Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 27.06.2017

pretežno oblačno
Popoldne bo precej jasno. Najvišje dnevne temperature bodo od 26 do 31 stopinj C.
17°C | 32°C
sreda, 28.06.2017
18°C | 32°C
četrtek, 29.06.2017
18°C | 25°C
petek, 30.06.2017
16°C | 25°C
Opozorila
Ponedeljek, 26.6.2017 ob 13h
Dodatnega opozorila ni.
17°C
32°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Po poteh Cankarjeve Vrhnike


KULTURA, DRUŠTVA

| |
24.05.2013      14:13
A A

Po poteh Cankarjeve VrhnikeDeli:

V okviru letošnjih Cankarjevih dni  je tudi Komisija za kulturo pri DU Vrhnika organizirala srečanje v spomin našega velikega rojaka. V četrtek, 9.maja 2013, se nas je zbralo 16 ljubiteljev Cankarjeve pisane besede. Medse smo povabili odlično poznavalko Cankarjevega življenja Marijo Iskrenovič, ki nas je vodila po Vrhniki.


Izredno doživeto nam je obudila pisateljeve spomine na požar rojstne hiše,  na mesarjeve klade pa na enajsto šolo pod mostom, na šolanje v Ljubljani in na Dunaju, na veliko revščino, ki jo je morala številna družina ob devetih selitvah premagovati, da je preživela. Sprehodili smo se mimo hiš z obeležji, kjer nam je vodička tako vzneseno pripovedovala o pisateljevem življenju na Vrhniki, Dunaju in v Ljubljani, da bi jo poslušali ves dan.


Obiskali smo tudi Trojico, ki je bila Cankarjev simbol za Vrhniko. Tam je doživel svojo prvo ljubezen, trojiški cerkveni zvonik ga je razveselil,  ko se je peš vračal iz Ljubljane.


S Trojice smo se spustili še do hiše, kjer je Cankarjeva družina stanovala nazadnje in kjer je napisal Skodelico kave. Sprehod smo zaključili na vrhniškem pokopališču, kjer sta pokopana njegova starša in sestra, pisatelj je pokopan v Ljubljani. Verjetno ne bi našli boljšega poznavalca in interpreta Cankarjevih del kot je Marija Iskrenovič.


Njeno čustveno posredovanje nas je tako navdušilo, da bomo z veseljem spet posegli po Cankarjevih delih. Ob koncu smo bili vsi udeleženci enotnega mnenja:" Današnje dopoldne nas je obogatilo, zato še enkrat prisrčna hvala, Marija!"

Zapisala Stanka Grbec
Foto Sašo Merkandel
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 450
Izšla: 26.06.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 26 27 28 29 30 1 2 3 4 5
26.06.2017
Danes ni dogodkov.
29.06.2017 | Kino
Kino Vrhnika: CHURCHILL
30.06.2017 | Družabni dogodki
Urbani vrt #6

Bodite prvi pri oddaji mnenja.