Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.04.2018

pretežno jasno
Ponoči bo jasno. Na Primorskem bo pihala šibka burja. Najnižje jutranje temperature bodo od 4 do 10, ob morju okoli 12°C.
9°C | 26°C
sobota, 19.04.2018
8°C | 25°C
nedelja, 21.04.2018
10°C | 27°C
ponedeljek, 22.04.2018
9°C | 26°C
torek, 23.04.2018
10°C | 26°C
Opozorila
Petek, 20.4.2018 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
9°C
26°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Odprli Lukacovo kaščo


SOSED SOSEDU

| |
25.10.2016      8:50
A A

Odprli Lukacovo kaščo


Stara Vrhnika, 21. oktober – Domačinka Anka Grom je z županom prerezala trak prenovljene – skoraj dvesto let – stare kašče sredi vasi. Z obnovitvenimi deli, ki jih je pretežno financirala Gromova, so začeli lani spomladi.


Deli:

Zgodovinskemu biseru sredi vasi je še pred leti grozilo, da se bo podrl sam vase, saj ga je že pošteno načel zob časa. Gromova je bila bitko med srcem in razumom, kajti že vnaprej se je zavedala, da obnova ne bo poceni. Na srečo nas vseh in zanamcev, je pravladalo srce oziroma njena ljubezen do kulturne dediščine. »Dolgo časa sem jo gledala in gojila tiho željo, da bi jo kupila, nato pa sem se leta 2007 ob podpori moža vendarle odločila, da jo odkupim. Žal mi je bilo, da bi tak biser propadal sredi vasi.«

Kot bi se ji »nekaj« želelo zahvaliti, da si je drznila izzvati usodo s takim hvalevrednim dejanjem, je, kot pravi, čisto slučajno naletela na Šolo prenove. Ta (združuje Zavod za varstvo kulturne dediščine, Združenje zgodovinskih mest Slovenije, ljubljanska fakulteta za arhitekturo in Srednja gradbena, geodetska in okoljevarstvena šola Ljubljana) je za svoje slušatelje, ki se seznanjajo z varstvom stavbne dediščine in ohranjanjem starih obrtnih znanj, iskala primeren objekt na terenu, zato je Lukacova kašča prišla ravno prav. Vse ostalo je potem samo še zgodovina, ki je dosegla vrhunec s tokratnim rezom slavnostnega traku.

Obiskovalci so si po blagoslovu objekta lahko ogledali notranjost kašče, Trl'ce pa so poskrbele za krajši kulturni program. Sproščenemu dogajanju ob kašči je sledil še kulturni program v Domu krajevne skupnosti.

Gašper Tominc, foto: GT


0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 458
Izšla: 26.03.2018
Poglej Pdf