Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.07.2018

delno oblačno
Popoldne bo pretežno jasno. Najvišje dnevne temperature bodo od 28 do 33 °C.
17°C | 31°C
sobota, 21.07.2018
18°C | 29°C
nedelja, 22.07.2018
17°C | 28°C
ponedeljek, 23.07.2018
18°C | 29°C
Opozorila
Četrtek, 19.7.2018 ob 15h
Dodatnega opozorila ni.
17°C
31°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Iz Ljubljanice bodo potegnili deblak


OBČINSKE, SOSED SOSEDU

| |
19.06.2015      13:32
A A

Iz Ljubljanice bodo potegnili deblak


Vrhnika, 19. junij – Od začetka junija se arheologi v strugi Ljubljanice za bencinsko črpalko pri avtocesti ukvarjajo s tam ležečim dva tisoč let starim deblakom. Gre za redek primer skoraj 14 metrov dolgega rimskega plovila, ki naj bi imel svoje dokončno mesto v Doživljajskem razstavišču Ljubljanica na Vrhniki.


Foto: David Badovinac
Foto: David Badovinac
Deli:

Deblak je konec osemdesetih let odkril Miro Potočnik, leta 2001 ga je tedanja Skupina za podvodno arheologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani raziskala in dokumentirala, v začetku letošnjega junija pa se je ekipa arheologov Zavoda za podvodno arheologijo lotila njegovega dviga. Za kakšen deblak pravzaprav gre? Kot je pojasnil Matej Draksler, vodja arheoloških raziskav, gre za na dva dela prelomljen dobrih 13 metrov dolg deblak, kar je blizu evropskemu rekordu, ki znaša 16 metrov. Težko si je predstavljati hrast iz katerega je bil izdelan, kajti v premeru meri kar 110 cm. Datirajo ga v leta od 70 pred Kristusom do 50 našega štetja, imelo pa naj bi vlogo čolna – torej za prevoz bodisi ljudi bodisi tovora. Arheologi so na njem odkrili tudi 5 železnih spojk, s katerimi je bila popravljena razpoka na čolnu, ki je nastala med njegovo uporabo. Ugotovljena starost in ostanek domnevnega tovora, ki bi ga bilo mogoče interpretirati kot gradbeni material, postavljata deblak v neposredno zvezo z rimskimi naselbinskimi jedri na Vrhniki ter poudarjata gospodarsko vlogo Ljubljanice in njenih pritokov v obdobju prvih dveh stoletij cesarstva. 

Deblak naj bi iz vode potegnili med 29. 6. in 3.7., po dvigu pa bo končal v restavratorskem centru, kjer se bodo lotili čiščenja in konzervacije. Proces bi lahko trajal več let, že sedaj pa na glas razmišljajo kako bo to vplivalo na njegovo postavitev v Doživljajski center Ljubljanica, ki bo imel svoje mesto v pritličju Kulturnega centra Vrhnika. Ali bo del procesa konzervacije potekal kar v Doživljajskem razstavišču ali pa bo razstavljena samo replika, bo tako pokazal čas.

Kot rečeno, celotno dogajanje okoli deblaka poteka v okviru krovnega projekta Doživljajsko razstavišče Ljubljanica, ki ga delno financira Evropska unija (finančni mehanizem EGP 2009 – 2014). Poleg odvzema deblaka iz Ljubljanice, bodo arheologi v okviru dela projekta nadaljevali tudi raziskave na rimski ladji, ki so jo pred leti odkrili pri Bajerjih in preučevali vpliv fizikalnih, kemičnih in mikrobioloških parametrov na moker les, kar naj bi pomagalo najti prave odgovore na vprašanje kako tovrstne spomenike dolgoročno ohraniti »in situ«.

 

Gašper Tominc, foto: GT in David Badovinac

Več o projektu Doživljajsko razstavišče Ljubljanica si lahko preberete na spletni strani občine Vrhnika (vrhnika.si) pod posebnim zavihkom na desni strani. 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 461
Izšla: 02.07.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Julij 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
19.07.2018 | Ostalo
Rimski tabor v Starem malnu
23.07.201 | Tečaji in delavnice
Počitniške Likovne Ustvarjalnice
19.07.2018 | Ostalo
Rimski tabor v Starem malnu
23.07.201 | Tečaji in delavnice
Počitniške Likovne Ustvarjalnice

Bodite prvi pri oddaji mnenja.