Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 23.10.2017

pretežno oblačno
Zvečer bo oblačno s padavinami, tudi posameznimi nevihtami, ki bodo ponoči od zahoda slabele in do jutra že večinoma ponehale. Ponekod bo pihal severni veter, na Primorskem sprva močna burja, ki bo postopno slabela in do jutra ponehala. Najnižje jutranje temperature bodo od 1 do 8, ob morju okoli 11 stopinj C.
7°C | 14°C
torek, 24.10.2017
4°C | 17°C
sreda, 25.10.2017
3°C | 15°C
četrtek, 26.10.2017
3°C | 20°C
petek, 27.10.2017
6°C | 19°C
Opozorila
Nedelja, 22.10.2017 ob 17h
Zvečer bo na Primorskem pihala zmerna do močna burja. Na izpostavljenih mestih bodo najmočnejši sunki vetra dosegali hitrost od 100 do 120 km/h. Že v drugi polovici noči na ponedeljek bo hitro slabela.
7°C
14°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Lintverni v italijanskih Dolomitih


ŠPORT, DRUŠTVA

| |
22.09.2016      17:47
A A

Lintverni v italijanskih DolomitihDeli:

Lintverni smo se na letošnji večdnevni pohod podali v Italijanske Dolomite. V dobrih štirih dnevih planinarjenja smo osvojili nekaj vrhov ter si ogledali nekaj znanih turističnih centrov. Spoznali smo čudovito gorsko okolje ter si tako vsaj približno ustvarili podobo o Dolomitih.

Po prehodu čez Korensko sedlo smo zavili v dolino Zilje, se povzpeli mimo Belega jezera ter po dolini Drave nadaljevali čez mejni prehod Sillian v Italijo. Naš prvi cilj v Dolomitih je bil ogled gorske skupine Tree Cime, ki je znana po dominantnih vrhovih, ki jih obkroža znamenita panoramska krožna pot.  Na približno 2400 m n.m.v. se je trla množica ljudi.  Povečini so bili to turisti, manj pa je bilo pravih planincev. Krožna panoramska pot ni zahtevna tura, nudi pa enkratno priložnost za čudovit pohod v visokogorju z izjemnimi razgledi. Panoramska krožna pot je priložnost za turiste, ki se želijo sprehoditi po visokogorju, pri tem pa niso potrebni večji napori, kot je to običajno za hojo v gorah.  Lintverni smo krožno pot prehodili v dobrih treh urah ter se nato spustili v dolino in nadaljevali z vožnjo čez sedlo v Cortino d'Ampezzo. Na hitro smo si ogledali mesto, ki je sicer najbolj poznano po zimskih olimpijskih igrah leta 1956. Sledila je vožnja proti naši namestitvi v Alta Badii kamor smo prispeli pozno popoldne.  Apartma v mestecu La Villa, v osrčju Alta Badie, smo si izbrali za bivanje v nekaj naslednjih dneh.

Že drugi dan smo se povzpeli na Sassongher, t. j. 2665 m visok vrh nad Alta Badio. Krenili smo z dvorišča pred našim apartmajem. Povzpeli smo se skozi gozd in nato nadaljevali po ruševnato - skalnati stezi do planinske koče. Spoštovanja vredna strmina nas je dodobra “prepojila” z znojem. Po kratkem počitku smo nadaljevali po nekoliko lažji stezi, ki pa ni bila kratka. Vrh se je čarobno odmikal, pa vendarle smo vztrajali ter nekateri malo preje, drugi pa malo kasneje osvojili vrh. Zadovoljni po osvojitvi zanimivega dvatisočaka smo se po zahtevni strmini spustili v dolino. Razpoloženje je bilo odlično, še posebej potem, ko nas je B’čar pričakal z originalnim slovenskim kosilom z vsemi dodatki, ki spadajo zraven.

Naslednji dan vreme ni bilo najbolj prijazno, zato smo izbrali nekoliko drugačno turo. Zapeljali smo se na sedlo Pordoi, nato pa se z gondolo dvignili na Saso Pordoi od koder smo se povzpeli na znameniti vrh Piz Boe, 3152 m. Posebnost tega vzpona je bila, da smo premagali več kot 300 m višinske razlike od 2850 m do 3152 m, to je v območju kjer se že močno čuti, da je zrak že precej redek. Po kratkem zadrževanju na vrhu nas je Duno opozoril, da je treba izpostavljeni vrh zapustit čim preje, saj so se dežni oblaki že grozeče približevali. Nekoliko deževnih kapljic, nato pa še grmenje, nas je še bolj “podkurilo”, da smo, kar se da pohiteli proti zgornji postaji gondole. S sedla Pordoi smo se napotili na sedlo Sella ter obiskali še Val Gardeno. Po kratkem ogledu tega turističnega centra smo se  čez sedlo Gardena vrnili v dolino Alta Badie, kjer je že močno deževalo.

Zadnji dan našega planinarjenja v Dolomitih smo izkoristili za vzpon na planoto Kronplaz na višini 2275 m, znani zimsko turistični center. Nekoliko slabše vreme kaj več niti ni dovoljevalo. Prostrani smučarski center je zanimiv tudi poleti saj nudi številne turistične zanimivosti  Prišli smo ravno v času opoldanskega zvonjenja, kar je ena od značilnosti Kronplatza. Ogledali smo si tudi Messnerjev muzej, ki je prepoznaven s prikazom razvoja alpinizma skozi različna časovna obdobja. Po spustu v dolino smo obiskali še  bližnje starejše turistično mesto Bruneck ter obkrožili območje Kronplaza. B'čar je še enkrat več pripravil imenitno, sicer tokrat še zadnjo, večerjo v našem apartmaju.

Pred zaključkom našega bivanja v La Villi, smo se lastnici apartmaja Martini zahvalili za gostoljubje ter ji v znak zahvale  podelili Lintvernsko majico.

V sredo dopoldan smo se, po krajšem postanku v bližini izvira Drave, po dolini Zilje vrnili v Slovenijo. Celoten program planinarjenja v Dolomitih smo zaključili s kosilom v Kranjski gori.

Vtem čudovitem in neponovljivem planinskem dogodku smo sodelovali: B’čar, Betajnov`c, Cvele, Cvičkar, Duno, Špik, Špilčk, Vezist ter gosta Aleš in Marjan.

Besedilo: Vezist

Fotografije smo prispevali: Aleš, B`čar, Cvičkar, Špik in Vezist
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
22.10.2017
Danes ni dogodkov.
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
PLESNA ŠOLA URŠKA VRHNIKA - PLESNI TEČAJ SALSE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
PLESNA ŠOLA URŠKA VRHNIKA - PLESNI TEČAJ SALSE
27.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: TRD OREH 2
27.10.2017 | Šole in vrtci
Kino Vrhnika: THOR: RAGNAROK
28.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: MOJ MALI PONI
28.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: ŽAGA 8
29.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: MOJ MALI PONI
29.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: MILICE 2
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
PLESNA ŠOLA URŠKA VRHNIKA - PLESNI TEČAJ SALSE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
PLESNA ŠOLA URŠKA VRHNIKA - PLESNI TEČAJ SALSE
26.10.2017 | Kino
FILMSKO DOPOLDNE: LEDENA BABICA
26.10.2017 | Kino
FILMSKO DOPOLDNE: LEDENA BABICA
26.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: ŽAGA 8

Bodite prvi pri oddaji mnenja.