Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 17.11.2018

jasno
Popoldne bo povečini sončno, le ponekod v notranjosti Slovenije občasno zmerno oblačno. Pihal bo veter vzhodnih smeri, na Primorskem zmerna do močna burja. Najvišje dnevne temperature bodo od 4 do 9, na Primorskem do 12 °C.
3°C | 8°C
nedelja, 18.11.2018
1°C | 6°C
ponedeljek, 19.11.2018
2°C | 4°C
torek, 20.11.2018
2°C | 2°C
sreda, 21.11.2018
-1°C | 5°C
Opozorila
Sobota, 17.11.2018 ob 13h
Danes in jutri bodo najmočnejši sunki burje predvsem v Vipavski dolini lahko presegli hitrost 100 km/h.
3°C
8°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

100 let Lovrinove mame


SOSED SOSEDU

| |
13.06.2016      11:25
A A

100 let Lovrinove mame


Blatna Brezovica, 11. junij – Lovrinova mama, kot pravijo po domače Mariji Lovrin iz Blatne Brezovice, je praznovala častitljivih 100 let, ki jih je preživela v krogu domačih in prijateljev z vasi. Ob njenem rojstnem dnevu so ji vaščani postavili mlaj oziroma rožico, kot se za ženske jubilantke spodobi, v goste je prišel Podokničar, čestitali so ji predstavniki krajevne skupnosti, preko videoposnetka celo predsednik države Borut Pahor.


Deli:

Zaradi zelo slabe vremenske napovedi so domačini pred Lovrinovo domačijo postavili kar šotor pod streho katerega je jubilantka sprejemala čestitke in voščila. Skoraj ni bilo domačina, ki ji ni stisnil roke, med drugim je svoj ponos izrazil tudi predsednik Krajevne skupnosti Blatna Brezovica Branko Skubic, ki ga je Marija kot otroka imela v varstvu. Veliko presenečenje je bilo za zgovorno jubilantko Podokničar, še večje pa posneto video voščilo predsednika Pahorja, ki ga ji je ekipa Radia Veseljak po glasbeni čestitki predvajala preko računalnika. Celotno dogajanje se je kasneje preneslo v pod streho Petričeve domačije, kjer je bilo slišati še veliko zdravic, dobre volje in smeha. Marija, vse najboljše tudi v imenu našega uredništva! (gt, foto: gt)

 

Leta 1914 sta se mama Marija Čuden in ata Frenk Jeraj kot fant in punca podala v obljubljeno deželo Ameriko. Tam sta se poročila in ustvarila dom v zvezni državi Ilinois v mestu Waukegan. 11. junija 1916 se jima je rodila prva hčerka, ki sta jo poimenovala Marija Pavla oziroma Lovrinova mama, kot jo danes poznamo. Ker življenje v Ameriki ni bilo tako sladko, so se v dvajsetih letih prejšnjega stoletja vrnili v Blatno Brezovico. Ko sta starša odhajala  čez lužo, sta zapustila Avstroogrsko, vrnili pa so se v novo državo kraljevino Slovencev, Hrvatov in Srbov. Prav vrnitev v domovino je povzročila zaplete okoli njenega datuma rojstva. Po zadnjih preverjanjih v ZDA pa so bili posredovani verodostojni podatki o rojstnem datumu, to je 11. junij 2016.  Po vrnitvi se je družina nastanila pri Smuk, kjer so odprli gostilno.

Lovrinova mama je dobila še sestri Frenci, Rozi, brata Frenka in sestro Doro. Danes sta živa še sestra Dora in brat Frenk.

Leta 1941 se je omožila z Francem Lovrin. Še istega leta se jima je rodila hčerka Marjeta. Ko je pod srcem nosila drugega otroka, sina Franca, je občutila krutost vojne, saj so moža Franca odpeljali v taborišče na Rab. Po kapitulaciji Italije se je mož vrnil domov in nato so se jim rojevali otroci Marička, Janez, Darko in Pavel. Družina je družno obdelovala kmetijo, imeli so eden prvih traktorjev na vasi. Vedno so se zavzemali za napredno kmetijstvo, mama je bila dobra kuharica, ob praznikih so prihajali domov vsi sorodniki in mama je vse z veseljem postregla. Svoje kuharsko znanje je prenašala na hčere in kasneje na vnuke. Zelo rada se je z možem Francem vozila z motorjem.

Bili so lepi trenutki, a žal ji je usoda vzela najprej sina Pavla, nato moža Franca in še sina Franca. V 70 letih so  se otroci podali v Nemčijo in nato v Kanado, kjer so si ustvarjali svoje družine in domove. 

Mama je bila vedno rada lepo oblečena, bila je urejena, uživala je v lepih rožah. Rada je potovala, bila je še večkrat v Kanadi, na Murterju pa je preživela veliko poletnih dni. Rada je plesala, do nedavnega je kvačkala prtičke in jih z veseljem delila vsakemu, ki jo je obiskal. Rada se je družila, za prijateljevanje ni bilo ovir, znala je prisluhniti vsakomur. Vsi jo poznamo po radodarnosti in smislu za humor. Mama  zre kljub častitljivim letom v življenje z optimizmom, njen rek »nič ne tuli, saj bo buli«, vsi poznamo. In še, kot pravi, »živela bom do smrti, pa čeprav samo sline jem«.

Lovrinova mama je dočakala 11 vnukov, najstarejša vnukinja šteje 53 let,  ter 18 pravnukov, najstarejši pravnuk šteje 29 let.

 

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 464
Izšla: 05.11.2018
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.