Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.10.2017

pretežno jasno
Ponoči bo precej jasno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 2 do 8, na Primorskem okoli 10 stopinj C.
8°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
9°C | 18°C
nedelja, 22.10.2017
10°C | 14°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 15°C
torek, 24.10.2017
3°C | 17°C
Opozorila
Četrtek, 19.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
20°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Datum odprtja muzeja zaenkrat še neznanka


OBČINSKE

| |
10.06.2016      9:34
3
A A

Datum odprtja muzeja zaenkrat še neznanka


Vrhnika, 8. junij – Sprva predvideni datum odprtja muzeja o Ljubljanici v pritličju Kulturnega centra Vrhnika, to je 17. junija, se je premaknil za nedoločen čas. Težava je v določitvi upravljavca, ki ga je občina z ustanovitvijo posebne izbirne komisije iskala preko javnega razpisa, a je znotraj nje prišlo do nesoglasij glede izbranega upravljavca – Zavoda Ivana Cankarja Vrhnika (ZIC), zaradi česar je bila razpuščena, škarje in platno pa je vzel v roke občinski svet.


Deli:

Primer je razmeroma kompleksen. Novembra lani je bila ustanovljena petčlanska komisija iz treh predstavnikov občine in dveh predstavnic Muzeja in galerij mesta Ljubljane (MGML), ki je obravnavala dve prispeli vlogi za petletno upravljanje Doživljajskega razstavišča Ljubljanica – kakor se uradno imenuje bodoči muzej v Kulturnem centru. Vlogo zavoda Škrateljc so morali zaradi nepopolnosti zavrniti, zato se je komisija odločala samo še o vlogi ZIC Vrhnika. V tem trenutku je postala komisija neenotna, kajti predstavnici MGML sta menili (, da tudi vloga ZIC ni popolna in ne ustreza pogojem razpisne dokumentacije, medtem ko so ostali trije predstavniki občine menili ravno obratno – da vloga Zavoda Ivana Cankarja ustreza vsem pogojem in da je zavod primeren za upravljavca. Komisija se ni mogla poenotiti, zato je konec maja škarje in platno vzel v roke občinski svet. Soglasno je sprejel sklep, da je Komisija zakonito izvedla postopek in z večino glasov za upravljalca izbrala ZIC. A pri glasovanju za sklep, da upravljavec postane ZIC, je večina glasovala proti (11 proti, 6 za). Obrazložitve svetnikov, ki so glasovali proti temu, so bile, da je prav, da je ZIC upravljavec, a da je za nadaljevanje projekta nujno in ključno sodelovanje vseh partnerjev pri projektu. Obstajala je namreč bojazen, da če bi bil izbran ZIC, da bi MGML odrekel sodelovanje na določenih segmentih. V nadaljevanju so tako sprejeli sklep, da se gre v tripartitno pogodbo, pri čemer je Občina Vrhnika nosilec projekta, Zavod Ivana Cankarja ter Muzej in galerije mesta Ljubljane pa partnerja pri upravljanju.

Kdaj bo pogodba podpisana oziroma kdaj naj bi muzej tako sploh odprl vrata, je zaenkrat še preuranjeno govoriti – zagotovo ne pred jesenjo. (gt)
1 (2 glasova)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 3 komentarjev
Andrej Švigelj
Andrej Švigelj Se strinjam0 Se ne strinjam0
Zelo pavšalen in zavajujoč prispevek.

Več podrobnosti o tej zgodbi:

http://lista-za-razvoj-vrhniskega-podezelja.org/wp/?p=923

(na spodnji tretjini strani)


17.06.2016 ob 14:01:52 Odgovor Prekliči
Viktor Sladič
Viktor Sladič Se strinjam2 Se ne strinjam0
Avtor prispevka ima v nečem le prav, to je, da je primer sorazmerno kompleksen. Vendar je treba vedeti, da ga ni takega naredila Komisija za izbor upravljavca DRL, ampak tisti, ki ves čas vlečejo niti iz ozadja in diktirajo potek dogodkov v okviru tega, pa tudi vseh ostalih projektov v občini. In za to obstaja dokaj enostaven recept.
Župan ali v njegovem imenu nekdo drug, najprej skuša prevzeti upravljanje DRL s tem, da bi to vlogo brez kakršnega koli razpisa ali poslovnega načrta, pa tudi brez njenega soglasja, prevzela Knjižnica Ivana Cankarja Vrhnika, ki bi ob tem verjetno dobila tudi novega direktorja, ki bi bdel nad tem projektom.
Ko se temu upre dobršnji del svetnikov, župan zadevo ustavi in jo prikaže kot silno zapleteno, se iz vsega tega "umakne" in predlaga občinskemu svetu, naj upravljavca DRL z razpisom izbere Komisija za izbor upravljavca, ki pa že s svojo sestavo ni mogla biti enotna, saj je v njej tudi uslužbenka MGML, ki je tudi strokovni vodja projekta DRL, ki je ves čas od takrat, ko je prijavo na razpis poleg zavoda Škrateljc oddal tudi ZIC, odločno nasprotovala njegovi vlogi in jo že v naprej ocenjevala kot neprimerno. Medtem pa je zavod Škrateljc ocenjevala v superlativih. Zakaj že ? In če je neenotnost komisije v tem, da se trije njeni člani, predstavniki občine, z njo niso strinjali, potem naj bo.
In potem? Člani komisije ugotovijo, da je ponudba zavoda Škrateljc nepopolna in da je veljavna le ponudba ZIC. 3 člani komisije, predstavniki občine, sprejmejo odločitev, da je vloga ZIC popolna, ZIC pa primeren za upravljanje z DRL, čemur 2 članici iz MGML ostro nasprotujeta.
Občinski svet nato na pobudo župana odločitev večine članov komisije zavrne, komisijo nato razreši in sprejme sklep, kot ga predlaga župan, to je sklenitev tripartitne pogodbe, s katero pa bodo lahko stari igralci zopet v igri. Čista demagogija!

15.06.2016 ob 8:56:00 Odgovor Prekliči
Mirko Antolović
Mirko Antolović Se strinjam1 Se ne strinjam0
"Sprva" predvideni datum odprtja muzeja je bil ob občinskem prazniku, 10. maja 2016 in ne 17. junija, kot to navaja avtor prispevka.
Tričlansko komisijo, s strani občine je imenoval Občinski svet izmed članov sveta in komisiji s sklepom podelil mandat izbire upravljavca, kateri je z večino glasov tudi izbral upravljavca, to je ZIC.
Vloga zavoda Škrateljc je po razpisnih pogojih bila popolna, tako kot je bila popolna vloga ZIC. Razlika je v tem, da zavod Škrateljc ni izpolnjeval zakonskih zahtev za kandidiranje na javnih razpisih po 3. točki 42. člena Zakona o javnem naročanju (ZJN-2).
KOMISIJA JE POSTALA NEENOTNA! Kako naj bo enotna, ko predstavniki Občinskega sveta vztrajajo pri zakonitosti, predstavnici MGML pa na vsak način iščeta način kako diskreditirati lokalnega upravljavca in upravljanje z našim premoženjem predati v roke nekomu, ki bi v bodoče izčrpaval našo občino in njen proračun.
Občinski svet, na čelu z županom, je pokleknil pred grožnjo (posameznice), da se bo MGML umaknil iz projekta. Nihče ni sprejel dejstva, da so (MGML) sopodpisnik sporazuma v projektu in z umikom in podobnimi dejanji tudi prevzemajo odgovornost do financerja.

11.06.2016 ob 19:01:25 Odgovor Prekliči
3 komentarjev
Stran


Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.