Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 23.06.2017

pretežno oblačno
Ponoči bo pretežno jasno. Najnižje jutranje temperature bodo od 14 do 19, na vzhodu do 22 stopinj Celzija.
19°C | 34°C
sobota, 24.06.2017
20°C | 34°C
nedelja, 25.06.2017
20°C | 31°C
ponedeljek, 26.06.2017
18°C | 30°C
torek, 27.06.2017
17°C | 31°C
Opozorila
Četrtek, 22.6.2017 ob 19h
Sredi dneva in popoldne bo v večjem delu Slovenije velika toplotna obremenitev.
19°C
34°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Slike viteza Maksa


KULTURA

| |
23.11.2012      10:15
A A

Slike viteza Maksa


To so izrečene besede sedemletnega Maksa Lenarta Černelča, ki ga je zahrbtna bolezen že ob rojstvu prikovala na invalidski voziček. Svoj boj za normalno življenje pa bojuje tudi s čopičem, razkošnimi barvami, neverjetno domišljijo in pripovedno besedo. Tako da vsak trenutek in prosti čas nameni svojemu slikarjenju, pravljičnim podobam na papirju in razmišljanju o življenju, ki ga živi v svoji okolici. Tako je nastal že velik slikarski opus mladega sedemletnega Maksa, ki tako kaže resnično podobo pravega umetnika.


Maks mali in veliki umetnik izžareva pravo energijo
Maks mali in veliki umetnik izžareva pravo energijo
Deli:

Svoj bogat slikarski opus je na ogled postavil 20. novembra v avli Cankarjevega doma na Vrhniki. Razstava je bila odprta ravno na dan »Dneva otroka« in je napolnila malo dvorano z mladimi in starejšimi poznavalci in prijatelji »velikega« Maksa. Maks Lenart Černelč je pravzaprav mali vitez, vendar pa veliki borec, ki sam pravi, da se je vredno boriti do konca svojega življenja. Sedemletnik je drugošolček osnovne šole Majde Vrhovnik Ljubljana. Tako živi in ustvarja v Ljubljani, a zibelke njegovih prednikov so se gugale tudi na Vrhniki, kjer živijo številni svojci in prijatelji. Zato tudi ni nič čudnega, da je bila mala dvorana za vse prisotne pretesna. Kulturni program so mu pripravili mladi prijatelji, tako je Samo Japelj zaigral na klavir, dve pesmi sta mu zapeli Nina Iskra in Ana Kristina Prosen, za harmoniko pa je poprijela Alja Primožič. Mladega umetnika in »velikega« viteza pa je predstavila Tatjana Oblak Milčinski, med drugim tudi z izrečenimi besedami Maksa: »Tudi, če so mikrobi strašno močni, se levkociti in trombociti ne predajo. Borijo se dokler se le da. Heroj ustreli s pištolo, rani mikroba v glavo in iz glave mikroba se razširi svetloba, takrat pridejo bele krvničke in ga pokončajo. Več levkocitov obkoli mikroba tako, da se držijo čim bolj skupaj in če bi se mikrob razbesnel, da jim ne bi naredil preveč škode. Heroj gre vedno naprej, le v centru se je držal v ozadju, da bi ga čim kasneje zadeli. Bolje da ga ne ubijejo. Moralo bi biti sto močnih strelov, da ga pokončajo. Ko je heroj mrtev, iz njega steče tekočina. Iz te tekočine pa lahko nastane nov heroj. Hej tovariši, pod orožje vsi, tujec mora iz naše zemlje.«

Razstava bo odprta do 9. decembra 2012, zato si jo je vredno ogledati ter se zamisliti nad predstavljenimi zgodbami in zamisli, ki jih je s čopičem, svinčnikom in flomastri podajal na papir.

 

Simon Seljak
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 449
Izšla: 29.05.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 22 23 24 25 26 27 28 29 30 1
24.06.2017 | Kino
Kino Vrhnika: AVTOMOBILI 3, 3D
29.06.2017 | Kino
Kino Vrhnika: CHURCHILL
30.06.2017 | Družabni dogodki
Urbani vrt #6

Bodite prvi pri oddaji mnenja.