Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 23.04.2018

pretežno oblačno
Ponoči in zjutraj bo pretežno jasno. Jutranje temperature bodo od 6 do 12 °C.
10°C | 27°C
torek, 24.04.2018
12°C | 25°C
sreda, 25.04.2018
11°C | 26°C
četrtek, 26.04.2018
11°C | 26°C
Opozorila
Nedelja, 22.4.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
10°C
27°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Obletnica osvoboditve Vrhnike


SOSED SOSEDU

| |
08.05.2016      12:24
A A

Obletnica osvoboditve Vrhnike


Vrhnika, 6. maj – Cankarjevo mesto je 71. obletnico osvoboditve počastilo s proslavo in koncertom tržaškega partizanskega zbora Pinko Tomažič. Na proslavi je župan Stojan Jakin zboru podelil »Županovo priznanje« ter hkrati lokalnemu združenju borcev podelil spominski trak v spomin na leto 2006, ko je Vrhnika prejela najvišje državno odlikovanje Zlati častni znak RS.


Deli:

Zbrane v Cankarjevem domu je naprej nagovoril predstavnik gostitelja, Janez Kikelj iz Združenja borcev za vrednote NOB Vrhnika, ki je med drugim spomnil na oživljanje fašističnih idej po Evropi in za to posledično nujno ohranjanje kolektivnega zgodovinskega spomina – tu je apeliral na mlade – o nevarnostih in krutih posledicah omenjene ideologije.

Slavnostni govornik je bil Viktor Žakelj, nekdanji gospodarstvenik, politik, predvsem pa tisti, ki je na Vrhniki preživel dobršen del svoje mladosti. Med drugim je pohvalil modrost medvojne partije, da je Hercegovce pred prestolnico zaustavila in »pustila«, da so Ljubljano osvobodile slovenske partizanske čete. Spregovoril je o tragiki domobrancev po koncu druge vojne. Po njegovem morajo Vrhničani, če še niso, dati imena in grobove tudi tem, kajti to bi po njegovem razelektrilo ozračje. Spomnil je še na Staneta Kavčiča, petelina, ki je prehitro pel, in na IUV, katere zgodovina se je zaključila v odsevu Cankarjevih preroških besed o pogoltnosti Slovencev. V sklepnem delu je spregovoril še odgovornosti človeštva do izkoriščanja naravnih virov in odnosa do okolja, na kar po njegovem kažejo migracijski tokovi iz severne Afrike in Bližnjega vzhoda.
Poseben pečat večeru je dal še župan Stojan Jakin s podelitvijo tako imenovanega »Županovega priznanja« Tržaškemu partizanskemu pevskemu zboru Pinko Tomažič. Slednje je prvič nastopilo na Vrhniki leta 2011, od takrat dalje pa je v začetku maja reden gost Cankarjevega mesta. Župan je hkrati še podelil lokalnemu združenju borcev NOB spominski trak v spomin, ko je Vrhnika leta 2006 iz rok tedanjega predsednika dr. Janeza Drnovška prejela najvišje državno odlikovanje  »Zlati častni znak svobode Republike Slovenije« – za zasluge Vrhnike pri osamosvojitveni vojni.  
Večer je sklenil koncert tržaških gostov (z njimi je nastopil ansambel Dirty Fingers), ki so v naslednji uri in pol z izbranim repertoarjem pesmi z revolucionarno vsebino s poudarkom na slovenskih partizanskih pesmi, dvignili na noge še zadnjega v dvorani.

Prireditev sta vodila Mirjam Suhadolnik in Matjaž Žirovnik.

Gašper Tominc, foto: GT




0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 458
Izšla: 26.03.2018
Poglej Pdf