Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.10.2017

pretežno jasno
Popoldne bo na zahodu zmerno, ponekod občasno pretežno oblačno. Drugod bo precej jasno. Ponekod bo pihal jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 18 do 25 stopinj C.
8°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
9°C | 20°C
nedelja, 22.10.2017
10°C | 13°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 15°C
Opozorila
Četrtek, 19.10.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
20°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

V štirih mesecih prihranili 15.522 plenic


SOSED SOSEDU

| |
13.03.2015      12:23
A A

V štirih mesecih prihranili 15.522 plenic


Ljubljana, 12. marec 2015 - 220 otrok v Vrtcu Vrhnika od septembra 2014 dalje na pobudo Društva Ekologi brez meja nosi pralne plenice. Odločitev je podprlo 70 % staršev, po 6 mesečni uporabi pa se kažejo velike prednosti.


Deli:

V štirih mesecih so na Vrhniki prihranili kar 15.522 plenic za enkratno uporabo. Strošek nakupa 900 kompletov pralnih plenic je bil enak letnemu strošku nakupa plenic za enkratno uporabo, a bodo iste plenice uporabljali vsaj dve leti. Prihranki pa se poznajo tudi pri znižanih stroških za odvoz odpadkov. Na Vrhniki predvidevajo, da se bo strošek znižal za 5.000 EUR na letni ravni. Previjanje otrok je sprva vzelo enkrat več časa kot prej, a so s prakso ta čas uspeli precej skrajšati. V tem obdobju pa so zaposlili tudi dodatno delavko v pralnici.

Ekologi brez meja si želijo, da bi se vrhniškemu zgledu pridružilo še več slovenskih vrtcev. V sklopu projekta Zdrave ritke želijo s promocijo uporabe pralnih plenic zmanjšati količine odpadnih plenic za enkratno uporabo, ki zdaj romajo na odlagališča. Vendar pa uporaba pralnih plenic ne prinaša prihrankov zgolj staršem in vrtcem, ampak tudi občinam. Ekologi brez meja so izračunali, da bi že samo Ljubljana lahko prihranila 327.000 EUR pri odlaganju odpadkov, če bi pralne plenice uporabljajo 60 % otrok. Tak odstotek uporabe pa bi občine dosegle s spodbudami za starše, kot so kuponi, vračilo denarja, testni paketi, brezplačni vzorci in posojila.

V prihodnjih mesecih bodo v sklopu Kluba zdravih ritk organizirali več osveščevalnih srečanj za izmenjavo mnenj med starši o pralnih plenicah. Vse informacije o klubu in srečanjih bodo objavljene na Facebook strani Zdrave ritke in forumu Ringaraja
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.