh, ki je s 974 metri najvišja točka Šentviške planote. Tu smo uživali še en prekrasen pogled na Bohinjske gore in na Baško grapo z vasema Grahovo in Koritnica.

Tik pod Črvovim vrhom je stala nekoč mogočna kmetija pri Črvu. Tu sta se rodila dva pomembna moža, oba duhovnika.  Prvi, ki je bil rojen leta 1809,  je  bil aktiven na izobraževalnem in narodnobuditeljskem področju. Služboval je na Vrsnem in je nagovoril starše Simona Gregorčiča za nadaljnje sinovo šolanje. Drugi, rojen leta 1851, pa je bil izredno  nadarjen, duhovit in zelo cenjen pridigar. Zadnji član družine je zapustil  domačijo  pri Črvu leta 1956. Od takrat je v šestdesetih letih zidovje preraslo  grmovje.

Polni spoznanj in hvaležnosti do narave smo se vrnili domov.

                                                                                                                       

Zapisali: Marica in Franci Zorc ter Mari Levstik.

Fotografije: Sonja Zalar Bizjak
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 449
Izšla: 29.05.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 25 26 27 28 29 30 1 2 3 4
25.06.2017
Danes ni dogodkov.
29.06.2017 | Kino
Kino Vrhnika: CHURCHILL
30.06.2017 | Družabni dogodki
Urbani vrt #6

Bodite prvi pri oddaji mnenja.