Logo MojaObčina.si

Vrhnika

DANES
19°C
11°C
JUTRI
18°C
11°C

Tehniški muzej Slovenije v Bistri: Odprli začasno razstavo o robotih

Bistra, 18. september – Tehniški muzej Slovenije je odprl novo začasno razstavo Roboti.si – začetki slovenske industrijske robotike. Odprtja se je med drugim udeležil tudi predsednik Republike Slovenije Borut Pahor. Razstavo si bo mogoče ogledati do konca maja prihodnje leto.

Razstava prikazuje začetke slovenske robotike, ki se je rodila konec sedemdesetih let in v osemdesetih doživela svoj razcvet. Kot je na odprtju razstave dejal dr. Orest Arh, avtor razstave, nekatere od teh prvih mejnikov slovenske robotike hrani tudi tehniški muzej. »Na prelomu tisočletja smo v sodelovanju z ljubljansko fakulteto za elektrotehniko izvedli prve Dneve elektrotehnike. Eden izmed prvih razstavnih eksponatov je bil tudi robot Roki, ki se je kasneje, če tako rečem, upokojil in je postal del naše zgodovinske zbirke. A tedaj se še nismo zavedali njegovega zgodovinskega pomena. Kake tri leta po tistem so me poklicali z Inštituta Jozef Stefan ter me povprašali, če bi prevzeli dva njihova robota, ki so ju izdelali pred desetletji. V nekaj dneh smo robote prevzeli in odpeljali v depo. Zgodba se je nadaljevala pred tremi leti, kajti na Gospodarskem razstavišču smo organizirali sejem robotike, kjer smo razstavili tudi robote iz našega depoja. Odziv je bil zelo dober, tako da smo se odločili, da to osnovo zbirke nadgradimo in pripravimo razstavo, ki jo lahko vidimo danes.« 

Razstava si je vzela za izhodišče delo Karla Čapka, češkega pisatelja, ki je pred 100 leti v svoje kolektivne drame R. U. R. (Rossumovi Univerzalni Roboti) prvi zapisal besedo »robot«, ki jo danes srečamo v malodane vseh jezikih sveta. V slovanskih jezikih izraz rabota ali robota opisuje trdo, prisilno ali suženjsko delo. Tako na razstavi stopimo najprej v pisateljevo pisarno, od koder se sprehodimo po začetkih robotike, ki je najprej spominjala na avtomate (na razstavi je tudi pojasnjena razlika med avtomatom in robotom) ter se nato približamo dovršenim industrijskim strojem, ki jih danes pojmujemo kot robote. Vsi razstavljeni roboti so plod slovenske znanosti in ustvarjalnosti. 

Ljudje so imeli včasih mešane občutke o robotih. »V dobi rojstva robotov je človeka prežemal strah pred pojavom robotov. Toda odkar razumemo zakonitost robotov, pa na ta izjemen tehniški napredek gledamo drugače,« meni direktorica tehniškega muzeja dr. Barbara Juršič. »S pridobivanjem znanja in razvoja na področju robotike, se nam odpira ne samo bolj praktičen vidik, temveč tudi vpogled v njegov ustroj in tehniške rešitve. Tehniški muzej hrani edinstveno zbirko s področja industrijske robotike, ki jo je pridobil v zadnjih letih. Gre za industrijske robote, predstavljamo pa tudi rehabilitacijskega robota, ki je najnovejša pridobitev našega muzeja.«
Tudi slavnostni gost, predsednik Borut Pahor, meni, da se robotov ne gre bati, dokler so ti v dobrih rokah. »Kot družboslovec spadam v tisto skupino ljudi, ki v tehnologiji vidijo možnost rešitve mnogih težav za družbo – ne samo tehničnih, ampak tudi socialnih. Menim, da so raziskovalni dosežki v znanosti nevtralni po svoji vrednosti, na človeštvu pa je, kako se odloči ravnati z njimi.« 

Razstavo o robotih izpod rok slovenskih inovatorjev si je mogoče ogledati do konca maja prihodnje leto. 

 

Gašper Tominc 

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Oglejte si tudi