Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 28.06.2017

oblačno
Popoldne bo na vzhodu sprva še sončno in vroče, drugod bo spremenljivo oblačno. Krajevne padavine, deloma nevihte se bodo krepile in postopno širile proti vzhodu. Pihal bo južni do jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 23 do 30, na vzhodu do 32 stopinj C.
18°C | 27°C
četrtek, 29.06.2017
17°C | 25°C
petek, 30.06.2017
16°C | 26°C
sobota, 01.07.2017
16°C | 25°C
nedelja, 02.07.2017
14°C | 25°C
Opozorila
Sreda, 28.6.2017 ob 13h
Danes popoldne in zvečer bodo nastale močnejše nevihte, ob prehodu vremenske fronte v noči na četrtek pa bodo ob nevihtah krajevna neurja predvsem z nalivi in močnejšimi sunki vetra.
18°C
27°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

150 tisoč evrov za gasilce


SOSED SOSEDU

| |
19.05.2017      7:55
A A

150 tisoč evrov za gasilce


Sinoči je potekala občinska seja, na kateri so svetniki in svetnice soglasno potrdili predlog občinske uprave, da se za poškodovano opremo gasilcev in morebitne dodatne zdravstvene ukrepe nameni 150 tisoč evrov. Posebna točka o Kemisu naj bi bila na dnevnem redu prihodnji teden.


Deli:

Kot je dejal župan Stojan Jakin, imajo trenutno premalo podatkov, da bi lahko razpravljali o Kemisu, saj vsi natančni rezultati meritev še niso znani. Kako je potekalo merjenje, je pojasnil dr. Peter Rodič iz Štaba Civilne zaščite Vrhnika. Dejal je, da so dobili prve analize že takoj po požaru okoli 7. ure, ki so pokazale, da v zraku ni eksplozivnih ogljikovodikov. V nadaljevanju so merili še prisotnost delcev PM10 in živega srebra. Slednje je bilo v neposredni bližini Kemisa povečano, pri Sparu pa je bilo že normalno. Vzeli so tudi vzorce zemljin in rastlin pri okoliških hišah. Sprva so želeli izvesti meritve le na 12 točkah, zaradi zaskrbljenosti ljudi, pa so se nato odločili, da opravijo meritve kjerkoli so občani želeli. Kot je še dejal, trenutni rezultati ne kažejo na onesnaženje, bili pa naj bi dokončni rezultati znani v teh dneh.

Požar je gasilo skoraj tristo gasilcev, katerih oprema je zaradi narave požara ostala poškodovana do te mere, da ni več uporabna. Na seji se je govorilo, da naj bi ocena škode bila okoli 140 tisoč evrov za vrhniška gasilska društva. Viktor Razdrh, poveljnik Civilne zaščite, je dejal, da je zaradi teh poškodb četrtina društev nesposobnih opravljati intervencije, na žalost je polovica od teh osrednjih društev, ki letno skupno opravijo okoli 250 intervencij. Zato društva nujno potrebujejo denar, je še menil in dodal, da bo nekaj denarja po vsej verjetnosti priteklo nazaj tudi preko zavarovalnice in Kemisa.

Noben od svetnikov, ki je sodeloval v razpravi, ni nasprotoval temu, da bi gasilcem namenili 150 tisoč evrov, so pa želeli nekaj več podatkov o nesreči: kaj točno je zgorelo, kolikšno je morebitno onesnaženje, ali bodo gasilci morebiti nosili trajnejše posledice, ali je bilo sodelovanje s Kemisom dobro… Špela Rot, ki v štabu CZ skrbi za zdravstveno področje, je pojasnila, da so vsem gasilcem poslali obvestilo, da v kolikor smatrajo, da čutijo zdravstvene posledice nedavnega požara, naj obiščejo osebnega zdravnika. Doslej sta se v zdravstvenem domu oglasila dva, pri katerih pa se je izkazalo, da naj bi šlo za virusno obolenje. Pozvali pa so tudi strokovne toksikološke inštitucije, da jim podajo smernice za morebitne dodatne raziskave na gasilcih (toksikološke preiskave).

Vinko Keršmanc, predsednik Gasilske zveze Vrhnika, je dejal, da je bilo sodelovanje s Kemisom vedno zelo zgledno, veliko je bilo tudi preventivnih vaj in medsebojnega obveščanja ter prenosa znanj. Ravno to sodelovanje in strokovna usposobljenost gasilcev je pripeljala do uspešnega zaključka intervencije.

Župan Stojan Jakin je dejal, da bodo na naslednji seji, kjer bo govora samo o Kemisu, poskušali povabiti tudi predstavnike Gorenja, ki je krovni lastnik Kemisa.

 

Gašper Tominc

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 450
Izšla: 26.06.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 28 29 30 1 2 3 4 5 6 7
28.06.2017
Danes ni dogodkov.
29.06.2017 | Kino
Kino Vrhnika: CHURCHILL
30.06.2017 | Družabni dogodki
Urbani vrt #6
07.07.2017 | Kino
Kino Vrhnika: GIMME DANGER

Bodite prvi pri oddaji mnenja.