Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 24.06.2017

pretežno oblačno
Popoldne bo večinoma sončno, nastale bodo krajevne nevihte, ki bodo lahko tudi močnejše. Manj verjetne bodo na Primorskem. Pihal bo zahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 30 do 36 stopinj C.
20°C | 32°C
nedelja, 25.06.2017
20°C | 27°C
ponedeljek, 26.06.2017
16°C | 31°C
torek, 27.06.2017
17°C | 32°C
Opozorila
Petek, 23.6.2017 ob 14h
Popoldne in zvečer so možne močnejše nevihte z nalivi in sunki vetra, ni izključen tudi pojav toče. Ob tem so možni porasti hudourniških voda.
20°C
32°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Njegove jaslice so navdušile celo Švede


SOSED SOSEDU

| |
04.02.2016      9:38
A A

Njegove jaslice so navdušile celo Švede


Vrhnika, 1. februar – Dan pred svečnico, ko se razdrejo jaslice, smo obiskali velikega vrhniškega ljubitelja jaslic, ki jim je namenil kar celotno zgornjo etažo nad domačo garažo. Gre za Izidorja Fortuno, o katerem smo lahko drobno novičko prebrali že v lanskem Našem časopisu, stanuje pa na Vrhniki pod Hruševco.


Deli:

Kot pravi, je že od nekdaj rad postavljal jaslice. »Včasih, ko smo živeli še na Dobovičnikovi, sva jih z bratom postavljala na balkonu, a to ni to, kar bi si vsak ljubitelj jaslic želel. Ko pa smo začeli graditi hišo pod Hruševco, sem arhitektu dejal, da naj nad predvideno garažo ne pusti balkona, marveč predvidi zaprt prostor, ki ga nameravam izrabiti za jaslice.« Tako je nastal 25 m2 velik prostor, ki sedaj od leta 2009, ko so se vselili v hišo, vsako leto gosti verjetno največje jaslice na vrhniškem koncu. Že od samega začetka mu pomagata hčerki Katja in Nina, katerima je letos prepustil, da sta popolnoma sami zasnovali in opremili skrajna (vogalna) konca jaslic, medtem ko je Izidor prevzel iniciativo na sredini, kjer se nahaja hlevček z Jezusom. »Mogoče je nabiranje mahu še najlažje opravilo. Več dela je s postavitvijo nosilne konstrukcije in potem s samim postavljanjem, tako da moramo začeti z deli v začetku decembra, če želimo, da vstopimo v praznike brez časovnega pritiska,« pravi sogovornik, ki je letos na planjave mahu postavil okoli 180 ovčk in čez sto figuric. »Vsako leto poskušamo postaviti jaslice na drugačen način, v postavitev skušam vnesti tudi nekaj našega vsakdanjika, tako na primer smo letos postavili na nekem koncu kopico miniaturnih drv, ki jih po žledu tako ali tako vsepovsod srečujemo.«
Sicer pa je prizorišče tudi polno miniaturnih lesenih objektov, ki jih je Izidor izdelal sam, ter seveda tudi osvetlil – da v večernem mraku pričarajo tako znano božično idilo. Kot vsak resen postavljavec jaslic, je v postavitev vključil tudi vodo, ki se pretaka z enega konca na drug. Tako razgibana postavitev očara ne samo otroke, ampak tudi starejše, zato hišni zvonec ne sameva. »Prišli so celo Švedi, ki so preko mojih sorodnikov izvedeli za moje početje. Neverjetno kako so bili navdušeni, saj pri njih kaj takega skoraj ni mogoče videti.«
In kaj bodo Izidor, Katja ter Nina postavili drugo leto? »Nekaj že imam v mislih, vendar je včasih tako, da se tekom leta premislim. Tako da pustimo času čas, pa bomo videli decembra.«

 

Gašper Tominc, foto: GT
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 449
Izšla: 29.05.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 23 24 25 26 27 28 29 30 1 2
24.06.2017 | Kino
Kino Vrhnika: AVTOMOBILI 3, 3D
29.06.2017 | Kino
Kino Vrhnika: CHURCHILL
30.06.2017 | Družabni dogodki
Urbani vrt #6

Bodite prvi pri oddaji mnenja.