Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 17.10.2017

pretežno oblačno
Ponoči bo jasno, po nižinah in ob morju bo ponovno nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 9, ob morju do 12 stopinj C.
8°C | 21°C
sreda, 18.10.2017
7°C | 22°C
četrtek, 19.10.2017
6°C | 21°C
petek, 20.10.2017
7°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
8°C | 19°C
Opozorila
Ponedeljek, 16.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
21°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Njegove jaslice so navdušile celo Švede


SOSED SOSEDU

| |
04.02.2016      9:38
A A

Njegove jaslice so navdušile celo Švede


Vrhnika, 1. februar – Dan pred svečnico, ko se razdrejo jaslice, smo obiskali velikega vrhniškega ljubitelja jaslic, ki jim je namenil kar celotno zgornjo etažo nad domačo garažo. Gre za Izidorja Fortuno, o katerem smo lahko drobno novičko prebrali že v lanskem Našem časopisu, stanuje pa na Vrhniki pod Hruševco.


Deli:

Kot pravi, je že od nekdaj rad postavljal jaslice. »Včasih, ko smo živeli še na Dobovičnikovi, sva jih z bratom postavljala na balkonu, a to ni to, kar bi si vsak ljubitelj jaslic želel. Ko pa smo začeli graditi hišo pod Hruševco, sem arhitektu dejal, da naj nad predvideno garažo ne pusti balkona, marveč predvidi zaprt prostor, ki ga nameravam izrabiti za jaslice.« Tako je nastal 25 m2 velik prostor, ki sedaj od leta 2009, ko so se vselili v hišo, vsako leto gosti verjetno največje jaslice na vrhniškem koncu. Že od samega začetka mu pomagata hčerki Katja in Nina, katerima je letos prepustil, da sta popolnoma sami zasnovali in opremili skrajna (vogalna) konca jaslic, medtem ko je Izidor prevzel iniciativo na sredini, kjer se nahaja hlevček z Jezusom. »Mogoče je nabiranje mahu še najlažje opravilo. Več dela je s postavitvijo nosilne konstrukcije in potem s samim postavljanjem, tako da moramo začeti z deli v začetku decembra, če želimo, da vstopimo v praznike brez časovnega pritiska,« pravi sogovornik, ki je letos na planjave mahu postavil okoli 180 ovčk in čez sto figuric. »Vsako leto poskušamo postaviti jaslice na drugačen način, v postavitev skušam vnesti tudi nekaj našega vsakdanjika, tako na primer smo letos postavili na nekem koncu kopico miniaturnih drv, ki jih po žledu tako ali tako vsepovsod srečujemo.«
Sicer pa je prizorišče tudi polno miniaturnih lesenih objektov, ki jih je Izidor izdelal sam, ter seveda tudi osvetlil – da v večernem mraku pričarajo tako znano božično idilo. Kot vsak resen postavljavec jaslic, je v postavitev vključil tudi vodo, ki se pretaka z enega konca na drug. Tako razgibana postavitev očara ne samo otroke, ampak tudi starejše, zato hišni zvonec ne sameva. »Prišli so celo Švedi, ki so preko mojih sorodnikov izvedeli za moje početje. Neverjetno kako so bili navdušeni, saj pri njih kaj takega skoraj ni mogoče videti.«
In kaj bodo Izidor, Katja ter Nina postavili drugo leto? »Nekaj že imam v mislih, vendar je včasih tako, da se tekom leta premislim. Tako da pustimo času čas, pa bomo videli decembra.«

 

Gašper Tominc, foto: GT
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.