Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 23.10.2017

pretežno oblačno
Zvečer bo oblačno s padavinami, tudi posameznimi nevihtami, ki bodo ponoči od zahoda slabele in do jutra že večinoma ponehale. Ponekod bo pihal severni veter, na Primorskem sprva močna burja, ki bo postopno slabela in do jutra ponehala. Najnižje jutranje temperature bodo od 1 do 8, ob morju okoli 11 stopinj C.
7°C | 14°C
torek, 24.10.2017
4°C | 17°C
sreda, 25.10.2017
3°C | 14°C
četrtek, 26.10.2017
4°C | 19°C
Opozorila
Nedelja, 22.10.2017 ob 17h
Zvečer bo na Primorskem pihala zmerna do močna burja. Na izpostavljenih mestih bodo najmočnejši sunki vetra dosegali hitrost od 100 do 120 km/h. Že v drugi polovici noči na ponedeljek bo hitro slabela.
7°C
14°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Osnutek uredbe o smradu naj bi vzeli iz ......


SOSED SOSEDU

| |
05.10.2015      11:00
A A

Osnutek uredbe o smradu naj bi vzeli iz predala


Vrhnika, 3. oktober – Civilna iniciativa z Vrhnike, ki se bori proti smradu v mestu, ki naj bi se širil iz več potencialnih onesnaževalcev, je tokrat preko oddaje na nacionalni televiziji opozorila na problem smradu na Vrhniki. Gostji oddaje sta bili direktorica direktorata za okolje Tanja Bolte in v. d. glavne inšpektorice za okolje Dragica Hržica. Prva je obljubila, da bo potegnila na plano načrtovano uredbo o smradu, ki je pred leti nesrečno končala v predalu, druga pa je odkrito povedala, da je okoljevarstveno dovoljenje enega od potencialni onesnaževalcev napisano po njegovem nareku.


Deli:

Terenska ekipa oddaje »Posebna ponudba«, ki išče odgovore na tegobe ljudi, se je tokrat  ustavila na Vrtnariji, kjer so člani civilne iniciative predstavili probleme s smradom. Daniel Cukjati je tako dejal, da smrad vpliva na dnevni ritem občanov, saj je odpiranje oken in s tem prezračevanje stanovanj mogoče samo tedaj, ko ni smradu, prav tako je menil, da ima smrad zagotovo vpliv na zdravje okoličanov. Peter Sečnik je pojasnil, da je sodu izbila dno okvara čistilne naprave sredi mesta, zaradi česar je smrdelo skoraj štirinajst dni. Slavica Remškar je spregovorila o dejavnosti civilne iniciative, hkrati pa pozvale inšpektorje, naj si kakšen od njih vzame čas in prebije na Vrhniki teden dni – pa mu bo takoj jasno zakaj toliko prijav o smradu. Mojco Mele je zanimalo, ali imajo potencialni onesnaževalci po 70. členu o varstvu okolja res najboljšo tehniko, ki bi preprečevala smrad. Viktor Sladič pa se je spraševal zakaj Slovenije ne prenese evropski standard za regulacijo vonjav v svojo zakonodajo.

Na zastavljena vprašanja in pomisleke sta odgovarjali gostji v studiu: v. d. glavne inšpektorice za okolje in prostor Dragica Hržica in direktorica direktorata za okolje Tanja Bolte. Odgovori so šli nekako v smeri: pri potencialnih onesnaževalcih so se vršili inšpekciji obiski, a vsi obrati delujejo v okviru okoljevarstvenih dovoljenj, ki jih imajo. Ukrepanje proti njim ni mogoče, ker nikjer ni zakonodaje, ki bi govorila o smradu. Boltetova je pojasnila, da so že leta 2008 pripravili osnutek uredbe o smradnih emisijah, pa je ta nato končal v predalu. So pa zato pripravili smernice za izvajalce, ki pa na žalost niso zavezujoče. Zavezujoče je le okoljevarstveno dovoljenje, ki pa je lahko napisano celo po nareku tistega, ki zanj prosi. Vsaj tako gre razumeti izjavo v. d. glavne inšpektorice Hržice: »V okoljevarstvenem dovoljenju (ene od kompostarn – op. a.) so zapisane zahteve, ki jih je podal sam upravljavec.« Uroš Macerl iz Eko kroga, ki mu je v Trbovljah uspelo doseči zaprtje cementarne, je pokomentiral, da tovrstna okoljevarstvena dovoljenja niso novost in da so se tudi pri njih že srečevali z njimi oziroma drugače povedano: krojila sta jih kapital in politika.

Da bi inšpektor teden dni bival na Vrhniki, Hržica ni dala neposrednega odgovora: dejala je, da je bil v mestu čez vikend, pa ni smrdelo. Glede 70. člena, ki obrate zavezuje k vrhunski opremi za preprečevanje onesnaževanj, pa ni bilo odgovora.
Tanja Bolte je v sklepnem delu dejala, da bodo čimprej poskušali »oživiti« načrtovano uredbo o smradu, ker tudi sama vidi rešitev zgolj v tem, kajti obrati smernic očitno ne upoštevajo.

 

Gašper Tominc 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
22.10.2017
Danes ni dogodkov.
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
PLESNA ŠOLA URŠKA VRHNIKA - PLESNI TEČAJ SALSE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
PLESNA ŠOLA URŠKA VRHNIKA - PLESNI TEČAJ SALSE
27.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: TRD OREH 2
27.10.2017 | Šole in vrtci
Kino Vrhnika: THOR: RAGNAROK
28.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: MOJ MALI PONI
28.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: ŽAGA 8
29.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: MOJ MALI PONI
29.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: MILICE 2
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
PLESNA ŠOLA URŠKA VRHNIKA - PLESNI TEČAJ SALSE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
PLESNA ŠOLA URŠKA VRHNIKA - PLESNI TEČAJ SALSE
26.10.2017 | Kino
FILMSKO DOPOLDNE: LEDENA BABICA
26.10.2017 | Kino
FILMSKO DOPOLDNE: LEDENA BABICA
26.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: ŽAGA 8

Bodite prvi pri oddaji mnenja.