Logo MojaObčina.si

Vrhnika

JUTRI
13°C
1°C
ČE.
12°C
0°C
8408

Prvič se je sestala medresorska delovna komisija za požar v Kemisu

Ljubljana, 2. junija – V petek se je na svoji prvi redni seji sestala Medresorska delovna skupina za usklajevanje aktivnosti, povezanih s posledicama požara v podjetju Kemis, ki jo vodi Srečko Šestan, in opredelila aktivnosti, ki jih bo izvajala na osnovi vladnega sklepa o imenovanju te delovne skupine. Ob tem se je seznanila z informacijo pristojnih institucij o dosedanjih aktivnostih in se dogovorila o nekaterih novih ukrepih.

Območje največjega vpliva v Kemisu je bilo opredeljeno na podlagi simulacije širjenja onesnaženja ob požaru. 

Simulacija je bila narejena z Lagrangeevim paketnim modelom CALPUFF, povezanim z diagnostičnim vetrovnim modelom CALMET. Ocene glede razvoja požara so bile pridobljene s strani Civilne zaščite Vrhnika. Rezultati simulacije so bili preverjeni tudi z lokalnimi prebivalci, ki so spremljali požar in gibanje dima. Pri simulaciji vetrovnega polja je bilo poleg kompleksnega terena upoštevano tudi lokalno polje vetra v območjih šibkih vetrov. Pregled meteorološkega dogajanja je pokazal, da se je v dneh požara tvorila stabilna plast zraka, v kateri so pihali šibki vetrovi. Temperaturni obrat je v noči iz 15. 5. na 16. 5. segal nad višino približno 200 m. Nad ravninskim delom območja Vrhnike se je preko noči tvorila talna inverzija. Zato se je preko noči, od 1. ure dalje, pojavila megla. Le-ta se je okrog 6. ure začela dvigovati ter se po 8. uri razgradila.

V prvih urah po pričetku požara so bile temperature dimnih plinov do 800 °C, kar je po eni strani omogočalo učinkovito izgorevanje (razgradnjo gorečega materiala), po drugi strani pa je imelo za posledico visok dimni dvig. Tako se je glavnina onesnaženja dvignila nad višino spodnje meje inverzije in so severovzhodni vetrovi onesnaževala odnesli proti jugozahodnim smerem (prosojno območje na sliki). Po pogasitvi požara v zgodnjih jutranjih urah 16. 5. so bile temperature izgorevanja bistveno nižje. To je imelo za posledico nizek dimni dvig, ki je ob hkratni prisotnosti temperaturnega obrata kar nekaj ur povzročal visoke koncentracije onesnaževal v prizemni plasti zraka (rumeno območje na sliki).  

Člani medresorske skupine: 
Srečko Šestan, poveljnik CZ RS, Ministrstvo za obrambo, vodja,
Milivoj Dolščak, Ministrstvo za obrambo, namestnik vodje,
Joško Knez, Ministrstvo za okolje in prostor, Agencija RS za okolje, član,
dr. Urška Blaznik, Nacionalni inštitut za javno zdravje, članica,
dr. Jernej Drofenik, Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, član,
Branko Vidrih, Urad Vlade RS za komuniciranje, član.


Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je takoj začela z aktivnostmi v zvezi s požarom v podjetju Kemis d.o.o., za preprečitev prometa s hrano in krmo, ki bi lahko predstavljala tveganje za zdravje ljudi.

 

Začetne aktivnosti:

Ključne aktivnosti so se nanašale na identifikacijo vseh pridelovalcev sadja in zelenjave kot tudi primarnih pridelovalcev mleka s tega področja. Sledilo je zbiranje podatkov o virih vode za napajanje in zalivanje, vrstah sadja in zelenjave namenjenega za promet, načinu reje živali in vrsti krme, sledili so tudi pregledi na pašnikih oziroma travnikih, lastniki gospodarstev so bili tudi opozorjeni na omejitve podane s strani Civilne zaščite.

 

Nadaljnje aktivnosti:

Na podlagi takrat dostopnih podatkov o snoveh, ki so gorele in podatkih drugih institucijah, je Uprava začela z vzorčenjem trave, zelenjave in tudi zemlje s kmetijskih zemljišč in določila širok nabor snovi, ki se jih spremlja v vseh vzorcih.

 

Takoj po prejemu rezultatov analiz, kjer je bilo ugotovljeno, da en vzorec trave iz območja mesta požara ni varen in ni primeren za prehrano živali, so bili sprejeti zaščitni ukrepi. Določeno je bilo območje prepovedi, za katerega je bil sprejet ukrep prepovedi krmljenja živali s travo in dajanje v promet zelenjave oziroma sadja.

 

Vsi ostali vzorci so bili ustrezni in ne predstavljajo tveganja za ljudi in živali.

 

Območje prepovedi je določeno na podlagi mesta vzorčenja neskladnega vzorca in sega do mesta prvega najbližjega  vzorca, ki je bil  ocenjen kot skladen, torej negativen na prisotnost  najdenega onesnaževala (slika: območje ukrepov iz vidika varne hrane in krme).

 

Sprejeti ukrepi na tem območju so bili odrejeni z ustno odločbo vsem pridelovalcem na območju in se glasijo:

 • začasna prepoved uporabe krme za rejne živali (prepoved paše, prepoved uporabe sena, silaže narejene po 15. 05. 2017 );
 • začasna prepoved paše in uporabe trave za krmljenje;
 • prepoved oddaje zelenjave v promet.

NAJSTROŽJI UKREPI VELJAJO SAMO V OBMOČJU PREPOVEDI, V OBMOČJU IZVEN PREPOVEDI PA SE LAHKO KRMA, KOT TUDI HRANA NORMALNO DAJEJO V PROMET.

 

NE GLEDE NA NAVEDENO PA SE IZVEN OBMOČJA PREPOVEDI PRIPOROČA IZVAJANJE PREVIDNOSTNIH AKTIVNOSTI, KI JIH V NADALJEVANJU NAVAJA NIJZ. 

Predvidene nadaljnje aktivnosti:

Z analizami dodatno odvzetih vzorcev (mleka, trave in zelenjave ter cvetnega prahu) bomo obstoječe območje prepovedi spreminjali v skladu z novimi dejstvi.

 

Usmeritve za pridelovalce na območju ukrepov:

Pridelovalci na območju ukrepov se morajo ravnati v skladu z ustno odločbo inšpektorjev. Na podlagi novih dejstev bomo spreminjali ukrepe in hkratno obveščali pridelovalce glede ravnanja na območju ukrepa.

 

Ukrepi bodo odpravljeni, ko bo z analizami potrjeno, da sta krma in hrana varni.

Zaradi varovanja zdravja ljudi ter presoje izpostavljenosti in dolgotrajnega vpliva na njihovo zdravje je Nacionalni inštitut za javno zdravje na podlagi vseh trenutno dostopnih podatkov določil širše območje dodatnih merjenj in spremljanj. Vpliva na zdravje v širšem območju sicer ne pričakujemo, vendar ga želimo z gotovostjo izključiti. Ključno pri pripravi tega širšega območja je previdnostno načelo, njegova podlaga pa so tudi dosedanji rezultati analiz ter informacije s strani domačinov.

 

Dodatne analize potrebujemo za pripravo ocen morebitnega dolgotrajnega vpliva oziroma tveganja na zdravje, ki bodo osnova za nadaljnje ukrepe, če bodo ti potrebni.

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so pripravili naslednja priporočila za prebivalce na območju največjega vpliva požara pri Vrhniki (slika ARSO):

 

 • Za zmanjšanje izpostavljenosti potencialno škodljivim snovem iz zraka v času požara priporočamo, da vrtnine, ki so v času požara zrasle do te mere, da so primerne za uživanje (solata, blitva, redkvice, ipd.), zavržete in jih nadomestite. Če vrtnine zavržete, jih odložite v plastične namenske zabojnike, skladno z navodili komunalnega podjetja.
 • Svetujemo, da travo na vrtovih, zelenicah, ki je rasla v času požara, pokosite in zavržete. Komunalno podjetje Vrhnika je o preventivnih ukrepih zbiranja bioloških odpadkov izdalo obvestilo, ki ga upoštevajte.
  • Odsvetujemo uporabo kapnice oz. zbrane meteorne vode za ljudi ali živali.
  • Pri aktivnostih na prostem svetujemo, da se otroci ne dotikajo predmetov, zemlje, peska, trave ter ostalih rastlin, ki bi lahko bile onesnažene. Če se pri gibanju zelo praši, takšne aktivnosti omejite. Vrtci in šole naj dosledno upoštevajo to navodilo.
  • Svetujemo čiščenje zunanjih površin, kot so igrala, stoli, mize, okenske police.
  • Pri aktivnostih na prostem veljajo običajna higienska priporočila, kot je npr. umivanje rok, čiščenje obutve. Pozorni bodite in nadzorujte, da si temeljito umijejo roke tudi otroci. Opozorite jih, da rok ne dajejo v usta.
  • Priporočamo, da pred vstopom v bivalne prostore z mokro krpo/brisačo obrišete tudi hišne ljubljenčke.
  • Odsvetujemo uživanje rib iz lokalnih vodotokov.
  • Šolam in vrtcem na območju Vrhnike, ki imajo na njihovih površinah ribnike, smo zaradi možnega onesnaženja vode in usedline v ribnikih svetovali, da ribnik izpraznijo in očistijo pristojne strokovne službe, ki imajo ustrezno opremo in zaščito. Do tedaj naj bo otrokom preprečen stik z ribnikom. 
 • Pri intenzivnem gibanju na prostem svetujemo, da čim bolj omejite stik z zemljo, travo, peskom, prahom, po gibanju si temeljito umijte roke in dele telesa, ki so prišli v stik s prahom, zemljo, travo.

Načrtovane aktivnosti

 

Na sestanku medresorske delovne skupine je bilo dogovorjeno, da bo v naslednjem tednu v občini Vrhnika vzpostavljena informativna pisarna, kjer bosta strokovnjaka s področja varovanja zdravja in s področja varstva rastlin neposredno (skozi osebni pogovor) odgovarjala na vprašanja prebivalcev. V začetku načrtujemo dva dni v tednu po 4 ure, a bomo čas prilagodili ugotovljenim potrebam.

 

Prav tako bosta v naslednjem tednu oblikovani dve “mobilni” ekipi, ki jih bodo sestavljali strokovnjak s področja varovanja zdravja in strokovnjak s področja varstva rastlin ter pripadnik Civilne zaščite, ki bodo obiskali prebivalce, ki so se obrnili na NIJZ s pobudo po odvzemu vzorcev vrtnin. 

 

Na NIJZ je vsak dan od 8. ure do 19. ure na voljo posebna telefonska številka 051 255 133 ter elektronski naslov okolje@nijz.si, kamor lahko sporočite morebitna vprašanja, opažanja in ostale informacije.

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 0

Oglejte si tudi

Komentarji

Za komentiranje se morate prijaviti.
Na ta prispevek še ni komentarjev. Bodi prvi!