Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 18.07.2018

jasno
Popoldne bo povečini sončno. Predvsem na Štajerskem in v Pomurju bo pihal severozahodni veter, v zahodnih krajih pa jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 27 do 32 °C.
16°C | 31°C
četrtek, 19.07.2018
15°C | 31°C
petek, 20.07.2018
16°C | 30°C
sobota, 21.07.2018
17°C | 28°C
nedelja, 22.07.2018
17°C | 25°C
Opozorila
Sreda, 18.7.2018 ob 11h
Dodatnega opozorila ni.
16°C
31°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Šverc kavbojk in soli


KULTURA

| |
08.03.2017      10:45
A A

Šverc kavbojk in soli


Vrhnika, 7. marec – Muzejsko društvo Vrhnika je 25. obletnico obstoja obeležilo s predavanjem dr. Milana Trobiča o tihotapstvu in kontrabantstvu na Notranjskem. Dobro obiskano predavanje je popestril še najbolj znani slovenski »švercar« Martin Krpan.


Martin Krpan, minister Gregor, avstrijski cesar in Milan Trobič
Martin Krpan, minister Gregor, avstrijski cesar in Milan Trobič
Deli:

»Tihotapstvo in kontrabantanje ni eno in isto, kot si mnogi napačno predstavljajo,« je začel predavanje etnolog in novinar Milan Trobič, ki je doktoriral iz omenjenih tem, sicer pa je tudi avtor monografij Furmani, Po Krpanovih sledeh in Še vedno na prepihu. Pri tihotapstvu gre za večje organizirane skupine, največkrat celo oborožene, ki čez mejo tihotapijo večje količine blaga. Lahko bi dejali, da gre že za organiziran kriminal. Pri kontrabantstvu pa gre navadno za posameznike ali manjše skupinice, ki tihotapijo le »drobnarije«, zaslužek pa je skromen. Obe obliki sta dosegla vrh po vzpostavitvi rapalske meje leta 1920, s čimer se je meja med kraljevinami Italija in SHS pomaknila do današnje Planine. Naselja ob meji so tedaj zaživela v vsej svoji veličini, saj so predstavljala nabavna in prodajna središča, ljudje pa so postali pravi mojstri v »švercu«, poslužujoč se nadvse domiselnih ukan. Tiste kontrabantarje, ki so jih graničarji ujeli, so za dan ali dva zaprli v zapor, tihotapce pa lahko tudi za več let. Konec druge svetovne vojne je prinesel bolj zaprto mejo, je pa zanimivo, da se je ravno v tem času dogajalo največje organizirano tihotapstvo – kar z vlakovnimi kompozicijami - v izvedbi OZNE oziroma kasneje UDBE. A kaj kmalu so tudi gmotne razmere v novi domovini in draž zahodnih izdelkov, kot so na primer kava, čokolada ali kavbojke, pripeljale do tega, da se je »kontrabantanje«, ki mu tedaj niso več dejali tako, pač pa »šverc«, nadaljevalo.

Najbolj znameniti »švercar« je vsekakor Levstikov literarni junak Martin Krpan, ki naj bi bil doma z Vrha na Blokah. Njegov »dvojnik«, ki po postavi in opravi ni prav nič zaostajal za »originalom«, je v družbi cesarja in ministra Gregorja obiskal predavanje in s kratkim dramskim vložkom dal piko na i večernemu snidenju.

Predavanje o tihotapstvu in kontrabantstvu je bilo zelo dobro obiskano, hkrati pa tudi zelo strokovno. Ker so nekateri slušatelji tovrstno »obrt« vršili celo sami ali njihovi starši, je bilo tem za neformalne pogovore po koncu predavanja še veliko. Tako Muzejsko društvo Vrhnika, ki je v svoji 25-letni zgodovini organiziralo 34 razstav in izdalo 16 zbornikov (313 člankov) in mu danes predseduje Katarina Oblak Brown, po četrtstoletja obstoja še vedno več kot upravičeno opravičuje svoj namen ustanovitve.

Gašper Tominc, foto: GT
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 461
Izšla: 02.07.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Julij 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
18.07.2018
Danes ni dogodkov.
19.07.2018 | Ostalo
Rimski tabor v Starem malnu
23.07.201 | Tečaji in delavnice
Počitniške Likovne Ustvarjalnice
19.07.2018 | Ostalo
Rimski tabor v Starem malnu
23.07.201 | Tečaji in delavnice
Počitniške Likovne Ustvarjalnice

Bodite prvi pri oddaji mnenja.