Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 25.02.2018

pretežno oblačno
Zvečer se bodo pojavljale rahle padavine. V večjem delu države bo snežilo, ob morju in na Goriškem bo rahlo deževalo. Pihal bo severovzhodnik, na Primorskem zmerna do močna burja. Veter bo gradil snežne zamete. Ponoči bodo padavine oslabele in povečini ponehale.
-9°C | -6°C
torek, 26.02.2018
-9°C | -4°C
sreda, 27.02.2018
-9°C | -4°C
Opozorila
Petek, 23.2.2018 ob 18h
Najmočnejši sunki burje na Primorskem bodo ponekod presegali hitrost 100 km na uro.
-9°C
-6°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

"Vrhniški muzej" počasi dobiva obliko...


OBČINSKE

| |
26.02.2016      8:06
A A

"Vrhniški muzej" počasi dobiva obliko


Vrhnika, 18. februar – Bili smo eni prvih, ki smo si lahko ogledali notranjost nastajajočega »vrhniškega muzeja« oziroma Doživljajskega razstavišča Ljubljanica, kot se uradno imenuje. Trenutno so zaključena groba obrtniška dela, opravljen je bil tudi tehnični pregled, ki je zaznal nekaj drobnih napak, te pa bodo v naslednjih dneh odpravili.


Janko Skodlar
Janko Skodlar
Deli:

Z odprtjem »muzeja« se bosta avla muzeja in knjižničnega stopnišča združila v enoten prostor. V avli bo prodajalna kart, pa tudi manjši bife in že prvi panoji ter police s promocijskim materialom. Vstop v »muzej« bo skozi steklena vrata, ki so že polepljena z za Vrhniko značilnimi podobami, nato pa vas bo pot vodila skozi krajše geološko obdobje, dokler ne boste vstopili v osrednjo avlo, ki bo predstavljala dno reke. Tukaj bo razstavljen 15 metrski deblak iz Ljubljanice, ko bo konservacija zaključena.

Podžupan Janko Skodlar, ki na občinski strani vodi projekt, pravi, da so na pristojnem ministrstvu seznanjeni s tem dejstvom, razumejo nastalo situacijo in se načelno strinjajo z izvajanjem nadomestnih aktivnosti v času do zaključka konservacijskega postopka na deblaku.

Na koncu te velike avle so že postavljene osnove za vitrine v katerih bo Potočnikova zbirka arheoloških predmetov z dna Ljubljanice. Po stopnicah se nato povzpnemo v zgornje nadstropje, ki je zasnovano kot en sam balkon po obodu celotnega razstavišča. Tu naj bi se po konceptu »muzeja« nahajali že nad gladino Ljubljanice, kjer nas predstavitev zgodovine postopno ponese do sedanjih časov. Po dolgi leseni klančini se nato sprehodimo v pritličje na izhodišče. Tu se nahaja še soba za otroške delavnice.

Doživljajsko razstavišče naj bi odprli bodisi v začetku maja ob občinskem prazniku bodisi mesec dni kasneje v času Argonavtskih dni. Kdo bo z njim upravljal, še ni znano, bo pa v kratkem, kajti 17. februarja je bil objavljen razpis s katerim naj bi ga poiskali. Razstavišče je nastalo na risalni deski vrhniškega arhitekturnega biroja Delavnica d.o.o., za njegovo vsebino pa bo poskrbel Mestni muzej Ljubljana.

V kolikor se bo »muzej« v prihodnjih letih izkazal za zgodbo o uspehu, bo lahko to pomenilo,  da bi s konceptom postavitve podobnih predstavitvenih centrov nadaljevali še na lokaciji Dolgih njiv, kjer je arheološko najdišče Nauportus,s posebno predstavitvijo arheološke dediščino reke Ljubljanice ter  na lokaciji v Močilniku s predstavitvijo naravne dediščine izvirov Ljubljanice in širše. Ti trije centri bi tako postali osnovni gradniki turistične ponudbe območja na katere bi se navezovalo še vso ostalo ponudbo kraja, občine in regije ter njim prilagodilo infrastrukturo (dostopne poti, plovbo po Ljubljanici, pešpoti, kolesarski promet ter druge oblike premikanja vključno s spremembami prometnih tokov iz avtoceste regionalnih in občinskih cest).

Gašper Tominc

Doživljajsko razstavišče Ljubljanica je del večjega istoimenskega projekta, ki poleg izgradnje predstavitvenega centra predvideva še dvig in konzervacijo deblaka, utrditev brežin Ljubljanice na določenem delu ter raziskave o možnosti shranjevanja mokrih arheoloških najdb v enem izmed Bajerjev. Tako pri projektu poleg Občine Vrhnika sodelujejo še Biotehniška fakulteta in Muzej in galerije mesta Ljubljana. Dobrih milijon tristotisoč evrov vreden projekt bo v višini 846 tisoč evrov pokril Program Finančnega mehanizma EGP 2009 – 2014, preostalo pa bo krila občina iz lastnih sredstev ter z manjšima deležema tudi oba sodelujoča partnerja. 

 

V času konzervacije deblaka se bodo izvajale nadomestne aktivnosti z ukrepi in sicer :

  • Redno obveščanje javnosti o aktivnostih na deblaku. O napredku konservatorskega posega ter rezultatih znanstvenih analiz;
  • Faznost razstavljanja deblaka v razstavišču. Ob odprtju razstavišča se v njej razstavi že konservirane dele deblaka iz kovine (spojke) z vsemi slikovnimi in besedilnimi informacijami o deblaku. Glede na potek konservatorskega posega se v komoro umešča posamične lesene kose (pri tanjših in manjših lesenih delih bo postopek zaključen prej). Glede na potek konservatorskega posega, se bo dele deblaka sukcesivno postavljalo v komoro. Dejavnost bo poteka do zaključka konservatorskega postopka. Glede na analize bo deblak v celoti razstavljen v obdobju treh let.
  • Izvede se dodatno filmsko vsebino o raziskavah in konservaciji deblaka, ki se jo predstavi na osrednji steni za komoro. Vsebina se redno dopolnjuje z infografiko in obiskovalce obvešča o poteku konservatorskega posega in načrtovanem terminu razstavljanja celega restavriranega predmeta;
  • Izvede se več dnevov odprtih vrat na Restavratorskem centru ZVKDS, kjer se imajo obiskovalci možnost seznaniti tudi s problematiko ohranjanja mokrega lesa in konservatorsko restavratorsko dejavnostjo širše. Program bo izvajal upravljavec razstavišča v sodelovanju z Restavratorskim centrom v terminih, ki bodo omogočali ogled (v fazi polimerizacije, v fazi sušenja predmetov).
  • za obdobje nekaj mesecev se razstavi najstarejše kolo na svetu s kolišča Stare Gmajne na Vrhniki. Razstavo bo v sodelovanju z upravljavcem razstavišča pripravil Muzej in galerije mesta Ljubljane predvidoma med 3.12.2016 in 28.2.2017.0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 455
Izšla: 18.12.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.