Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 28.06.2017

pretežno oblačno
Zvečer bodo padavine ponehale in od zahoda se bo delno zjasnilo.
18°C | 30°C
četrtek, 29.06.2017
17°C | 26°C
petek, 30.06.2017
16°C | 28°C
sobota, 01.07.2017
16°C | 25°C
Opozorila
Torek, 27.6.2017 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
18°C
30°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Barjani na Blegošu


ŠPORT, DRUŠTVA

| |
29.04.2015      22:58
A A

Barjani na BlegošuBarjani v ličnih majicah pod Blegošem
Barjani v ličnih majicah pod Blegošem
Deli:

Pohodna skupina Barjani, ki je najmlajša ustanovljena skupina Društva upokojencev Vrhnika obstaja od aprila 2013. Od takrat naprej smo Barjani zelo aktivna skupina, saj se na pot podamo dvakrat mesečno. V tem času smo si ogledali že kar veliko število vrhov Slovenije, tako nižje, pa tudi vrhove, ki sodijo v zahtevnejšo stopnjo pohodov.

 

V četrtek 23. aprila 2015 se je 28 članov skupine Barjani podalo na Blegoš, ki je s 1562 m nadmorske višine najvišji hrib Škofjeloškega pogorja. Pred 2. svetovno vojno je tam potekala meja (po Rapalski pogodbi  iz 1920 leta) med Kraljevino SHS (in  kasneje Kraljevino Jugoslavijo) in Italijo. Slovenci te kraje poznamo tudi po tako imenovani Rupnikovi liniji.

 

Z Vrhnike smo na pot krenili z avtobusom že ob 7.00 zjutraj, vodil pa nas je vodnik Milan Jerman. Pot nas je vodila po podlipski dolini do Smrečja in nato mimo Račevskega jezera do Žirov, od tam naprej pa po soteski Sore v Poljansko dolino. Ustavili smo se v Hotavljah, predvsem zato, da smo spili jutranjo kavo, nato pa pot nadaljevali do Zgornje Žetine.

 

V Zgornji Žetini smo zapustili avtobus in pričeli pohod proti Blegošu. Po lepi makadamski poti smo prišli do prevala Črni kal, ki je visok kar 1110 m nadmorske višine. Med potjo smo gledali na Polhograjsko in Škofjeloško hribovje, med tem pa videli čudovite cvetove lapuha, belega repuha, tevja in druge visokogorske cvetlice. Po dveh urah zahtevne hoje smo prišli pod vrh Blegoša. Vodič Milan nam je pred vzponom na vrh Blegoša povedal lepo misel, ki se glasi »kdor hoče osvojiti Blegoša kapo, mora krepko zajeti sapo!« Na poti proti vrhu smo videli več bunkerjev, ki sodijo še v tako imenovano Rupnikovo linijo. Vreme nam ni bilo najbolj naklonjeno, saj je na vrhu Blegoša močno pihalo.  Kljub temu pa je bil pogled z vrha Blegoša na Škofjeloško in Polhograjsko hribovje, Žirovske in Idrijske hribe, Snežnik, Javornike in Julijske Alpe s Triglavom ter Kamniške Alpe s Storžičem čudovit. Na zahodni strani Blegoša je planinska koča, ki pa je bila žal zaprta. Na nekaterih predelih je bil še vedno sneg, zato smo hodili počasi in še posebno previdno.

 

Postanek pri planinski koči smo izkoristili za malico, ki smo jo imeli v nahrbtniku, nato pa smo naredili skupinsko fotografijo. Prvič smo se fotografirali v novih zelenih majicah z logotipom naše pohodne skupine, nato pa smo krenili v dolino.

 

Šli smo mimo zavetišča na Jelencih do vasi Leskovica, kjer nas je čakal avtobus. Pri stari šoli v Leskovici sta nas »posladkala« naša člana Ivanka in Stane, ki sta pred kratkim praznovala rojstni dan. Iz Leskovice nas je avtobus odpeljal do Hotavelj, kjer smo v gostili Lipan imeli odlično kosilo, po kosilu pa smo se veseli in prijetno utrujeni vrnili na Vrhniko.

 

Tekst: Nada Kostanjevec

Foto: Andreja Mole, Stane Kržmanc
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 450
Izšla: 26.06.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 27 28 29 30 1 2 3 4 5 6
27.06.2017
Danes ni dogodkov.
29.06.2017 | Kino
Kino Vrhnika: CHURCHILL
30.06.2017 | Družabni dogodki
Urbani vrt #6

Bodite prvi pri oddaji mnenja.