Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 22.11.2018

oblačno
Ponoči bo oblačno, zlasti ponekod na severu bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od -2 do 3, na Primorskem do 9 °C.
6°C | 7°C
petek, 23.11.2018
6°C | 9°C
sobota, 24.11.2018
6°C | 10°C
nedelja, 25.11.2018
6°C | 9°C
Opozorila
Sreda, 21.11.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
6°C
7°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Kresovanje in maša za domovino na Sveti ......


SOSED SOSEDU

| |
24.06.2016      6:14
A A

Kresovanje in maša za domovino na Sveti Trojici


Vrhnika, 23. junij - Na predvečer kresnega večera je vrhniška župnija na Sveti Trojici pripravila kresovanje in mašo za domovino s krajšim kulturnim programom. Slavnostni govornik je bil minister prve slovenske vlade Janez Dular.


Deli:

Mašo za domovino je ob somaševanju domačega župnika Blaža Gregorca daroval monsg. Franci Petrič, ki je v pridigi spomnil, da morajo biti kristjani aktivni državljani, ki lahko svojo politično moč najlažje manifestirajo ob volitvah. 

Po maši je sledil krajši kulturni program z branimi odlomki Ivana Cankarja (Franci Bozovičar), slovenskimi pesmimi v izvedbi Mešanega cerkvenega pevskega zbora sv. Pavla Vrhnika, program pa je povezoval Boštjan Koprivec. Po Zdravljici iz grl vseh prisotnih je za mikrofon stopil Janez Dular, v letih 1990−1992 minister za vprašanja Slovencev po svetu in narodnostnih skupnostih v Sloveniji, 1996-1997 pa minister za kulturo. Po njegovem so številni Slovenci po 25 letih samostojne države razočarani nad stanjem domovine. Ogenj dvoma o svetli prihodnosti dodatno podžigajo še črni oblaki nad Evropsko unijo, ki se kažejo s pogostimi krizami in spomnil na eno zadnjih, to je izstop Velike Britanije iz Evropske unije. Ta je za ohranjanje demokracije, miru in blaginje zelo pomembna za vse evropske narode, tudi Slovenijo, a je hkrati opozoril na previdnost pred bruseljsko birokracijo in unifikacijo jezika. V luči slednjega je kot jezikoslovec namenil veliko kritik na račun tistih, ki na slovenskih univerzah predavajo v angleščini, z izgovorom, da je to univerzalen jezik. Dular je govor sklenil z mislijo, da ne glede na našo majhnost, naši dosežki na področju športa, znanosti in umetnosti kažejo, da se lahko postavljamo ob bok največjim. 

Večer je bil sklenjen z druženjem pred cerkvijo, kjer so gospodinje poskrbele za pecivo, tudi dobra kapljica je bila na voljo, skavti pa so zakurili kres. 

Gašper Tominc, foto: GT
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 464
Izšla: 05.11.2018
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.