Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 19.08.2017

oblačno
Ponoči in zjutraj bo pretežno jasno. Najnižje jutranje temperature bodo od 12 do 18, na Primorskem okoli 20 stopinj C.
18°C | 33°C
nedelja, 20.08.2017
15°C | 22°C
ponedeljek, 21.08.2017
10°C | 23°C
torek, 22.08.2017
10°C | 25°C
Opozorila
Petek, 18.8.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
18°C
33°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Koncert Tria Rupnik


KULTURA

| |
10.06.2013      12:41
A A

Koncert Tria Rupnik


Vrhnika, 8. junij – Sladokusci klasične glasbe so s koncertom Tria Rupnik zagotovo prišli na svoj račun, kajti Anže, Manca in Nejc Rupnik so skupaj z gosti v cerkvi sv. Trojice poskrbeli za mojstrski koncert. Da gre za resnično odličen kvartet, nenazadnje dokazujejo tudi nagrade, ki so jih člani ali pa kar trio prejeli v zadnjem letu.


Deli:

Če se navežemo na besede povezovalke večera Josipine Kovačič, letos mineva približno 360 let, ko je cerkev začela vabiti medse in odkrivati duhovne skrivnosti. Mineva pa tudi približno 360 dni od zadnjega koncerta Tria Rupnik, ki iz leta v leto, kot vino, zori in pridobiva na kvaliteti. Gre za družinski trio, ki ga sestavljajo devetošolec Anže (klavir), dijakinja drugega letnika umetniške gimnazije in 3. letnika violine na Konservatoriju za glasbo in balet v Ljubljani (pri profesorju Vasiliju Meljnikovemu) Manca in najmlajši – sedmošolec Nejc (violončelo).
Vsem trem je značilna vztrajnost in glasbena zvedavost, s katero nizajo velike uspehe na svojem področju. Če se omejimo samo na nekatere v lanskem letu, potem velja omeniti, da je Anže ob koncu lanskega leta prejel 3. nagrado v Stari Gorici in 2. v Izoli na mednarodnem tekmovanju mladih pianistov. Regijsko tekmovanje mladih glasbenikov mu je prineslo zlato priznanje in prvo mesto, državno tekmovanje Temsig pa srebrno plaketo. Marca letos je uspešno opravil sprejemni izpit na Konservatoriju za glasbo in balet v Ljubljani, kjer bo jeseni nadaljeval z učenjem klavirja v razredu prof. Sijavuša Gadžijeva. Sicer pa se je Anže začel učiti klavir s sedmimi leti pri prof. Marti Kržič, od drugega razreda naprej pa pri prof. Kaji Lojevec v Glasbeni šoli Vrhnika. V zadnjem letu je učenec prof. Vladimirja Mlinariča.  
Manca se je konec lanskega leta uspešno predstavila kot solistka s Komornim orkestrom Slovenske filharmonije, ob koncu leta pa v duetu s svojim prof. Vasilijem Meljnikovim na treh novoletnih koncertih s Simfoničnim orkestrom Cantabile. Februarja letos je na mednarodnem tekmovanju v Zagrebu prejela prvo nagrado in še posebno za najboljšo izvedbo Caprisa. Predstavila se je še na samostojnih recitalih v okviru Glasbene mladine Ljubljanske ter v okviru festivala »Stringfest 2013« v Sremski Mitrovici. Naj še zapišemo, da je Manca prejemnica Škerjančeve nagrade ljubljanskega glasbenega in baletnega konservatorija za izjemne uspehe na umetniškem področju.

Nejc je učenec prof. Almire Hamidulline na vrhniški glasbeni šoli, kjer se uči violončelo od sedmega leta dalje. Lani pomladi je na državnem tekmovanju Temsig osvojil zlato plaketo ter tretjo nagrado, v Sremski Mitrovici na Stringfestu pa prvo nagrado, 100 točk ter laureat v skupini vseh kategorij viol, violončel ter kontrabasov. Uspeh Stringfesta je ponovil tudi letos in kot solist nastopil na otvoritvenem koncertu festivala s priznanim Godalnim orkestrom Gudaćo sv. Đorđa iz Beograda.

Glede na zapisano si lahko predstavljate kakšne glasbene bisere ima Vrhnika, ki povezani v ogrlico, nudijo izjemen trio. Prvič se je javnosti predstavil pred tremi leti – ravno tako v cerkvi na Sveti Trojici. Zavzeto delo pod mentorstvom prof. Kaje Lojevec je hitro obrodilo sadove, saj je trio leta 2011 v Sremski Mitrovici prejel prvo nagrado in laureat v kategoriji komorne glasbe, istega leta pa prvo nagrado (in 100 točk) še na mednarodnem tekmovanju v Trstu. Uspeh v Sremski Mitrovici je ponovil še lani, letos pa v Štanjelu na mednarodnem tekmovanju »Svirel« prejel zlato plaketo in posebno nagrado – samostojni koncert v okviru festivala Spektrum v Ljubljani. Trio se bo novembra letos predstavil s samostojnim koncertom v okviru Ljubljanskega festivala v ciklusu Mladi virtuozi. V letošnjem letu je trio deloval pod vodstvom prof. Urše Kržič, jeseni pa mentorstvo prevzema prof. Tomaž Lorenz.

Trio Rupnik se je na tokratnem koncertu sprehodil med velikani klasične glasbe, kot so Prokofjev, Chopin, Rahmaninov, Schnittke, Brahms in drugi. Predstavljali so se tako posamezni izvajalci, kot trio, v nekaterih primerih pa so se jim pridružili tudi gostje (omenjeni profesorji: Meljnikov, Lojevec in Mlinarič; ter priložnostna glasbena skupina v sestavi: Vid Sajovic, Eva Grmek, Urša Kržič). Velik obisk je pričal, da ne gre samo za kvalitetno zasedbo, marveč tudi, da ima Vrhnika in njena okolica veliko ljubiteljev tovrstne umetnosti.

 

Gašper Tominc, foto: GT
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 450
Izšla: 26.06.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Avgust 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
18.08.2017 | Družabni dogodki
Poletje na Vrhniki
18.08.2017 | Kino
Kino Vrhnika: NEKOČ V MESTU VENICE
18.08.2017 | Kultura
Koncert skupine RED FIVE POINT STAR
19.08.2017 | Kino
Kino Vrhnika: JAZ, BARABA 3
19.08.2017 | Kino
Kino Vrhnika: ATOMSKA BLONDINKA
20.08.2017 | Kino
Kino Vrhnika: FILM O EMOJIJIH
20.08.2017 | Kino
Kino Vrhnika: BISER BOJANE
21.08.201 | Tečaji in delavnice
VSAKO JUTRO VRELEC MLADOST ZUNAJ
25.08.2017 | Družabni dogodki
Poletje na Vrhniki
25.08.2017 | Kino
Kino Vrhnika: FRANTZ
26.08.2017 | Kino
Kino Vrhnika: FILM O EMOJIJIH
26.08.2017 | Kino
Kino Vrhnika: VOZNIK
18.08.2017 | Družabni dogodki
Poletje na Vrhniki
18.08.2017 | Kino
Kino Vrhnika: NEKOČ V MESTU VENICE
18.08.2017 | Kultura
Koncert skupine RED FIVE POINT STAR
19.08.2017 | Kino
Kino Vrhnika: JAZ, BARABA 3
19.08.2017 | Kino
Kino Vrhnika: ATOMSKA BLONDINKA

Bodite prvi pri oddaji mnenja.