Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 24.10.2017

pretežno jasno
Zvečer bo oblačno s padavinami, tudi posameznimi nevihtami, ki bodo ponoči od zahoda slabele in do jutra že večinoma ponehale. Ponekod bo pihal severni veter, na Primorskem sprva močna burja, ki bo postopno slabela in do jutra ponehala. Najnižje jutranje temperature bodo od 1 do 8, ob morju okoli 11 stopinj C.
4°C | 17°C
sreda, 25.10.2017
3°C | 15°C
četrtek, 26.10.2017
3°C | 20°C
petek, 27.10.2017
6°C | 19°C
Opozorila
Nedelja, 22.10.2017 ob 17h
Zvečer bo na Primorskem pihala zmerna do močna burja. Na izpostavljenih mestih bodo najmočnejši sunki vetra dosegali hitrost od 100 do 120 km/h. Že v drugi polovici noči na ponedeljek bo hitro slabela.
4°C
17°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Mineva 100 let od rojstva Julke Fortune


SOSED SOSEDU

| |
01.02.2016      13:27
A A

Mineva 100 let od rojstva Julke Fortune


Podlipa, 29. januar – Bila je mojstrica klekljarica, pesnica in v letih po osamosvojitvi izjemna promotorka slovenske kulture. Letos bi minilo 100 let od njenega rojstva, kar so v Podlipi sklenili počastiti s spominskim večerom, na katerem so ji med drugim posthumno podelili spominsko priznanje.


Julka Fortuna (1916 -1999)
Julka Fortuna (1916 -1999)
Deli:

Julka Gantar se je rodila leta 1916 na Malenskem vrhu pod Blegošem, od koder se je v podlipsko dolino preselila 1935, ko se je poročila z Vinkom Fortuno z Mivškove domačije. Življenje ji ni prizanašalo: med vojno so moža Italijani odpeljali v internacijo, za nameček pa med požiganjem podlipske doline želeli upepeliti tudi njun dom. S skromno italijanščino je italijanskega častnika le uspela prepričati, da je prizanesel njenemu domu. Vinko se je vrnil iz internacije, a ga je že kmalu po vojni, leta 1952, zadela možganska kap. Skrb za kmetijo, sedem otrok in za bolnega moža ni bilo lahko, a ni klonila. Mogoče tudi zato, ker je med drugim našla uteho v klekljanju, ki ga je poznala že iz otroštva. Leta 1958 je organizirala prvi »tečaj« in v dveh letih je bilo v dolini že 52 klekljaric. Ker so dekleta in žene pri svojem delu rade zapele, klekljarskih pesmi pa ni bilo, je Julka 1963 začela po vzoru ljudskih pesmi začela zlagati preproste, a prisrčne klekljarske pesmi. Leto dni kasneje je izšla njena zbirka pesmi »Iz srca do srca: čipkarske in druge pesmi«, ki je kasneje doživela še dva ponatisa (zadnji, leta 1993 je bil dopolnjen). A bolj kot pesnica, se je v zgodovino zapisala kot mojstrica domače obrti – klekljanja, za kar je doma in v tujini prejela številna priznanja. Na turističnih in drugih prireditvah je začela doma in na tujem nastopati kot klekljarica v gorenjski narodni noši, da bi predstavila slovensko čipko. V letih 1980 – 90 je organizirala številne tečaje, izobrazila naj bi okoli 200 deklet in žena. Izredno močna narodna zvest, podkrepljena s pristnim slovenskim izdelkom vrhunske kakovosti, sta ji po osamosvojitvi tlakovala pot v Lipico, kjer je več dni na teden delovala kot promotorka slovenske kulture. Tam je, kar je malo manj znano, bila pobudnica za obnovo že pozabljene v živo skalo vklesane niše kapelice Lurške Matere Božje, kamor so do druge svetovno vojne množično romali zaradi čudežnih ozdravitev. Julka Fortuna je umrla leta 1999.

V Podlipi so se jo spomnili s spominskim večerom na katerem je bilo predstavljeno njeno delo v besedi in sliki, razstavljene so bile tudi številne njene čipke. Slišati je bilo mogoče radijski intervju, ki ga je opravila enkrat v časih Jugoslavije za slovenski radio, o njej so spregovorili domači, sosedje in prijatelji. Vnukinja Helena Fortuna Kač jo je opisala kot netipično staro mamo, svobodomiselno, ki ni marala zapečkarstva, pač pa je zagovarjala širjenje obzorij. A hkrati je bila izredna pripovedovalka in, kot je dejala Helena, enciklopedija informacij. Da je slednje res, je potrdil tudi sosed Branko Jereb, ki je med drugim povedal, da se je spoznala celo na nogomet, ker je njega in fante vedno znova popravljala pri izgovorjavi tujih imen ter jih podučila kaj pomenijo rezultati nogometnih tekem v oklepajih v časopisnih naslovih. Marija Malovrh, ki je na prireditvi (ob Rozki Saje) recitirala njene pesmi, je dejala, da jo je tudi dobro poznala, čeprav sta si bili različnih let. Še najbolj so ji ostali v spominu klekljarski večeri, na katerih se je veliko pelo in številne punce so se ravno tam naučile slovenskih pesmi.
Vrhunec večera je bila nedvomno podelitev posthumnega priznanja Julki Fortuni, »…za njeno dolgoletno promoviranje ročne umetnosti širom po Sloveniji in Evropi, ter za njeno pesniško zbirko…«, ki ga je iz rok predstavnika Krajevne skupnosti Podlipa – Smrečje Janeza Fortune sprejel njen sin Marko Fortuna, ki jo je nasledil na njenem domu. Na ta način so se poklonili njenemu delu, ki močno presega samo lokalne okvirje, kajti čipkarstvo danes, tudi s pomočjo Julke Fortune, doživlja ponoven razcvet. Vse več mladih deklet se odloča zanj, čipka pa postaja ponovno cenjeno in iskano blago. To je bilo mogoče videti tudi na prireditvi, kjer niso bile razstavljene samo Julkine čipke, pač pa tudi čipke mlajših čipkaric in ustvarjalk, ki čipkam z novimi pristopi dodajajo nove – sodobne namene: čipka postane modni dodatek ali pa njen odtis dekorativni element na unikatni keramiki.

Na prireditvi, ki je nastala na pobudo Sonje Malovrh iz Smrečja in jo je tudi vodila, so poleg omenjenih sodelovali še cerkveni otroški zbor pod vodstvom Petre Cankar ter godci Jurij, Katarina in Jošt Cankar. Po uradnem delu je sledilo še druženje ob izbrani kapljici in dobro založeni mizi, za kar so poskrbeli Mivškovi domači. 

Gašper Tominc, foto: GT


0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 23 24 25 26 27 28 29 30 31 1
23.10.2017
Danes ni dogodkov.
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
PLESNA ŠOLA URŠKA VRHNIKA - PLESNI TEČAJ SALSE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
PLESNA ŠOLA URŠKA VRHNIKA - PLESNI TEČAJ SALSE
27.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: TRD OREH 2
27.10.2017 | Šole in vrtci
Kino Vrhnika: THOR: RAGNAROK
28.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: MOJ MALI PONI
28.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: ŽAGA 8
29.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: MOJ MALI PONI
29.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: MILICE 2
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
PLESNA ŠOLA URŠKA VRHNIKA - PLESNI TEČAJ SALSE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
PLESNA ŠOLA URŠKA VRHNIKA - PLESNI TEČAJ SALSE
26.10.2017 | Kino
FILMSKO DOPOLDNE: LEDENA BABICA
26.10.2017 | Kino
FILMSKO DOPOLDNE: LEDENA BABICA
26.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: ŽAGA 8

Bodite prvi pri oddaji mnenja.