Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 22.09.2018

oblačno
Danes bo oblačno, dež se bo od severa in zahoda dopoldne razširil nad vso Slovenijo. Predvsem na Primorskem bodo možne posamezne nevihte. Prehodno bo zapihal severovzhodnik, ob morju pa bo še pihal jugo. Popoldne bo dež od severovzhoda počasi slabel, okoli poldneva bo na Primorskem začela pihati zmerna burja. Hladilo se bo, popoldanske temperature bodo le od 10 do 13, ob morju okoli 18 °C.
16°C | 18°C
nedelja, 21.09.2018
14°C | 30°C
ponedeljek, 23.09.2018
11°C | 25°C
torek, 24.09.2018
13°C | 19°C
sreda, 25.09.2018
4°C | 16°C
Opozorila
Sobota, 22.9.2018 ob 8h
Danes dopoldne bodo predvsem na Gorenjskem, severnem Primorskem in deloma v osrednji Sloveniji možni krajevni nalivi, zaradi katerih pričakujemo močnejši porast hudourniških vodotokov.
16°C
18°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Izšli so 17. Vrhniški razgledi


KULTURA

| |
08.06.2017      13:08
A A

Izšli so 17. Vrhniški razgledi


Vrhnika, 5. junij – V Cankarjevem domu je Marija Oblak Čarni, sicer častna predsednica Muzejskega društva Vrhnika, predstavila letošnji zgodovinski zbornik, tokrat že sedemnajsti po vrsti. Kot urednica Vrhniških razgledov je dejala, da je zbornik nastal na podlagi raziskav v arhivih, knjižnicah, muzejih, privatnih zbirkah ter v veliki meri na podlagi spominov in izjav informatorjev.


Ema Goričan
Ema Goričan
Deli:

 

Zbornik na 234 straneh prinaša več kot ducat prispevkov, ki se dotikajo preteklosti vrhniškega območja. Stanko Granda piše o razlogih, zakaj se je Vrhnika za razliko od drugih mest v okolici prestolnice, v zgodovini izkazala z večjim gospodarskim potencialom. Tatjana Oblak Milčinski je opisala Cankarjevo leto 1976, ko se je na lokalni in državni ravni obeleževalo 100-letnico Cankarjevega rojstva. Olga Pivk je pripravila raziskavo Rokodelskega doma na Vrhniki, ki je bil postavljen leta 1897, danes pa ga pogostokrat poimenujemo tudi kar »nekdanji Primis«. Janez Kos je pripravil krajši prispevek o Knjigi čevljarske bratovščine na Vrhniki, Aleksandra Serše pa nadaljuje svoje raziskovanje o vrhniški šoli – to je že četrto nadaljevanje. Tudi Tatjana Hojan nadaljuje s predstavitvami nekdanjih učiteljev v vrhniški šoli: tokrat predstavlja domačina Pavla Japlja in Ano Kočevar ter ravnatelja Karla Podhostnika. Jože Kurinčič piše o Francetu Kunstlju, duhovniku, pisatelju, pesniku ter uredniku. Nataša Oblak Japelj je opravila intervju z usnjarjem Tinetom Bradeškom, Ema Goričan in Marija Oblak Čarni pa podrobneje predstavita Franca Potrebuješa, izdelovalca stilnega pohištva. Damjana Bergant piše o slikarju Pavolu Tesarju, katerega likovna upodobitev Argonavtov krasi naslovnico zbornika, Marjeta Kržič o Pihalnem orkestru Vrhnika, ki deluje že več kot 90 let, Janez Tomšič pa odkriva nova spoznanja o skrivnostni plaketi, najdeni v Verdu. Zbornik se zaključuje s priredbo pripovedke »Podvodni mož z Grmeza, Meta z Iga in Štembalov Andrej z Vrhnike« (priredil Janez Kos), Vrhniško kroniko za leto 2016 izpod peresa Gašperja Tominca in poročilom o delu muzejskega društva v minulem letu, ki ga je pripravila predsednica društva Katarina Oblak Brown.

Razglede sta v 350 izvodih izdala in založila Muzejsko društvo Vrhnika in ZIC Vrhnika. Oblikovala ga je Milena Oblak Erznožnik. Zbornik lahko dobite na sedežu muzejskega društva v Rokodelskem domu.

 

Gašper Tominc

 

 

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 462
Izšla: 27.08.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
September 22 23 24 25 26 27 28 29 30 1
25.09.2018 | Umetnost
CANKAR V ČASU
27.09.2018 | Kino
Filmsko dopoldne: VSI VEJO
22.09.2018 | Kino
Kino Vrhnika: SKRIVNO ŽIVLJENJE MAČK 3D
22.09.2018 | Kino
Kino Vrhnika: MOJ KUŽA PATRICK
23.09.2018 | Kino
Kino Vrhnika: CHRISTOPHER ROBIN
23.09.2018 | Kino
Kino Vrhnika: NA OBALI CHESIL
25.09.2018 | Umetnost
CANKAR V ČASU

Bodite prvi pri oddaji mnenja.