Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 21.10.2017

pretežno oblačno
Popoldne bo na zahodu zmerno do pretežno oblačno, ponekod lahko rosi. Drugod bo dokaj sončno z nekaj zmerne oblačnosti. Pihal bo jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 16 do 22 stopinj C.
8°C | 18°C
nedelja, 22.10.2017
10°C | 13°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 13°C
torek, 24.10.2017
4°C | 16°C
sreda, 25.10.2017
7°C | 13°C
Opozorila
Sobota, 21.10.2017 ob 11h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
18°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Ohranitev barjanskih oken in kraških kalov s ......


SOSED SOSEDU

| |
10.04.2015      9:49
A A

Ohranitev barjanskih oken in kraških kalov s pomočjo evropskega projekta


Na južnem obrobju Ljubljanskega barja se ob robovih vršajev pojavljajo tako imenovana barjanska okna ali retja. Njihov nastanek je posledica vodnega pritiska v vodonosnih plasteh. To so izviri v obliki krožnih kotanj, pogosto podobni večjim lužam ovalne oblike, zaradi česar so jih domačini poimenovali »okna«. Ti izviri predstavljajo pomembno geomorfološko naravno dediščino, ki jo v Sloveniji in tudi v širšem prostoru zelo redko srečamo. V 19. stoletju so bila barjanska okna številčnejša, bilo pa je tudi nekaj večjih, podobnih malim jezercem. Zaradi osuševanja Barja, gradnje melioracijskih jarkov, črpališč pitne vode v Borovniškem in Iškem vršaju, pa tudi zaradi nekaterih sušnejših let, so številna izginila, saj so našteti vzroki povzročili znižanje gladine podzemne vode. Danes so prisotni samo še večji izviri.


Enžutovo retje pri Paku je ograjeno, da bi preprečili odlagane odpadkov. Barjanska okna niso prepoznana kot naravna posebnost, zato so številna zasuta z gradbenimi odpadki in drugim materialom.
Enžutovo retje pri Paku je ograjeno, da bi preprečili odlagane odpadkov. Barjanska okna niso prepoznana kot naravna pose...
Deli:

V preteklosti so imela barjanska okna širši pomen, saj so bila bistveno bolj vodnata kot danes. O njih je pisal že Valvazor, podrobneje jih je raziskoval Karel Dežman, kustos Deželnega muzeja, ki konec 19. stoletja  našel ostanke Ižanskih kolišč.
Z vidika nastanka so kraški kali povsem drugačen pojav, saj so deloma posledica  kopičenja vode na neprepustni glineni podlagi, še bolj pa človekove dejavnosti. Na krasu so kali pomemben vir vode, še posebej so pomemben vir pitne vode za ljudi in za živino, za namakanje polj in gašenje požarov. Nekdaj so jih  varovali kot največji zaklad, sedaj pa je njihova vloga s spremembami v načinu življenja in kmetovanja za ljudi vse manjša, kali so zapuščeni, zaraščeni in presahli, obenem pa, podobno kot barjanska okna,  tudi občasna odlagališča smeti, ob katerih najbolj uspevajo tujerodne invazivne rastline.
Da bi preprečili nadaljnjo degradacijo teh dragocenih vodnih biotopov, so slovenski in hrvaški partnerji na Operativni program teritorialnega sodelovanja med Slovenijo in Hrvaško 2007-2013 prijavili projekt z naslovom LOKNA- ohranitev in promocija vodnih biotopov: kali in barjanska okna za prihodnost.
Projekt je bil odobren, v njem pa kot partnerji sodelujejo Javna ustanova Priroda iz Reke (Primorsko -Goranska županja), občina Krk na otoku Krku, Krajinski park Ljubljansko barje in Geodetski inštitut Slovenije iz Ljubljane. V 15 mesecih trajanja projekta bo po skupni metodologiji izvedena inventarizacija barjanskih oken na Ljubljanskem barju in kalov na otoku Krku ter popisana flora in favna v in okoli njih. Na ta način bo dodatno utemeljen njihov pomen življenjskega prostora za mnoge rastlinske in živalske vrste. Na podlagi popisa stanja bodo tako na teh vodnih telesih izvedena sanacijska dela (predvsem čiščenje odpadkov), tri okna in trije kali pa bodo urejeni in označeni za obisk ter povezani z učno potjo. Vsi podatki o oknih in kalih bodo vneseni v interaktivno podatkovno bazo in prikazani na interaktivnem prostorskem portalu, ki bo na razpolago nadaljnjim raziskovalcem in drugim uporabnikom. Promocija je pomemben del projektnih aktivnosti, saj želijo partnerji doseči boljšo prepoznavnost teh naravnih fenomenov, predvsem pa poudariti njihov pomen tako za ljudi kot za naravo. Boljše poznavanje vodi do večjega razumevanja in spremembe odnosa in obnašanja do naravne dediščine, kar je tudi temeljni namen projekta.
Ciljne skupine so predvsem domačini in mladina, za katere bodo organizirane tudi delavnice in zaključna ekskurzija- otroci z barja bodo obiskali otok Krk, otočani pa Ljubljansko barje. Ob otvoritvi učnih poti na Ljubljanskem barju in na Krku bo na ogled tudi  razstava fotografij, ki bodo nastale ob terenskem raziskovanju oken in kalov.

Barbara Zupanc, Krajinski park Ljubljansko barje


0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
PLESNA ŠOLA URŠKA VRHNIKA - PLESNI TEČAJ SALSE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
PLESNA ŠOLA URŠKA VRHNIKA - PLESNI TEČAJ SALSE
27.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: TRD OREH 2
27.10.2017 | Šole in vrtci
Kino Vrhnika: THOR: RAGNAROK
28.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: MOJ MALI PONI
28.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: ŽAGA 8
29.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: MOJ MALI PONI
29.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: MILICE 2

Bodite prvi pri oddaji mnenja.