Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 28.06.2017

delno oblačno
Popoldne bo na vzhodu sprva še sončno in vroče, drugod bo spremenljivo oblačno. Krajevne padavine, deloma nevihte se bodo krepile in postopno širile proti vzhodu. Pihal bo južni do jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 23 do 30, na vzhodu do 32 stopinj C.
17°C | 25°C
četrtek, 29.06.2017
17°C | 25°C
petek, 30.06.2017
16°C | 26°C
sobota, 01.07.2017
16°C | 25°C
nedelja, 02.07.2017
14°C | 25°C
Opozorila
Sreda, 28.6.2017 ob 16h
Do sredine noči so ob nevihtah še možna krajevna neurja, predvsem z močnejšimi sunki vetra in nalivi.
17°C
25°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

50 let od postavitve heliografa na Lavrovcu


SOSED SOSEDU

| |
18.06.2014      10:00
A A

50 let od postavitve heliografa na Lavrovcu


Lavrovec z nadmorsko višino 884 m je stičišče Rovtarskega, Polhograjskega in Škofjeloškega hribovja. Do tja nas vodi več poti, ki se na vrhu zaobljene košenine med dvema kmetijama združijo. Domačini tu z veliko vztrajnostjo in ljubeznijo do domačega kraja že dolga desetletja skrbno obdelujejo vsako ped zemlje. Od tod se razprostira prelep pogled na gorato pogorje Kamniških in Julijskih Alp, v smeri juga na dolenjsko in notranjsko hribovje s Snežnikom v ozadju, proti zahodu pa se kot temna senca vije Trnovski gozd. Čisto blizu, da bi se ga lahko z roko dotaknil, je Vrh sv. treh kraljev, ki ima isto nadmorsko višino. Kraj ima izrazito sončno lego in prav zaradi tega je Urad za Meteorologijo ARS na najvišji točki, tik ob meji med občinama Logatec in Vrhniko že pred 50. leti postavil heliograf. To je instrument za nepretrgano registriranje trajanja sončnega obsevanja. Iz njegovega zapisa se določa trajanje sončnega obsevanja v urah in desetinkah ure.


Deli:

Po podatkih ARSO je v Sloveniji  nameščenih 22 heliografov. Uporabljajo se heliografi s stekleno kroglo, t.i. Campbell-Stokesov  heliograf in sicer dva tipa, navadni in univerzalni. Osnovni del pri obeh tipih je steklena krogla, ki zbira sončne žarke v gorišče in ti vrisujejo žgano sled na papirni trak, ki je vstavljen v žleb školjke pod stekleno kroglo. Zaradi gibanja Sonca ostane na papirnem traku prežgana sled.
Heliograf na Lavrovcu je bil postavljen 20. aprila 1964 in kasneje 6. maja 1998 prestavljen na 6m višjo lego. Instrument že več desetletij upravlja domačin Ciril Kržič, pred njim še njegov oče in še prej sosed Lavr. Trakove menja dnevno, običajno ob večerih, ko sonce že zaide za trnovsko hribovje in jih nato 1x  mesečno pošilja na Meteorološko postajo  MOP Agencijo RS za okolje (ARSO). Vstavlja tri vrste trakov, z ozirom na letni čas, zimski od 15.10. do 28.2.,  pomladno - jesenski od 1.3. do 12.4. in od 1.9. do 14.10., ter poletni od 1.4. do 31.8. Heliografski trakovi so iz kvalitetne lepenke, debele cca 0,2 mm. Na eni strani so modro ali črno obarvani, da bolje vpijajo toploto. Po sredini traku je vzdolžno vrisana bela črta, pravokotno nanjo pa so daljše in krajše črte, ki označujejo čas. To so cele ure in polovične ure, označene z rimskimi ali arabskimi številkami.
Poprečno letno trajanje sončnega obsevanja na Lavrovcu znaša skoraj 2000 ur, kar je običajna vrednost za Slovenijo. V manj sončnih letih  npr. leta 2004 in leta 2010 je bilo manj kot 1800 sončnih ur, v najbolj sončnih letih pa tudi nad 2200 ur, npr.  leta 2011 jih je bilo 2355 .
Sezonski hod je zelo izrazit, december z okoli 70 urami je najmanj osončen, julij z okoli 280 urami pa najbolj. Posamezni meseci lahko močno odstopajo od poprečja.  Tako je npr.  novembra leta 2011 na Lavrovcu sijalo sonce 154 ur, medtem, ko je bila v nižinah dolgotrajna megla, prav tako novembra leto prej pa je bilo komaj 28 ur sonca.
V projektu Podnebna spremenljivost Slovenije so bili preverjeni in homogenizirani podatki s postaje Lavrovec. V obdobju  od leta 1961 do leta 2011 je opažen naraščajoč trend, približno 36 ur več letnega sončnega obsevanja na desetletje. To je posledica bolj sončnih pomladi in poletij v zadnjem obdobju, medtem ko se zime niso bistveno spremenile.
Toliko po podatkih ARSO o heliografu in sončnemu vremenu na Lavrovcu skozi čas. Morda le še nasvet za vse tiste, ki radi pešačite po samotnih gozdnih poteh. Preko tega hriba, prav mimo opazovalne postaje je speljana markirana pot, ki si jo delijo Evropska pešpot št. 7, Loška planinska pot, Šentjoška krožna pot, Pot ob Rupnikovi liniji… . Torej,  če vas pot zanese tod mimo, pa si le vzemite čas tudi za ogled opisanega heliografa.

Sonja Malovrh

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 450
Izšla: 26.06.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 28 29 30 1 2 3 4 5 6 7
28.06.2017
Danes ni dogodkov.
29.06.2017 | Kino
Kino Vrhnika: CHURCHILL
30.06.2017 | Družabni dogodki
Urbani vrt #6
07.07.2017 | Kino
Kino Vrhnika: GIMME DANGER

Bodite prvi pri oddaji mnenja.