Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 18.12.2017

jasno
Ponoči bo delno jasno, ponekod bo tudi več oblačnosti. Po nekaterih nižinah v notranjosti bo megla. Najnižje jutranje temperature bodo od -3 do -8, v alpskih dolinah do -11, ob morju okoli 1 stopinje Celzija.
-4°C | 3°C
torek, 19.12.2017
-4°C | 1°C
sreda, 20.12.2017
-4°C | 2°C
četrtek, 21.12.2017
-5°C | 4°C
petek, 22.12.2017
-2°C | 3°C
Opozorila
Nedelja, 17.12.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
-4°C
3°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Falus ali palček?


SOSED SOSEDU

| |
09.01.2014      10:27
1
A A

Falus ali palček?


Dobri opazovalci ste od jeseni dalje opazili, da se v ginkovem grmičevju, tik na robu parka pri nekdanji Mlečni, nahaja neobičajen kip.


Falusni avtoportret umetnika mag. Bojana Mavsarja oziroma "Ginkov duh"
Falusni avtoportret umetnika mag. Bojana Mavsarja oziroma "Ginkov duh"
Deli:

Nihče ni znal pojasniti kaj pomeni, odgovori so se navadno glasili, da gre za »duhca«, nekateri pa so se muzali, da gre mogoče za nekakšen falus, na kar jih spominja grmičevje in pokončna drža kipa. Da bi potešili radovednost Vrhničanov, smo vtipkali telefonsko številko in poklicali avtorja skulpture mag. Bojana Mavsarja, akademskega kiparja. Nasmehnil se nam je, ko smo mu povedali štorijo o falusu, in dejal, da gre kvečjemu za »falusni avtoportet« in, bog ne daj, ravno obratno. Kot je pojasnil mag. Mavsar, gre za skulpturo »Ginkov duh«, kajti na tem mestu je stal eden najstarejših ginkov pri nas, a se je pred leti moral ukloniti motorni žagi, ker je ogrožal sosednji objekt. Skulptura, ki ima na vrhu avtorjev obraz, je tako v spomin ginku in opomin (družbena kritika) nam, ki smo prekinili dolgoletno življenje te rastline, ki je preživela ledeno dobo, ne pa tudi zadnje desetletje naše civilizacije. Leta 2015 naj bi v okviru Forme V na tem mestu zrasla nova skulptura. Mavsar je namreč shranil deblo posekanega ginka, iz katerega bo prihodnje leto izdelal »dokončno« skulpturo.

 

Gašper Tominc, foto: GT
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 1 komentarjev
Mateja Bartol
Mateja Bartol Se strinjam0 Se ne strinjam0
Ha ha, sem ga opazila kak teden ali dva nazaj. Meni se je zdel neko škratasto bitje, kar je precej podobno kot duh gingka. Všeč mi je, ker zabavno popestri ostanke drevesa. Škoda za gingko. Navijam pa za tisto ogromno drevo zraven, ki je - vsaj zame - najlepše daleč naokoli.

31.01.2014 ob 11:12:10 Odgovor Prekliči
1 komentarjev
Stran


Naš časopis
Številka: 454
Izšla: 27.11.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
December 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
18.12.2017
Danes ni dogodkov.

Bodite prvi pri oddaji mnenja.