Logo MojaObčina.si

Vrhnika

JUTRI
5°C
-3°C
ČE.
7°C
-5°C
15416

Odkrili Slomškov doprsni kip

Vrhnika, 26. november – Pred OŠ Antona Martina Slomška Vrhnika so odkrili doprsni kip Antona Martina Slomška, ki 26. novembra praznuje 220. obletnico rojstva. Avtor kipa je akademski kipar mag. Bojan Mavsar.

»Danes praznujemo rojstni dan Antona Martina Slomška, zato smo ob tej priložnosti odkrili njegov doprsni kip pred šolo, ki je po njem poimenovana. Slomšek sodi med slovenske velikane 19. stoletja. Izpričana je njegova velika ljubezen do materinega jezika, slovenščine,  za katero je želel, da se jo sliši v vseh slovenskih šolah. Bil je rodoljub, omikan, ne gre pa spregledati tudi njegovega dejanja, da je prenesel sedež škofije od sv. Andraža v Maribor in s tem bistveno pripomogel, da je Štajerska ostala slovenska,« je na odkritju kipa o dejal župan Daniel Cukjati
Avtor bronastega kipa je Vrhničan akademski kipar mag. Bojan Mavsar, ki ga Vrhničani že poznajo kot avtorja nekaterih drugih vrhniških kiparskih del. V pogovoru za Naš časopis je dejal, da pred izdelavo zbral kar nekaj Slomškovih del oziroma literature, ki je pripovedovala o tem slovenskem velikanu. »Na vsak način sem želel vnesti v kompozicijo tudi oreh, ki ga je za svoj simbol izbral Slomšek. Oreh se mi nasploh zdi zelo mogočen, ima slovenski pridih. To mi ni uspelo, sem pa potem namesto tega izdelal podstavek v obliki knjige, ki govori o njegovem odnosu do slovenske besede, šolstva.« 
Nov kip je vsekakor lep in spoštljiv doprinos za Slomškovo šolo, ki letos obeležuje 20. obletnico obstoja. Darja Guzelj, ravnateljica: »Na naši šoli vsako leto obeležujemo Slomškovo obletnico rojstva. Ob tem spodbujamo mlade, da se izražajo v svojem materinem jeziku. To je nadaljevanje tistega, kar je učil in želel Slomšek.« Osnovna šola Antina Martona Slomška, kot rečeno, letos praznuje 20. obletnico obstoja. Njeno ime je izbral občinski svet na svoji seji februarja 2000. V ožjem izboru so bili še poimenovanje po Karlu Grabeljšku, Gabrijelu Jelovšku in Francetu Habetu. Na seji so svetniki predlagali še OŠ Barje, OŠ Breg in OŠ Vrhnika 2000. Na tajnem dvokrožnem glasovanju je zmagalo ime Osnovna šola Antona Martina Slomška Vrhnika.

 

Gašper Tominc

 

Všečkaj objavo


Oceni objavo


Oglejte si tudi