Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 25.06.2017

oblačno
Ponoči se bo postopno jasnilo, zjutraj pa bo na severozahodu in severu spremenljivo oblačno. Tam so možne že manjše padavine. Najnižje jutranje temperature bodo od 15 do 22 stopinj C.
20°C | 27°C
ponedeljek, 26.06.2017
16°C | 30°C
torek, 27.06.2017
17°C | 32°C
sreda, 28.06.2017
18°C | 30°C
četrtek, 29.06.2017
19°C | 25°C
Opozorila
Sobota, 24.6.2017 ob 18h
V večernem času so še možne močnejše nevihte s sunki vetra in nalivi.
20°C
27°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Nacionalni filmsko-vzgojni program v Kinu ......


KULTURA, SOSED SOSEDU

| |
17.08.2015      13:29
A A

Nacionalni filmsko-vzgojni program v Kinu Bevke


V šolskem letu 2014/2015 je v Art kino mreži Slovenije (AKMS), ki združuje 27 mestnih kin po vsej Sloveniji, potekal »Nacionalni filmsko-vzgojni program«, ki se ga je brezplačno udeležilo več kot 16.000 otrok in mladih iz različnih slovenskih regij.


Deli:

Ker je cilj projekta večja dostopnost kakovostne filmske vzgoje v manjših krajih, sem se tistega junijskega jutra odpeljala v Bevke. Na poti v Kino Bevke me je pozdravila čudovita narava, v kinu pa gostoljubna gasilka in ljubiteljska operaterka gospa Andreja. Kmalu so se nama pridružili otroci iz bevške enote Rosika vrhniškega vrtca ter prva dva razreda bevške podružnične šole Log-Dragomer. V uvodu pred ogledom filma smo ugotavljali, kaj vse potrebuje kinodvorana za ogled filma. Sledil je ogled šestih kratkih slovenskih animiranih filmov, ki so jih dopolnjevali pogovori o različnimi tehnikah filma, seveda pa pri tem nismo pozabili niti na njihovo vsebino. Filme je večino časa spremljal otroški smeh, pogovor med filmi je potekal sproščeno, igrivo in otroci ter učenci so delili svoje zanimive ideje. Z otroki 3. do 5. razreda osnovne šole iz Bevk smo si ogledali brazilski risani animirani film Deček in svet, ki je kritika sodobne družbe – potrošništva, medijev in industrializacije – s perspektive dečka, ki v svetu išče svoje mesto. Film je bil všeč tako učencem kot učiteljem, ki so bili presenečeni nad zrelim razmišljanjem učencev o filmu. Filmska govorica je mestoma abstraktna in odrasli bi pričakovali, da otrokom težje razumljiva, a se je tudi v Bevkah izkazalo, da je učencem vse jasno, včasih celo več kot učiteljicam, kakor so same med pogovorom navdušeno ugotavljale. Naslednji dan, ko so bili vtisi iz kina še sveži, smo v vrtcu pripravili delavnico optičnih igrač, v šoli pa delavnico animiranega filma, ki si ga lahko ogledate na youtube kanalu, za zadetek pa je potrebno vtipkati OŠ Log Dragomer, PŠ Bevke.

Ela, Naja, Lučka, Hana, Adam in Katja iz skupine Kačji pastirji v bevškem vrtcu so Petri postavili tudi nekaj zanimivih vprašanj :

Kako nastane animiran film? Različno, odvisno od tehnike. Potrebujemo fotoaparat, s katerim fotografiramo lutko ali risbo, ki jo vedno znova čisto malo drugače narišemo ali premaknemo. Bistvo animiranega filma je, da lahko z njim oživimo stvari, ki se same od sebe ne premikajo. Računalniški animirani filmi pa nastajajo že v računalniku in zanje ne potrebujemo fotoaparata.

Kako nastane film brez besed? Filmu brez besed rečemo tudi nemi film. V njih je zelo pomembna mimika obraza, kretnje telesa ter glasba – vse to so filmska izrazna sredstva, ki nam govorijo zgodbo tudi takrat, ko ni besed.

Kako vrtijo filme? Filme lahko vrtijo s filmskega traku, takšnega smo si ogledali v Kinu Bevke, ki ga vpnejo v filmski projektor. S pomočjo močne žarnice in povečevalne leče, se slika pojavi na filmskem platnu.

Kje si se naučila delati filme? Animirane filme sem se naučila ustvarjati na delavnici slovenskega animatorja Kolje Saksida, ki je avtor serije animiranih filmov Koyaa.

Kako si se odločila za delo o kinu? Enostavno: ker imam rada film in film je doma v kinu.

 

Petra Gajžler (AKMS) in Katja Štumberger (enota Rosika)

v sodelovanju s sekcijo Kina Bevke
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 449
Izšla: 29.05.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 25 26 27 28 29 30 1 2 3 4
25.06.2017
Danes ni dogodkov.
29.06.2017 | Kino
Kino Vrhnika: CHURCHILL
30.06.2017 | Družabni dogodki
Urbani vrt #6

Bodite prvi pri oddaji mnenja.