Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 24.11.2017

delno oblačno
Ponoči bo pretežno oblačno, predvsem na vzhodu in severu pa delno jasno. Pihal bo jugozahodni veter. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 10, v zatišnih legah severne Slovenije okoli 0 °C.
3°C | 14°C
sobota, 25.11.2017
6°C | 12°C
nedelja, 26.11.2017
4°C | 6°C
ponedeljek, 27.11.2017
-3°C | 4°C
Opozorila
Sreda, 22.11.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
3°C
14°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Otroci za mir


SOSED SOSEDU

| |
04.10.2016      9:55
A A

Otroci za mir


Vrhnika, 3. oktober – Iniciativo po svetovnem miru so tokrat prevzeli otroci iz sedmih evropskih držav, ki želijo z likovnimi ali drugimi ustvarjalnimi pristopi spodbuditi vse nas – pa tudi svetovne voditelje – k medsebojnemu razumevanju, strpnosti in dialogu. Dela so razstavili v avli Cankarjevega doma, med njimi tudi delo Vrhničanke Hane Mrak.


Deli:

Letos februarja, ko je bila begunska kriza na vrhuncu, so ISA inštitut, Društvo Ključ, Step Institute, socialno podjetje Iz principa, SAZU ter osnovni šoli Koper in Majde Vrhovnik s pomočjo pristojnega ministrstva pozvali šole, naj učenci s kreativnimi tehnikami nagovorijo odrasle k miru. Projektu imenovanemu »My piece for peace« ali »Moj košček za mir« je dal uvodno iniciativo Maks Lenart Černelč petošolec iz Ljubljane, ki so ga lahko Vrhničani že spoznali na kateri od njegovih razstav v Cankarjevem mestu. Pozivu se je odzvalo 44 šol iz sedmih držav (Slovenije, Hrvaške, Srbije, Turčije, Romunije, Makedonije in Češke), ki so prispevala devetdeset del. Izmed njih sta jih Milena Oblak Erznožnik in Tatjana Oblak izbrali trideset najboljših, ki so jih razstavili v Kopru, ljubljanskem Cankarjevem domu, v atriju SAZU, tokrat pa je razstava do 6. novembra na ogled tudi v avli osrednjega vrhniškega hrama kulture. Pobudniki akcije so v dogovarjanju z ministrstvom za zunanje zadeve, da bi razstava obiskala tudi države, od koder so prispela ostala likovna dela. Obenem so iz razstavljenih del oblikovali še razglednice, ki jih skupaj z mirovnimi sporočili otrok, nameravajo poslati svetovnim voditeljem.

Program odprtja razstave na Vrhniki (poleg omenjenih pobudnikov akcije so pri razstavi sodelovali še OŠ Ivana Cankarja, Cankarjeva knjižnica Vrhnika in Zavod Ivana Cankarja Vrhnika) so oblikovali osnovnošolci Cankarjeve šole, ki so nagovarjali zbrane s petjem in plesom. Svoje delo je predstavila tudi edina Vrhničanka, katere risba je del razstave, Hana Mrak. Kot je dejala, risba prikazuje realni in želeni pogled na svet skozi očala – lennonke, saj je delo nastalo, tako Hana, ravno ob glasbeni spremljavi preminulega glasbenika in mirovnega aktivista. Zbrane je nagovoril tudi vidno ganjen župan Stojan Jakin, ki je dejal, da svet brzi v nevarno smer in da starejši vse prevečkrat z vojnami kratijo otrokom srečno otroštvo. »Na srečo,« je dejal župan, »otroci še niso cepljeni z virusom sovraštva in še vedno obstaja upanje na boljše jutro.«

 

Gašper Tominc, foto: GT
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 453
Izšla: 30.10.2017

Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
November 23 24 25 26 27 28 29 30 1 2
23.11.2017
Danes ni dogodkov.
25.11.2017 | Kultura
DVA NOVČIČA
26.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: KOKO IN VELIKA SKRIVNOST
26.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: ČUDO
27.11.2017 | Družabni dogodki
NEPRILAGOJENI
29.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: VINO IN VETER
24.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: KOKO IN VELIKA SKRIVNOST
24.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: LIGA PRAVIČNIH
25.11.2017 | Kultura
DVA NOVČIČA
26.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: KOKO IN VELIKA SKRIVNOST
26.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: ČUDO

Bodite prvi pri oddaji mnenja.