Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 24.10.2017

pretežno jasno
Ponoči se bo od zahod zjasnilo in zjutraj bo povsod pretežno jasno. Predvsem v severni in vzhodni Sloveniji bo pihal okrepljen severni veter. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 8, v zatišnih legah okoli 0 stopinj C.
4°C | 17°C
sreda, 25.10.2017
3°C | 14°C
četrtek, 26.10.2017
3°C | 19°C
petek, 27.10.2017
6°C | 19°C
sobota, 28.10.2017
8°C | 15°C
Opozorila
Ponedeljek, 23.10.2017 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
17°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Grobišče pod Sveto Trojico


SOSED SOSEDU

| |
22.11.2013      11:21
A A

Grobišče pod Sveto Trojico


Od konca avgusta na gradbeni parceli na Čuži – na pobočju med Staro cesto in Sveto Trojico – arheološka ekipa Centra za preventivno arheologijo ZVKDS vrši arheološka izkopavanja. Ta so pokazala, da je bilo na tem območju nekoč rimsko pokopališče, raziskovalce pa so presenetili množični grobni pridatki.


Pogled na delo na izkopavanjih (foto N. Dolinar).
Pogled na delo na izkopavanjih (foto N. Dolinar).
Deli:

V preteklosti je bilo območje uporabljano kot njiva, ob koncu 19. stoletja pa so na tem mestu uredili vrt in postavili manjšo lopo. Kot je pojasnila arheologinja Tadeja Mulh, so leta 2012 na tej lokaciji izvedli predhodne arheološke raziskave, v okviru katerih so odkrili rimska žgana grobova. Kot rečeno, je arheološka ekipa začela z izkopavanji približno 330 m2 velikega polja konec avgusta, v času našega obiska v začetku novembra, pa so ravno imeli zaključen prvi del polja – to je okoli 160 m2. »Del grobišča, ki ga raziskujemo, ima zelo na gosto vkopane grobove. Nekateri grobovi so bili očitno vkopani precej plitko pod površjem in je zato marsikje zgornji del že uničen. Na najdišču se kažejo različni načini pokopov, od preprostih grobnih jam, do grobnih jam s konstrukcijami iz kamnov in opeke. Vsi do sedaj odkriti grobovi so bili žgani, v nekaterih primerih je bila žganina položena v keramično ali stekleno žaro. Vsi grobovi vsebujejo tudi pridatke. Gre za predmete, ki so jih polagali v grob pokojniku in s pomočjo katerih lahko sklepamo o njegovi ekonomski, etnični in verski pripadnosti. Med njimi se najpogosteje pojavljajo keramične posodice, krožniki in lončki ter steklene posodice (steklenice, čaše), v katerih se je nahajala popotnica s hrano in pijačo za pokojnika. Zelo pogoste so različne oljenke, ki naj bi razsvetljevale večno temo, kar nekaj pa je tudi novcev za, po rimskem verovanju, plačilo prevoza preko podzemne reke Stiks. V nekaterih grobovih so bili odkriti še različni pokojnikovi osebni predmeti, kot npr. prstan, pinceta, steklene jagode, steklene kozmetične posodice (lakrimariji in balzamariji), fibula, bodalo, itd,« je za Naš časopis pojasnila Mulhova in dodala, da so do sedaj odkrili 46 grobov, ki okvirno sodijo v čas od 1. do 4. stoletja.

Med raziskavami jih je presenetilo, da so grobovi vkopani zelo na gosto oziroma da se na majhnem prostoru nahaja tako veliko grobov. Presenečeni so bili tudi nad dejstvom, da so bili grobovi tako bogati z uvoženim posodjem in osebnimi predmeti.

Zakaj je pokopališče tam kjer je? Poglejmo širši okvir. Rimljani so nekdanje vrhniško območje nadzorovali verjetno že od prve polovice 1. stoletja pred našim štetjem. Vodilno vlogo v Navportu so imele trgovske družine iz Akvileje. Po sedaj znanih podatkih so najprej zgradili prekladno postajo na desnem bregu Ljubljanice, na območju današnjih Dolgih njiv. Sprva je verjetno imela vlogo oskrbovanja bojišča z zalogami iz zaledja (Rimljani so osvajali Alpe, Balkan in srednje Podonavje), po približno sto letih (v 1. stoletju našega štetja), pa so postojanko opustili in jo prenesli na prikladnejšo območje Brega ob rimski cesti zahodno od Ljubljanice. Tam je zrasel tudi naselbinski del Navporta. Kmalu za tem so poselili še Gradišče, od koder je znana (odkrita) obrtniška delavnica. Toda čeprav je bil promet po Ljubljanici pomemben vso rimsko obdobje, se je vloga Navporta med 1. in 3. stoletjem zmanjšala, nato pa se znova zveča. Rim je namreč začel trepetati pred zunanjimi vpadi, preko Nauporta pa je proti Večnemu mestu vodila prometna vpadnica. Zato so že konec tretjega stoletja postavili petkotno trdnjavo na Gradišču in opazovalni stolp, nedolgo za tem pa po okoliških hribovjih zgradili še 10 km obrambni zid. Navport je bil zapuščen najpozneje v prvi polovici 5. stoletja, tako kot večina nižinskih naselij na jugovzhodnoalpskem območju.

»Odkriti grobovi so del grobišča Navporta, od katerih je bilo do sedaj odkritih le nekaj posameznih grobov. Po rimskih zakonih so morali biti mrtvi ločeni od živih, zato so bila rimska grobišča vedno postavljena zunaj naselbin. Razprostirala so se ob rimskih cestah, ki so vodile do naselbine. Glede na to, da je trasa rimske ceste potekala po trasi današnje Stare ceste, odkritje grobov ni bilo veliko presenečenje,« še meni Mulhova.

 

Gašper Tominc
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 24 25 26 27 28 29 30 31 1 2
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
PLESNA ŠOLA URŠKA VRHNIKA - PLESNI TEČAJ SALSE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
PLESNA ŠOLA URŠKA VRHNIKA - PLESNI TEČAJ SALSE
27.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: TRD OREH 2
27.10.2017 | Kultura
Kojk je u Beukah fejst
27.10.2017 | Šole in vrtci
Kino Vrhnika: THOR: RAGNAROK
28.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: MOJ MALI PONI
28.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: ŽAGA 8
29.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: MOJ MALI PONI
29.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: MILICE 2
02.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: MOJ MALI PONI
02.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: BORG/McENROE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
PLESNA ŠOLA URŠKA VRHNIKA - PLESNI TEČAJ SALSE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
PLESNA ŠOLA URŠKA VRHNIKA - PLESNI TEČAJ SALSE
26.10.2017 | Kino
FILMSKO DOPOLDNE: LEDENA BABICA
26.10.2017 | Kino
FILMSKO DOPOLDNE: LEDENA BABICA
26.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: ŽAGA 8

Bodite prvi pri oddaji mnenja.